| Meme10Meme a întrebat:

Vreti ca Romania sa treaca la EURO? Vreau argumente. Eu nu am nici-o parere.

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ar fi bine sa trecem la euro ca nu mai stam sa schimbam, etc, asta e argumentul.
Nu mai stai sa faci schimb sa perzi la cursul de schimb, cand vrei sa iei ceva din afara, sau cand importi ceva.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Oricine vrea ca Romania sa treaca la euro e habarnist si ar trebui sa se educe dpdv financiar.

Daca produsele noastre se vor scumpi ca rezultat al treceri la euro, iar economia noastra o s-o duca rau o sa fim in imposibilitatea de a exporta cu succes si atunci o sa ne gasim intr-o spirala nefasta care o sa ne duca la colaps financiar.

Si lasand teoria la o parte doar fiti atenti ce s-a intamplat cu Grecia. Asta ne paste si pe noi daca trecem la euro

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Da,aici ai dreptate. Grecia a fost nenorocita de trecerea la EURO..Nici acum nu a scapat in totalitate de criza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate trece asa usor. Ca sa treaca e necesar ca RON-ul sa fie la cel de apreciat ca euro, adica 1RON = 1EURO. Ar fi mai bine cu euro pentru a nu ne mai omori cu valutele, cu împrumuturile la banci in euro unde e o mare problema pentru ca RON-ul se defavorizeaza din ce in ce mai mult iar astfel datoriile oamenilor cresc, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ca 1 E nu e 1 Ron. Ca vei avea mai putini euro sal, e f simplu.
Daca in UE e 1500 E sal, la tine va fi 500 de ex.
O sa ai 1 E la 1 E si atat, doar nr de euro difera.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"adica 1RON = 1EURO"

esti amuzant.
cine te a pacalit ca asta e conditia de trecere la euro?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Eu am vazut chestia asta la tv pe timpul cand ma uita-l la Telecurvazor. Niste specialisti spuneau ca daca s.ar schimba acum s.ar produce o criza economica si ca daca leul ar fi mai favorizat, la 1RON = 1 EURO sau ceva pe acolo, s.ar putea face trecerea mult mai usor fara repercursiuni. Acum nu stiu ce si cum sta treaba, prea putin imi pasa spre rusinea mea.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Daca eu primesc salariu de 5000 de lei pe luna imi ajunge sa ma intretin, dar daca ar fi facuta trecerea la EURO o sa fie salariul de 1000 de EURO[ 1 EURO= 5 lei ] caci economia noastra ar avea prea putini EURO pentru un salariu mai mare. Acum poti sa cumperi cu un leu 1 paine, daca se va face trecerea la EURO ar trebui sa poti cumpara cu un EURO 5 paini. Daca cu un EURO spre exemplu poti cumpara doar o paine atunci va fi un dezastru. Guvernul trebuie sa se gandeasca de doua ori inainte sa faca trecerea la EURO. Si ar fi o probabilitate sa fim rau loviti la urmatoarea criza economica daca trecem la EURO.Bine,urmatoarea criza ar fi prin 2080 dar totusi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"s.ar putea face trecerea mult mai usor fara repercursiuni"
Nu e niciun cu­r în repercusiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar pe viitor. 10-20-30 de ani.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu suntem pregătiți pentru asta, ar face mai mult rău decât bine.

| Mosotti a răspuns (pentru Florin9Florin9):

De ce ar face rau?! Explica putin.