| Rina_1592 a întrebat:

Vreau si eu sa va intreb ceva care poate multi au mai intrebat pana acum. Sunt curioasa sa vad ce cred si alte persoane.
Ce parere aveti despre rromi (rromi sau cum s-or mai numi)?
Eu una nu ii pot suporta si as vrea sa fac ceva sa nu mai existe aici.
Daca sunteti de acord cu parerea mea atunci ce credeti ca ar trebui facut ca sa scapam de ei?
Si de ce credeti ca tot felul de organizatii intervin atunci cand drepturile lor sunt "incalcate"?

5 răspunsuri:
| DeeaBlondiii a răspuns:

Nu inteleg ce ai cu ei, sa stii ca nu toti sunt la fel.Toti suntem egali indiferent de etniewinking

| ShowTim3 a răspuns:

1.Nu sunt de acord 100% cu tine, eu am prieteni rromi, 1 marog, dar e chiar civilizat baiatul, mult mai civilizat decat uni din romani, ( are o problema saracul cu manelele cred ca rromi au asta in sange, dar nu e cocalar dala sa asculte pe strada, nici macar in telefon nu le are le asculta la el acasa ) uite ce pot sa zic happy eu sunt rasit 100% i-as impusca pe toti in cap, dar nu sti ce rrom e bun si care este rau, ca el poate mai sunt, sau connect-r, pentru tipul ala respect si pentru toti tiganii care muncesc cinstit si reusesc! nu ai ce sa le zici si acum sincer, nu ai cum sa il critici, dar pentru cei din satre, imputiti de aia, cu manele pe strada si cu haine armani (fake normal ) sa le dau mu3 in gura de jegosi dracu, dc nu puteti fi civilizati? sunteti o specie care trebuie eutanasiata! traiti ca paraziti, si tigancile, alea sunt cele mai... greu de suportat, am avut cateva cazuri, fratele meu se jelea una de mine sa ii dau bani in centru, cersetoare imi venea sa ii zic sa se duca in pi7da lu masa si sa se faca gunoiera daca nu are cu ce trai nu sa cerseasca, si aia din intersectie care spala geamurile ducetiva in *** la scoala si invatati, macar luativa slujba gunoier ceva si lucrati nu cersiti ca parazitii ( ii respect pe rromi care lucreaza slujbe din astea insalubre, si le zic ca este mai bine asa decat parazit sa cerseasca).
Asta e parerea mea, dar sincer sunt o natie jegoasa 80-90% dintre ei sunt niste paraziti infecti straight face si acum sincer, uni rromi cum reusesc sa munceasca si sa nu fure/cerseasca? cum pot sa ajunga uni cineva fara sa fure, sa fie camatari si toate astea? dar asta e sunt necivilizati, nu le place munca la toti.
PS: Terminati in mama masi cu rrom, daca te duci la unu de culoare si il intrebi ce natie e zice rrom! si asa si este, toti spun ca sunt rromi, nu rromi... fara suparare, asta e parerea mea happy
big grin Daca e un "rrom" pe servar sa nu se simte jignit de ce am zis, ca oricum nici romanul nu e prea inteligent straight face si daca munceste, invata(bine frate nu invatat de tocilar ca nici eu nu sunt asa, da macar sa faca acolo un liceu, grup scolar, sa incerce nu sa stea acasa ) sa nu se simta jignitwinking iar pentru cei care sunt in cealalta categori asa gandesc eu despre voi, si sunt convins ca nu numai eu, si schimbativa frate ca traim in 2011, nu in 1500! iti trebuie si o doza de bun simt, cultura etc.

| さいゆき a răspuns:

O intrebare foarte normala.
Si eu ma gandeam la asta in ultima vreme.

Parerea mea este ca aceste creaturi nu au ce cauta in Romania. Pur si simplu nu le vad locul aici. Sunt niste paraziti care traiesc pe spatele tuturor celor care sunt platitori de taxe, care muncesc si asa mai departe.
Ganditi-va putin cine sunt cei care fura (cel mai des), omoara, violeaza persoane si asa mai departe. Toti sunt rromi (majoritatea).
Sunt din ei poate cativa care sunt cinstiti si care fac tot ce pot. Lucreaza si castiga un ban cinstit dar aceia sunt putini. Cam 1-2% din toti si nu cred ca ar merita sa ii toleram pe toti. Uneori ca sa fie bine trebuie sa facem si unele sacrificii.
Astia nu se pot adapta sub nici o forma, nu stiu sa respecte o lege, sa isi vada de treaba lor, sa munceasca cinstit si sa plateasca si ei ca si noi taxe.

Sincer mi se face greata cand aud ca rromi trebuie integrati in scolii si asa mai departe...
Sa ii integram intr-o scoala ca sa faca ce? Nu invata nimic, iti fura lucrurile, se iau la bataie si se comporta urat cu tine.
Nu au ce cauta acolo. Daca tot vor la scoala sa isi faca o scoala a lor si acolo nu au decat sa isi dea in cap cu ce vor ca animalele.

Vi se pare normal ca o familie de rromi sa faca cate 7-8 copii si sa ii tina pe starazi sau mai stiu eu pe unde si o familie de romani sa faca 1 sau in cel mai bun caz 2?
Mie nu mi se pare norma, tiganul traieste din bani pe care fiecare din noi il plateste pentru stat. Primesc alocatii pentru toti copii, ajutor social, casa de la stat (in care baga calul si fac foc cu parchetul, usa de la intrare si ramele de la geamuri).

In toata Europa am ajuns de ras. Majoritatea se uita urat la noi atunci cand le zicem ca suntem din Romania. Asa ceva nu mi se pare deloc normal.
Habar nu au ce e aia curatenie, igiena, comportament civilizat si asa mai departe. Nu platesc niciodata nimic (nici macar un amarat de bilet de autobuz). Nu mi se pare corect, de vreme ce eu platesc acel bilet si ei ar trebui sa faca asta.
Astea sunt numai niste exemple.

Metode prin care sa scapam de ei... hmmm
Sa fie trimisi in India de unde au venit sau sa fie trimisi prin desert si sa traiasca acolo. Aici in Romania sa nu ii mai vad.
Ar fi trebui sa facem si noi ce au facut alti in al 2-lea razboi mondial. Am fi scapat de ei. Dar noi nu, i-am lasat sa stea aici si acum nu mai stim ce sa facem sa scapam de ei.

| MajorAsshole a răspuns:

Din punctul asta de vedere, sunt rasist 100% pentru ca AM AVUT interactiuni neplacute cu mai multi rromi, nu pentru ca asa e trend-ul. Din cate stiu, avem pe aici un prieten cu nick-ul Hittler, poate ne ajuta el cu o idee, doua.winking

| Macioc a răspuns:

Sincer sa fiu ieri am avut altercatzii cu vreo 100 - 150 de rromi, deci eu as vrea sa dispara de pe Fata Pamantului!