| dadsaffsd a întrebat:

Wicca si pentagramele acele sunt sataniste?

17 răspunsuri:
| www a răspuns:

Nu, nu sunt.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Tzau! Eu sunt Wiccana si iti spun ca nimic din Wicca nu este satanims.Desi Wicca nu e o religie credincioasa asta nu inseamna ca tine cu satan. Daca vrei sa te faci Wiccan/a da-mi un mesaj cu id tau si o sa-ti spun pe mess pentru ca Wicca inseamna vrajitorie si asta inseamna multe dar nu pot sa le spun.

| Asdfasdefta a răspuns:

Oameni buni, va asigur ca wicca nu are nicio legatura cu diavolul.
Acest "baietas" apartine religiei crestine.
De fiecare data cand aud cuvantul "wicca" pus in aceeasi propozitie cu "satanist" ma apuca...X( :))
Uite diferenta :http://www.youtube.com/watch?v=Cvrole5juEw&feature=related [wicca]

si http://www.youtube.com/watch?v=mxDiKSHqBIc&feature=related
E adevarat, pentagramele se aseamana mult, dar steaua cu coltul in sus este wicca iar cea cu coltul in jos satanismul.Deci, este ceva exact opus. Sper ca te-am ajutat. Funda, daca imi permiti sa intreb? ca acum, daca tot am scris ceva.

| Gexu a răspuns:

Eu stiu ca dastraight face bye:*

| premamotion a răspuns:

Nu, nicidecum. Ar trebui sa te interesezi de cultul Wicca, pentru ca mi s-a parut o religie frumoasa. Practic vede pe Dumnezeu in tot si toate, prin energia masculina si cea feminina.

| mihaelanikol a răspuns:

Http://www.mihaidragan.ro/kindablog/2006/7-simboluri/
uita-te aici si vei vedea care sunt sataniste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate se stie wicca este o religie samanica Nu se stie sigur insa niciodata nu trebuie sa dam vina pentru greselile noastre pe Satan Wicca este o religie descoperita de samanici care practicau magia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci wicca este de fapt naturahappy puterea naturii, nicidecum satanism happymulti necunoscatori spun asta din cauza mentalitatii, necunoasterii si prostieihappy iar pentagramele sunt de doua felurihappy normale si inverse... cele normale cu varful in sus sunt pozitive cele inverse cu varful in jos sunt negativehappy eu sunt wiccana de foarte mult timphappy nu pleca urechea la toate prostiile astorahappy ok? ia-te dupa ce simti, nu dupa ce vezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai nu stiu ce sa zic ...asa cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In nici un caz. satanisti sunt satanisti si cei cae paqctica wicca pactica wicca si atat wicca este o eligie pagana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca am pentagrama luminii si te protejeaza de puterile supranaturale negative dar daca ese intoarsa in sensul invers cu coltul stelei in jos le atrage...si eu mi-am dat seama ca intr-un fel dDA este semnul multor satanisti da asa nu inseamna ca esti...satanist.si dac esti satanist iti vei da seama daca inainte cu cateva zile o sa visezi ca esti impinsa de pe bloc si mai inseamna ca esti supravegheata de DIAVOL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da iti spun eu ca da. cum a spus si dastY. pentagrama este steaua lui DAVID intoarsa in jos. estesemn diabolic, malefic, satanist.

| Maximus_4251 a răspuns:

Pentagrama e un simbol foarte vechii al zeitei Venus, deci nu are legatura cu diavolulul. Cum a ajuns el sa fie atribuit lui? Pai din nou biserica catolica pentru a mai macelarii cativa asa zisi eretici a zis ca de fapt prin acest simbol este venerat diavolul ( asa se intampla pe la 1600) si de atunci a ramas asa si a fost preluat de satanistii" moderni ".

| coolboy1999 a răspuns:

Wicca nu este o religie satanista este o religie semipagana ce crede in doi zeii.In wicca toti sunt egali.Pentagrama este purtata de practicanti sau este desenata pe podea pentru ritualuri si pentru a aduce ofrande zeilor.

| dasty a răspuns:

Pentagrama daca este intoarsa este satanista. deoarece in trecut tzapul simboliza diavolul. iar pentagrama intoarsa este asemanatoare cu un tzap, colturile de sus sunt coarnele, cele din lateral urechile si coltul de jos barbia. deci DA...pentagrama are la origine satanismul.papa

| Simo_7292 a răspuns:

Meimei trimite-mi te rog id tau printr-un msg si eu sunt interesata de wicca, dar nu pot sa-ti trimit eu tie msg, nu stiu de cecryingcrying