| mastadont a întrebat:

Ce părere aveți despre protestele din Franța împotriva măsurilor draconice impuse celor nevaccinați contra covid 19?
Eu consider că oamenii au toate drepturile să protesteze pentru că le sunt încălcate anumite drepturi și libertăți fundamentale, cum ar fi dreptul de a se deplasa cu mijloace de transport în comun.
Sunt de acord cu vaccinarea, cred că toți ar trebui să o facem, însă, obligarea populației nu este mijlocul corect de impulsionare. Până la urmă, cei care vor suferi efectele unui următor val de covid vor fi cei nevaccinați iar virusul se va răspândi doar între aceste persoane. După părerea mea, dacă aceștia doresc să-și asume acest risc ar trebui lăsați să o facă.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Laura162 a răspuns:

Sincer, e putin mai complicat...

1. Art. 29 (2) din Declaratia Universala a Drepturilor Omului spune asa: "In exercitarea drepturilor şi libertăţilor sale, fiecare om nu este supus decît numai îngrădirilor stabilite prin lege, exclusiv în scopul de a asigura cuvenita recunoaştere şi respectare a drepturilor şi libertaţilor altora şi ca
să fie satisfăcute justele cerinţe ale moralei, ordinii publice şi bunăstării generale într-o societate democratică."

Din Conventia Europeana a Drepturilor Omului:
Art. 5: "Everyone has the right to liberty and security of person. No one shall be deprived of his liberty save in the following cases and in accordance with a procedure prescribed by law: (...) (e) the lawful detention of persons for the prevention of the spreading of infectious diseases (...)."
Art. 15: "In time of war or other public emergency threatening the life of the nation any High Contracting Party may take measures derogating from its obligations under this Convention to the extent strictly required by the exigencies of the situation, provided that such measures are not inconsistent with its other obligations under international law." (cu exceptii)
Protocolul 4, art.2: "No restrictions shall be placed on the exercise of these rights [freedom of movement] other than such as are in accordance with law and are necessary in a democratic society in the interests of national security or public safety, for the maintenance of ordre public, for the prevention of crime, for the protection of health or morals, or for the protection of the rights and freedoms of others."

Altfel spus, doar cateva drepturi sunt absolute, restul pot fi limitate in anumite conditii. Macron poate sa joace cartea cu "public safety" sau "bunastarea generala".

Dar de protestat, au dreptul sa protesteze pana nu mai pot.

2. Pe de alta parte, nu iti interzice nimeni sa folosesti transportul in comun daca esti nevaccinat. Regula se aplica transportului feroviar si aerian pe distante lungi (adica nu dintr-un capat in celalalt al Parisului), iar certificatul sanitar poate fi pe baza vaccinului SAU testului negativ. La fel si pentru evenimente, restaurante, cinema, etc. De un an incoace nu erau interzise sau conditionate cu test? Eh, acum ai si optiunea de vaccin.

Exceptie face personalul medical. Din ce am inteles pana acum, acolo ori te vaccinezi, ori te reprofilezi. Sincer? Mie mi se pare corect. Lucrezi cu persoane vulnerabile, drepturile lor la viata si sanatate sunt mai importante decat mofturile tale. (Bineinteles, aici ma refer la cei care nu vor sa se vaccineze, nu la cei care nu pot din motive medicale.)

Deocamdata, nu am o problema cu restrictiile... am, insa, ceva emotii pe viitor pentru ca poate foarte usor sa alunece intr-o extrema. Avem destule exemple in istorie, unele chiar relativ recente.

| mastadont explică (pentru Laura162):

Exact la asta mă gândeam și eu. Mi se pare că, Macron, deja începe să alunece către o extremă nedorită, și probabil că și protestatarii văd acest lucru.
Ce e mai grav e că atitudinea lui s-ar putea să genereze un efect de domino la nivel politic, adică e posibil ca tot mai multe țări să încerce să urmeze același model.

| Laura162 a răspuns (pentru mastadont):

E cu dus si cu intors.

Cand au bagat vaccinare obligatorie anti-polio, tot asa au reactionat oamenii initial. La fel si cu vaccinarea impotriva variolei. Unde suntem azi? Variola eradicata, polio aproape eradicata. Nu ma refer doar la Franta aici, ci in general. Obligativitatea in cazurile mentionate a fost tot in contexte similare covidului si nu s-a ajuns la regimuri extremiste.

Am vazut cum e cand populatia e nevaccinata - si speram sa dispara virusul sau sa apara o varianta mai putin periculoasa, nu? Daca rata vaccinarii e mica, avand in vedere ca au aparut cateva variante in doar un an (deci potentialul de mutatie ridicat) si ca exista o multime de gazde disponibile chiar si daca nu iei in calcul cei vaccinati fara raspuns imun sau care fac forma usoare, ai toate sansele sa apara alte variante noi. Mai bune, mai rele, cum o fi norocul. Delta a demonstrat perfect ca eficacitatea vaccinurilor actuale poate fi mai mica la o varianta noua. Adica e bine temporar, pana apare o varianta la care sa nu mai aiba nici un efect vaccinurile. Daca majoritatea populatiei e vaccinata, in schimb, automat ai mai putine gazde disponibile si, chiar in caz de boala, daca simptomele sunt reduse, transmiterea e redusa (ex. clar imprasti mai putini stropi cand vorbeste decat cand tusesti) si sansele de mutatie sunt mai mici. Pe cat urla antivaccinistii, pana la urma, Franta are 49% din populatie vaccinata (in conditiile in care o gramada s-au vaccinat dupa anuntul lui Macron, deci ultimele vaccinari nu au influntat inca), 122 cazuri noi / 100 000 locuitori si pest 100 morti in ultima saptamana, iar Israelul cu 61% populatie vaccinata are 83 cazuri / 100 000 locuitori si in jur de 20 morti in ultima saptamana. Scuza-ma, dar e o diferenta destul de mare. Ce faci daca oamenii nu vor sa se vaccineze ca au auzit ei nu stiu ce povesti pe internet? Speri ca, poate-poate, se razgandesc si asta inainte s-o ia lucrurile razna iar? Altfel spus, in contextul actual, sunt justificate restrictiile. Era frumos sa nu fie nevoie de restricti, dar daca nu merge cu frumosul...

Pe de alta parte, este si un mediu propice sa preiei cam toata puterea. Nu zic ca asta are de gand Macron (vezi paragrafele anterioare), dar nici nu pot sa nu ma gandesc ca exista precedente istorice (chiar daca nu cu boli, din cate stiu). Nu m-ar ingrijora daca si alte tari ar introduce restrictii de genul... atata timp cand se opresc acolo si nu dau in extreme.

40 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Masurile draconice trebuiesc puse pentru ca aia nevaccinati pun in pericol societatea!

Ptr ca daca nu ne vaccinam cat mai multi, dam voie virusului sa-si faca de cap, sa faca mutatii si nu mai scapam nicioata.

Nu ai dreptul sa faci rau altora.
Se raspandeste virusul si la cei vaccinati, doar ca au simptome mai usoare, pai de ce? Vaccinati-va ca sa ii blocam virusului sa mai gaseasca gazda asa usor.

| T0T a răspuns:

Lucrurile au evoluat încetul cu încetul și vor mai evolua. Protestele au tot venit și s-au tot stins. Asta deoarece evoluția a fost lentă și minuțios gândită. Încă îmi amintesc cum a mers:
Vacciniștii la început:
"Ce aveți mă ca nu va obliga nimeni să vă vaccinați, paranoicilor"
"Dacă se vaccinează 70% din populație covidul dispare"
Vacciniștii acum:
"Trebuie să se vaccineze toată lumea, să fie obligați, scoși din societate dacă refuză"
State cu procentul de vaccinare mai mare decât 70% au probleme cu infectarea în acest moment.
Am urmărit aceste etape și am asistat la ele. Nu vorbesc din auzite. Eu recomand din acest punct de vedere blogul domnului profesor Astărăstoae. Totul este foarte bine documentat acolo. Nu prea mai găsești opinii documentate contrare, deci omul e obligat să "consume" doar varianta autorităților.

https://astarastoae.wordpress.com/2021/07/25/un-paradox/

Este ceva draconic și lucrurile vor evolua. Oamenii se vor convinge când va fi prea târziu. "Cine nu cunoaște istoria e sortit să o repete. "

| GabiDumitrescu a răspuns:

Imbecili cu restrictiile lor de ****. As fi de acord sa puna restrictii de genul - vaccinat SAU porti masca. Intr-un final se ajunge la faptul ca vor fi necesare vaccinuri anual ca la gripa clasica si... pentru ce? Mor mai multi de foame decat de Covid. MULT MAI MULTI. Daca vaccinul e moca si obligator, sa imi dea statul de mincare, in mm lui de stat!

| mastadont explică (pentru GabiDumitrescu):

Aici sunt de acord cu tine, asta cu masca ar fi o alternativă mult mai bună la ce se întâmplă acum.

| relian a răspuns:

Bv tie, gandesti asa cum ar trebui. Daca vaccinurile lor au efecte asa cum se lauda, nu vad de ce sa oblige lumea.Care nu face ala sa fie santos,desi cu siguranta va fi mai sanatos decat cel care face laughing asta e clar.
Sau teste de ce sa fac test,pai ai vaccin frate cei care is speriati de bombe sa se vaccineze si is la adapost de ploaie laughing am vrut sa zic cai apa de ploaie,pentru ca de aici toata magaria sa te oblige,ala n-are nici un efect si cel putin daca trag teapa oamenilor sa traga la toti,cineva plateste pentru aceste vaccinuri nu-s moca.

Referitor la obligativitate, ar putea sa o faca daca ar si arata nu boli, asa boli is f multe, sa arate clar un virus, sa zica uite putem vedea un virus.
Dar de lar putea vedea atunci ar scoate medicamente gen cum is antibioticele pentru bacteriisi ar fi bine.
Astia se joaca cu lumea, doara sa faca ei bani si sa isi pastreze joburile pentru care iau milioane fara sa faca nimic.

| ania a răspuns:

Sper sa fie cu efrct protestele.

| Felys a răspuns:

Se pare ca si cei vaccinati pot face boala si chiar o pot trasmite deci daca nu ne vaccinam cu totii sa se creeze imunitate de grup o sa o tinem asa langa danga ani de zile.Cumva trebuie sa ii forteze sa se vaccineze pe cei care opun rezistenta, deci sa le puna tot felul de bariere pana vor ceda majoritatii

| mastadont explică (pentru Felys):

Despre asta nu am auzit nimic. Din ce sursă ai luat informația?

| Felys a răspuns (pentru mastadont):

Cum nu ai auzit, au tot spus la tv ca si cei vaccinati pot lua boala doar ca vor face faze usoare

| CIaudiu a răspuns (pentru Felys):

Asa e, sa fie decazuti din ce in ce mai mult din drepturi. Sa se ajunga pana si la asistarea dreptului la serviciu medical gratuit. Daca astia tot comploteaza impotriva statului, statul de ce sa-i trateze pe banii lor?
Si desi se vor vaccina iar peste 3-4 ani vor vedea ca ceea ce au conspirat nu s-a intamplat, vor da uitarii si vor debita alte nebuneli. Oamenii astia sunt condamnati la inteligenta moarta.

| mastadont explică (pentru Felys):

Foarte rar mă uit la TV, deci nu aveam cum să aud. Azi dimineață doar m-am uitat la știri și am văzut despre aceste proteste și am zis să mă informez care e situația.
La tv se spun tot felul de aberații.
CDC-ul spune că este posibil, dar e un procent foarte mic, iar majoritatea s-au infectat ori cu puțin timp înainte de a se vaccina ori cu puțin timp după, până corpul nu a reușit să-și construiască anticorpii necesari. Pun pariu că la televiziuni precum antena au făcut un mare tamtam pe treaba asta, probabil că au spus că toată lumea se poate infecta după vaccin.
https://www.cdc.gov/......cases.html

Răspuns utilizator avertizat
| BuLaNNNeL a răspuns:

" Până la urmă, cei care vor suferi efectele unui următor val de covid vor fi cei nevaccinați iar virusul se va răspândi doar între aceste persoane."
De unde ți-ai luat informațiile astea? Ce știi despre Israel? laughing

| mastadont explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu sunt familiarizat cu ce se întâmplă în israel, aș aprecia niște informații.
Scopul vaccinului e de a nu mai contracta virusul deci e logic să spunem că se vor infecta doar cei care nu sunt vaccinați. Bineînțeles, acum cu tulpinile astea noi orice se poate întâmpla.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru mastadont):

Nu știu ce știi tu, dar eu am citit următoarele: vaccinul te ajuta sa nu faci o formă gravă a acestei boli. Și cei vaccinați se pot infecta și chiar mai mult, pot răspândi și la alții.
Iar Israelul-> singurul argument al domnilor cu "vaccinati-va ca să scăpam de corona", (a fost prima țară cu majoritatea vaccinați) se confrunta cu noi valuri de infectați și reintroduc reguli stricte.

| mastadont explică (pentru BuLaNNNeL):

Din câte citesc acum prin presa străină, israelul atribuie acest fapt noilor tulpini, care sunt mult mai contagioase.
E interesant de văzut cum evoluează situația.
Problema cu vaccinul, din câte înțeleg eu, e că, dacă apare vreo mutație a virusului împotriva căreia vaccinul să nu fie eficient atunci suntem în budă și o să o luăm de la început.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru mastadont):

Da, probabil vor veni noi rapeluri. Deja se anunța doza a 3a, iar la cei cu Johnson doza a 2a. Nu știu dacă au pus-o în practică. Ciudățenii.

| CIaudiu a răspuns:

"Ce părere aveți despre protestele din Franța împotriva măsurilor draconice impuse celor nevaccinați contra covid 19?" - o mare prostie. Toata lumea trebuie vaccinata. Este o mare prostie sa ai libertatea de alegere cand analfabetismul este atat de raspandit si efectele pandemiei pot fi atat de devastatoare. Nu covidul e de vina ca stam acasa si avem atatea restrictii. Oamenii sunt de vina.
Din cadrul scolii romane peste 50% din elevi ies analfabeti functional. Populatia Romaniei e una plina de analfabeti functional. Sa-i lasam pe ei cu drept de alegere si opinie? Sa le acordam dreptul sa nu-si faca vaccinul doar pentru ca sunt niste tampiti care debiteaza doar conspiratii biblice?
Si ne mai miram de ce o ducem rau ca tara.
Si francezii au conspiratinistii lor iar asta e dezavantajul democratiei. Conspirationistii astia ar trebui vanati si eliminati.

| mastadont explică (pentru CIaudiu):

Aici țin să te contrazic, părerea mea e că dacă cineva nu vrea să se vaccineze atunci ar trebui să aibă acest drept. Nu contează câți analfabeți sunt, contează libertatea și egalitatea între indivizi, a nu acorda drepturi oamenilor doar că nu sunt la fel de deștepți ar însemna o încălcare a egalității. În fond, cei ce au o leacă de minte nu vor cădea nici-o dată în capcana acestor conspirații și ele vor rămâne doar între cei ce le cred.
Nu poți să spui că ești democrat și să oferi drepturi în funcție de câtă carte cunoști, asta e o absurditate ce merge către totalitarism.

| CIaudiu a răspuns (pentru mastadont):

"Nu contează câți analfabeți sunt, contează libertatea și egalitatea între indivizi, a nu acorda drepturi oamenilor doar că nu sunt la fel de deștepți ar însemna o încălcare a egalității. " - Este adevarat ce spui dar regula asta dupa parerea mea n-ar trebui aplicata peste tot. Daca o "specie" de oameni perturba linistea si siguranta unei intregi tari sau al unei intregi planete, acea "specie" trebuie privata de la acest drept si obligata sa parcurga pasii necesari! Nu mi se pare corect ca un grup de oameni analfabeti sa aiba pe langa dreptul la alegere, si dreptul la opinie publica pentru a inrobii si alte persoane. Daca toti luau initiativa de a se vaccina acum luni bune, aveam o viata normala fara restrictii iar stadioanele de fotbal erau pline inca de acum 1-2 luni. Cine e de vina ca nu e asa? Nu analfabetii care nu s-au vaccinat? Stiinta in tara asta este inexistenta. Uite un efect al religiei.

| mihai69 a răspuns (pentru mastadont):

Adică dreptul meu la sănătate e mai prejos decât dreptul ălora la prostie?!?

| mastadont explică (pentru mihai69):

Dacă te vaccinezi nu văd care e problema, nu e ca și cum o să mori de covid că nu se vaccinează ceilalți, că doar pentru asta e vaccinul, să prevină infectarea.

| mihai69 a răspuns (pentru mastadont):

Și dacă - întâmplător - sunt din categoria celor cu contraindicații la vaccin? Tot așa mai vezi problema?

| mastadont explică (pentru mihai69):

După cum spuneam, nu sunt de acord cu încălcarea libertății și cred că toți, indiferent că suntem vaccinați sau nu, ar trebui să avem acces la aceleași facilități, fără a fi discriminați pe bază de vaccin, deci da.

| mihai69 a răspuns (pentru mastadont):

Îți dai seam că astfel îmi încalci mie libertatea de a trăi sănătos, da?

| mastadont explică (pentru mihai69):

O dată ce ești vaccinat ești sănătos, de aceea cei vaccinați nu trebuie să se supună restricțiilor. Vaccinul are rol de a preveni infectarea cu virusul așa că nu văd cum ai putea să te îmbolnăvești de la cei nevaccinați. Există și unii care se îmbolnăvesc, însă acest lucru se întâmplă ori chiar înainte de a se vaccina ori în perioada de două săptămâni când corpul își construiește imunitatea.

| mihai69 a răspuns (pentru mastadont):

Nu o mai coti ca la Brăila, recitește TOT ce am scris mai sus și răspunde la obiect. Dacă poți, evident.

| goguPatent a răspuns:

Nu ii obliga nimeni sa se vaccineze ca sa mearga cu mijloacele de transport. Se pot foarte bine testa si au aceleasi drepturi.

| mastadont explică (pentru goguPatent):

Ai dreptate însă testul trebuie reînnoit periodic pentru că, mai departe de câteva zile, deja nu mai e relevant. Deci, practic te obligă.

| goguPatent a răspuns (pentru mastadont):

Il reinoiesti cand ai nevoie.
Nu te obliga nimeni la vaccin.

| mastadont explică (pentru goguPatent):

După cum citeam pe digi24, în mijloacele de transport în care sunt mai mult de 50 de persoane este nevoie de acel certificat care atestă vaccinarea. Cam în orice autobuz, troleibuz, tranvai, sigur sunt mai mult de 50 de persoane la orele de vârf, deci ar însemna să-l reînnoiești zilnic în cazul în care alegi să-ți faci doar testul.
https://www.digi24.ro/......19-1598265

| goguPatent a răspuns (pentru mastadont):

Ehh nu chiar zilnic, dar odata la cateva zile.
Aia e, exista varianta pentru toti.
Statul pune la dispozitia vaccinare gratis pentru toti.
Statul ofera spitalizare gratis pentru toti.

Daca pentru X nu e ok varianta gratis oferita de stat sa plateasca sau sa gaseasca alternative.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să meargă pe jos
Cu bicicleta
Să își ia mașini
Sa alerge
Să folosească taxi

Ei ne iau noua drepturile
De ce sa îmi ocupe mie patul de spital un prost nevaccinați daca e sa fac covid? Vaccinul previne dar poate eu am sănătatea PRAF și tot o sa am probleme
Să semneze că nu au nevoie de îngrijire medicală daca crapă covidul in ei și atunci nu au decât să umble peste tot

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți să stai liniştit că nu ți se ia ție niciun drept pentru că alți oameni aleg din varii motive să nu se vaccineze.
Tu de ce mai ieşi din casă dacă îți este atât de frică de un virus față de care eşti protejat?

| Bluestar15 a răspuns:

In Franta au aparut sute de mii de efecte adverse din cauza vaccinurilor (o parte fiind efecte grave precum boli de inima, boli ale sistemului nervos, afectiuni ale oaselor, afectiuni psihiatrice, boli autoimune etc.) si peste 17.000 de decese, ministerul sanatatii din Franta a publicat o lista a reactiilor adverse raportate, aici la litera c gasiti "covid-19 mrna vaccine pfizer" si alte vaccinuri "anti-covid", sunt raportate o groaza de efecte adverse, trecute categoriile de varsta etc. https://www.adrreports.eu/fr/search_subst.html# NORMAL ca francezii nu vor vaccinare obligatorie, ganditi-va ce ar insemna ca populatia sa fie obligata sa riste asemenea efecte adverse. cat despre covid, in tot anul 2020 virusul asta 'periculos" a ucis 227 de romani, adica e cam la fel de periculos ca gripa. https://www.national.ro/......22034.html Norvegienii spun ca vaccinurile sunt mai periculoase decat virusul... Higher risk associated with AstraZeneca vaccine than from COVID-19 disease in Norway https://www.fhi.no/......e-in-norw/

| Laura162 a răspuns:

3. Nici un vaccin nu are eficacitate 100%, adica mereu va fi un procent din cei vaccinati daca nu va fi protejat. In functie de vaccinul despre care vorbim, eficacitatea e 90-96% pentru infectia simptomatica si mai mare pentru cazuri grave si spitalizare. Scopul principal nu e neaparat sa nu faci boala, ci sa nu faci o forma naspa daca o faci, plus sa reduca transmisia (pentru variantele anterioare, s-a observat ca vaccinatii nu prea au transmis, iar cei care au transmis totusi au fost avut simptomatologie aka tuse).
Apoi vine delta. Aici e alta poveste. La Moderna inca n-am vazut date, dar Pfizer, AZ si J&J inca stau binisor la capitolul cazurilor grave si spitalizari... nu la fel de bine cu infectia simptomatica. Eficacitate fata de infectia simptomatica e intre 10% si 88%, in functie de vaccin... si de tara, aparent, pentru UK+Canada si Israel au obtinut % diferite (cu mentiunea ca Israel zicea ca nu era pe baza set de date final si e posibil sa fi numarat si inf asimptomatice si de-aia sa fi iesit % mai mic).

Nebunia cu Israelul acum e pentru ca au inceput iar sa aiba cazuri si majoritatea sunt in randul vaccinatilor in conditiile in care o mare parte din populatie e vaccinata. Bineinteles, interpretarea pe social media e ca vaccinul e inutil ca doar de-aia majoritatea cazurilor sunt vaccinati. Ceea ce se numeste base rate fallacy in epidemiologie*. Bineinteles ca nu se tine cont de cazurile noi/zi de la inceputul anului (vreo 10 000) vs acum (vreo 100), cu delta fiind mai transmisibila cu tot. Bineinteles ca nu se tine cont nici ca inainte ajungeau vreo 4% la spital si acum vreo 1, 5%. Cui ii pasa de detalii? Titlul sa fie incendiat!

*Gandeste-te ca ai 1 milion de oameni intr-o tara, toti vaccinati. Daca ai 2 cazuri de covid, 100% din bolnavi au fost vaccinati si 0% nevaccinati... dar asta chiar inseamna ca vaccinul a fost ineficient? Altfel spus, cu cati ai mai multi vaccinati in randul populatiei, cu atat % lor in randul celor bolnavi va fi mai mare.
Daca vrei sa vezi daca un vaccin functioneaza, nu te uiti la cat % din cei bolnavi sunt vaccinati vs nevaccinati. Te uiti la cat % din cei vaccinati s-au imbolnatit vs cat % din cei nevaccinati s-au imbolnavit (si la severitatea cazurilor).

Exemplu:
100 oameni
85% rata de vaccinare = 85 vaccinati, 15 nevaccinati
4 bolnavi: 50% vaccinati, 50% nevaccinati. Sunt ingrijorator?
2 din 85 vaccinati inseamna o rata de 2, 35%
2 din 15 nevaccinati inseamna o rata de 13, 33%
Care grup e mai in pericol? Bine, asta e un exemplu simplu. In cazul Israelului e putin mai complicat de calculat, fiindca rata de vaccinare difera in functie de categoria de varsta, mai conteaza si localizarea, etc.