| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Ce părere aveți de faptul că până acum maxim o săptămână cazurile de Coronavirus erau în scădere iar în ultimele câteva zile dintr-o dată "au explodat"?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
68 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt foarte curioasa de unde le-a venit ideea sa faca scandal ca n-ar exxista. Sa n-o dau in gandire negativa iar.

| IoanaMaria12345678910 a răspuns:

laughing)))) mor
Numărul mare este datorită legii carantinarii peroanelor deja infectate cu covid, pentru ca nenorociții din PSD încă discuta aceasta lege, in timp ce mii de infectați cer externarea din spital și pleaca acasa. gândește-te unii nu au mașina personală, deci ch ce vii acasa? Cu metroul, tramvaiul, stb, taxi, deci infectezi alte sute de persoane happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

Tu invata sa calculezi un procent si vorbesti dupa

| IoanaMaria12345678910 a răspuns:

Da,însă moartea te ia fără sa mai intrebe ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

O sa vezi ca o sa ma intrebe pe mine

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bafta! Speri sa mori fericit atunci laughing)))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

Macar mor fericit, nu suparat ca nici la bataia aia de joc de ase nu sunt in stare sa intru

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai vere liniștit ca dacă ma apuc de tine nu termin nici mâine lasă vrăjile astea proaste cu mine ca nu-ți merge ți-am vorbit frumos pana Acum da ți-o iei prost! Intru unde vrea fleasca mea, intru la taxa și tot intru, ești nebunlaughing))

| romeo78 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Felicitări pentru răspuns!
Ați punctat bine, o parte din răspuns, cealaltă parte pe jumătate.
Da, e vorba de PSD, dar ei la presiunea societăți civile, dar și a bunului simț, au făcut modificări ample, inclus au eliminat "carantinarea bunurilor", sintagma "sănătos suspect". Dar, cel mai important, copii rămân în familie până la rudele de gradul 4.
Deci, incompetent unui guvern, nu o putem arunca în cârca PSD. Din primele zile de stare de urgență, guvernul a fost întrebat ce va fi după urgență!
Cum s-au pregătit? Se vede în haosul de acum!

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru romeo78):

Corect!

| IoanaMaria12345678910 a răspuns:

? și tu ce ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

laughing

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa ziceam și eu ...Râsule de om

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

Pai eu am de ce sa rad laughing tu nu prea

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru anonim_4396):

Offfffff fir-ar! O sa plang datorită frustrării tale.tu razi in sărăcie ..euu..numai zic sa nu te superi, hai pup ca mai avem și treaba laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

De bogata ce esti cauti de munca la call center?

| IoanaMaria12345678910 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineînțeles! E o Rușine sa muncești? Niciodată, viața meaaaa! Toti plecam de jos, doar mu stau o viața pe banii părinților...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru IoanaMaria12345678910):

Pai de bogat, normal...

| Mosotti a răspuns:

Pai nu e normal? Fiind relaxarea asta, se infecteaza din ce in ce mai multi pe timp ce trece. Nu erau in scadere, minteau ei si pana la urma nu au mai putut ascunde, nu exista nici un motiv sa fie in scadere.

| Mosotti a răspuns:

Corect de 100 ori pot zice, ce zici tu. Eu ma protejez ca dracu, masca, iesit rar doar la cumparaturi, mama la fel, acasa desinfectat cu spirt tot.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde? Am zis ieri, lumea nu ia in serios pentru ca afara cand iese e asa totul normal ca si cum nimic grav nu se intampla. Ei sunt doar informati asa sec, nu simt notiunea, nu le da nimic trairile alea de confirmare.
Aud asa la TV cum ar auzi de un razboi prin Oagadugu prin africa.

Multi iau virusu si n-au nimic, foarte multi, unii sunt infectati, ajung la spital mai in colo si membrii familiei nici macar nu iau virusu, deci nu iau ei in serios.
Ca sa le fie frica trebuie sa fie ceva sa simta atmosfera, sa fie de ex mii de oameni langa spitale pe paturi afara ca nu au loc in spitale, sa vada pe drumuri ca e mai gol, ca nu le mai arda oamenilor de hoinarit prin oras, la terase am auzit ca-s mese lipite si stau si cate 15 la mesele lipite una de alta.
Sa fie cum vezi pe strazi cladiri avariate de razboi, cate 1-2-3 morti pe drum, nu totu veselie, ceva de genul, sa simti peste tot ca e jale in oras cumva, si atunci ai frica instinctiva, simti pericol, nu auzi la TV si atat.

La razboi nu ai vazut ca iau in serios?! Stau singuri in adaposturi, nu le mai arde de terasaraie, mall-uri, concedii.
Pai daca o iei de la Tineretului pe jos pana la Aviatorilor adica 6 statii de metrou, e fericire, totul se desfasoara normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oamenii sunt invatati de mici sa viseze dz contra realitatii, asa se dezvolta psihologic copiii daca ii cresti in minciuni. Acestora le va ramane rana sa vada lucrul cum se intampla si sa nege, dupa cum negau si altii realitatea lor. Nu conteaza ce vede, ci cum este educat sa reactioneze la ceea ce vede.
Sunt educati sa fie uniti unii, si cand cineva le strica regula asta, tot uniti sta facand scandal contra celor care se baga intre ei.
Sincer si mie mi se pare o gluma proasta, felul cum se comporta oamenii ceva nu este in regula, toate stirile sunt ocupate cu asta, razboaiele in orient "singurele care pot sa continue" in rest toata lumea trebuie sa se izoleze, si nu se poate opri acest virus, cei bolnavi sunt liberi sau ce se intampla cum nu stie unde ajunge? Plus ca americanii astia cu implantele lor cerebrale si mai multe "medicamente" ma sperie. Pare ca nu le mai merge sa controleze educatia cu religia, dar sa nu incep, e noapte.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e asa, cand dai de domnu dracu ies instinctele la suprafata sau cand stii si simti moartea sau chinul. Cand o iei cu depinde cum sunt educati sa reactioneze inseamna ca e joaca treaba aia.
Orice chestie pericol puternic, iti activeaza instinctele, se blocheaza gandirea constienta, suntem animale la baza.

Depinde atata timp cat instinctele sunt latente.

| Sofer a răspuns:

E o situație alarnata. Nu am nicio părere. Dacă oamenii nu știu sa se ferească.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Explicatia e simpla. Mulți imbecili care nu inteleg niste lucruri simple precum nu e cazul sa te inghesui cu alți 100 la terasa si nu iti cad co. aiele daca porti o masca.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, prostimea nu asculta si pleaca in concedii, pleaca la mare, la aglomeratie si asa se raspandeste virusul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu au "explodat" dintr-odata.
Se ajunsese la 100 de cazuri pe zi. Au crescut treptat la 200, apoi la 200, 300, iar acum fluctueazabintre 400-600.

| Felys a răspuns:

E un virus care se transmite usor si daca lumea face contra si nu vor deloc sa accepte nenorocita aia de masca, aici se ajunge, ne vom imbolnavii toti pe rand si scapa care are zile

| Ineys a răspuns:

E normal pentru ca au plecat dobitocii la mare unde stau bot in bot pe plaja si-n cluburi fara masca. Ca ies dobitocii pe terase si iar stau bot in bot fara masca, mai vrei si alte exemple? A, da acum vine si sezonu de nunti, botezuri si alte tampenii, etc. In 2 luni iar mergem cu declaratia dupa noi.

| Adry05 a răspuns:

De așteptat, românilor le-au trebuit vacanțe prin străinate și plimbări la greu peste tot