| blairelovesmusic a întrebat:

Am observat multi oameni purtand masti din materiale textile. Sunt ele la fel de bune in categoria protectiei precum mastile chirurgicale?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Daca au mai multe straturi dense, alea textile acopera mai bine fata si te protejeaza mai bine, orice ar zice alea chirurgicale ca albastrul ala e un dezinfectant
insa sunt multi care triseaza si au textile dintr-un singur strat, nu foarte dens (e mai usor sa respiri prin el) asa ca de ex. in Germania s-a introdus obligativitatea nustiucarui model mai avansat de masti, si au interzis total restul mai slabe (textile, chirurgicale)

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| Catrice a răspuns:

Cine ți-a zis ca alea chirurgicale te apară 100% de covid, te-a mințit

| Frank51 a răspuns:

Probabil ca nu, dar nici cu cele chirurgicale nu mi-e rusine laughing

| dannyel86 a răspuns:

Eu cred ca nici macar mastile chirurgicale nu ofera protectia pe care o promit pe ambalaj. Indiferent de material, masca se utilizeaza cu rol de preventie. Exista un risc mai mic sa te imbolnavesti daca porti masca.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, nu sunt.

| WhiteLife a răspuns:

Măștile chirurgicale și textile sunt pentru a opri persoanele care le poarta sa împrăștie particulele din respirație, tuse, strănut, din timpul vorbirii etc in cazul in care sunt bolnavi. Pentru a ne proteja pe noi, doar măștile N95 ajuta. Și cele textile sunt bune, atâta timp cât fibrele nu sunt rare și sunt purtate corect.

| Legion7X a răspuns:

Dacă, trece fumul de țigară sau mirosul de parfum prin ele sunt praf. Practic Le porți ca să ai mască.

| Nilsson a răspuns:

Întrebarea corect formulată este: măștile textile sunt la fel de proaste precum măștile chirurgicale?
Răspuns corect: da.