| PsyhoChild a întrebat:

Vreau sa va cer opinia pentru o decizie care mi-a schimbat destul de mult viața.
Backstory: în școala generală am avut un prieten cu care ma intelegeam foarte bine, dar din anumite motive nu am mai vorbit(alte anturaje, licee diferite, etc)

PS:voi folosi numere pentru persoane în loc de nume

Revenind, acum 2 ani ne-am decis să iesim toți împreună în oraș.
Prima dată m-am întâlnit cu el și urma să ne întâlnim cu al 3 le-a prieten. Toate bune și frumoase, am vorbit am facut, dar când ne-am intalnit cu nr. 3 nici nu mai existam, practic nu ma baga niciunul în seamă. Am spus că n-are nimic și am trecut peste asta. Apoi ne-am intalnit cu prietenul nr. 4(varul meu).
Eram toți baietii și apoi am mers la o fostă colega acasă deoarece dorea și ea sa iasă cu noi, dar părinții nu o lăsau și a fost nevoie să mergem ca ne știau și eram de încredere pentru ei.
După ce ni s-a alăturat și fosta colega, la un moment dat vărul meu a făcut o glumă despre greutatea mea și am zis ca era destul de amuzant și ok deoarece ma asteptam la asta din partea lui. La ce nu ma asteptam era faptul că asta o să ajungă subiect de discuție tot drumul și eu practic am trebuit să stau și să înghit tot ce imi spuneau ei. Întorcându-ne la prietenul 1(cel despre care m-am referit în backstory), am rămas surprins să văd că râde cu atâta glas de mine. Adică na inteleg ca e glumă pe moment, dar chiar nu ma asteptam sa faca misto de mine o persoană cu care ma intelegeam atât de bine și cu care nu m-am văzut de 2 ani. Până și colega aceea, cu care am împărțit multe secrete a făcut misto de mine.
Trecuse ceva timp și le-am spus că ma duc la baie, dar de fapt am plecat acasa.
După jumătate de ora de absența, probabil ca uitasera ca eram și eu acolo, Mi-a trimis "prieten" 1 mesaj ca unde sunt. I-am spus că am plecat acasă și apoi ca răspuns din partea lui m-a întrebat ca de ce nu i-am spus. Eu presupun ca era destul de clar motivul.
A doua seara când m-au chemat iar va dați seama că nu am mai fost.
Revenind în prezent, m-au întrebat multe persoane dacă mai vorbesc cu persoana 1 și le spun că nu și nu stiu ce răspuns să le dau când ma intreaba de ce. Nu stiu, mi-a rămas așa ca o trauma ce s-a întâmplat în acea seară.
Până și fosta colega m-a întrebat de ce nu mai vorbesc cu el și i-am spus că a ras de mine în public și a fost și ea acolo, ceea ce a surprins-o foarte mult deoarece nu-și aduce aminte nimeni de treaba asta.
După ce s-a întâmplat acum 2 ani am mai avut încercări de a mai vorbi cu persoana 1 dar pur și simplu nu știam despre ce sa vorbim și cel puțin eu ma simțeam penibil din cauza liniștii, imi era mai bine dacă nu era acolo.
Câteodată ma întreb cum era relația noastră de prietenie dacă nu se întâmplă aceea seara.
Întrebarea mea este daca am procedat corect eliminandu-i din viața mea pe acei oameni cu care am petrecut 8 ani de zile.

1 răspuns:
| Goddessss a răspuns:

Hmmmm.
Chiar ciudata situația ta.
Sincera sa fiu, dacă si au bătut joc ai procedat extrem de bine, si nu trebuie sa te superi pentru ca nu ii mai ai ca prieteni.
Oamenii vin si pleacă, asta e situația.
Daca ei doar au glumit atunci si tu ai luat-o prea in serios, atunci chiar este vina ta.Dar eu nu cred asta, si eu zic ca ai procedat ok.
Gândește te ca eu am avut o prietena de 13 ani de zile si acum nici măcar nu ma saluta.
Ca sa vezi...
Asta e. Iti faci alți prieteni mai cu greu, dar ști ca is mai de treaba.