| Shadow136o a întrebat:

1. Cum credeți voi ca va dispărea virusul asta?
2. Cum vedeți voi de acum viitorul, dacă va mai fi sau nu coronavirus?
3. Sper ca sunteți bine!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| xandra0301 a răspuns:

Virusul nu o sa dispară niciodată, o sa se ajungă sa fie la fel de comuna ca o gripa normala. Viitorul o sa fie la fel ca înainte doar ca, după patania asta, poate o sa se respecte mai mult regulile de igiena. Dezinfectantele o sa fie un obicei in orice supermarket, instituție iar maștile nu o sa lipsească din casa nimănui.
La fel ca la asiatici o sa vedem oameni pe strada cu masca, aceștia apărându-se nu doar boli și microbi dar și de praf și impuritati.
Mai pe scurt, masca o sa devină un must have laughing.

| Shadow136o explică (pentru xandra0301):

Lol ok laughing dar nu crezi ca ar exista o rezolvare? Virusu asta poate fi pe vecie?

| Celcestietot a răspuns:

Sansele ca virusul acesta sa dispara stand in casa sunt accceptabile, iar unele mai mari ar fi ca antidotul sa fie gasit. Viitorul pentru omenire nu imi straluceste in fata ochilor si daca as vedea o lumina, probabil ca ar fi una superficiala. Multumesc pentru grija pe care mi-o porti si de asemenea sper ca esti binewinking!

| xandra0301 a răspuns (pentru Shadow136o):

Tratament pentru virus o sa se facă dar el tot o sa existe

| RavenNymph a răspuns:

Nu știu dacă va dispărea virusul sau nu va mai fi ceva atât de grav. Am auzit mai mulți doctori spunând că e posibil ca, în timp, virusul să sufere mutații care or să-i permită să trăiască în organismul nostru fara să ne omoare. Acest lucru se va întâmpla doar dacă stăm toți în case, iar cand se întâmplă să ieșim purtam mască și mănuși.
Viitorul va fi oricum dar nu roz. laughing Nu știu cât de repede o să scăpăm de situația actuală, însă ne așteaptă o criză economică serioasă la nivel mondial. Sper totuși că nu o să dureze nici asta mult. Și ce mai sper e ca asta să fie o lecție pentru noi și să ne spălăm pe mâini la fel de des și după, când nu va mai fi la modă. laughing
Eu sunt bine și încerc să îmi păstrez calmul, deși îmi e cam greu. Overthinking-ul e la el acasă. laughing
Tu? Ești bine? Reziști?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt multe variante fie va aparea vaccin, fie ne vom imuniza suficient de multi cat sa nu se mai transmita.

| Shadow136o explică (pentru Celcestietot):

Mulțumesc! Sunt bine, doar puțin confuz big grin

| Shadow136o explică (pentru RavenNymph):

Sunt ok. încerc sa rezist stand în casa, nu este imposibil de făcut acest lucru. Sper doar sa treacă toată nebunia asta!

| Celcestietot a răspuns (pentru Shadow136o):

Cu plăcerewinking!

| Trex157et777 a răspuns:

Virusul nu va mai disparea dar, in schimb noi vom fi imunizati naturali fiindca corpul va produce mai multi anticorpi!
Peste vreo 2 ani asta va fi ca o gripa sezoniera! Sper ca te-am ajutatlaughing)

| CleanHeart a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa raspund dar la punctul 3 asa sa fie.

| Shadow136o explică (pentru CleanHeart):

????

| CleanHeart a răspuns (pentru Shadow136o):

Ai spus la punctul 3 " sper ca sunteti bine " si am zis asa sa fie, sper sa le fie bine tuturor.

| Shadow136o explică (pentru CleanHeart):

Da știu dar am dat un emoji și aparent apare cu semnul întrebării...sorry!