| Paendeo12 a întrebat:

Buna seara! A intrat cineva in magazine/malluri cu test antigen green pass? Sau stie cineva in cat timp se genereaza certificatul verde dupa acest test si ce valabilitate are? Multumesc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Mirel4412 a răspuns:

Test antigen valabilitate- 48 ore( 2 zile)
Test pcr - 72 ore(3 zile)

Iti dau acum linkurile cu informatia asta, si linkul unde iti faci certificatul.

Link informatii:
http://www.ms.ro/certificat-digital-covid-19/

Link certificat verde:
https://certificat-covid.gov.ro/

Daca esti la scoala, cel mai probabil esti in baza de date figurand cu testul negativ. Intri pe site-ul al doilea pe care ti l-am dat, iti pui adresa ta de email(oricare), completezi datele tale personale si astepti intre cateva secunde si o ora pana se genereaza certificatul verde. Certificatul il primesti pe email, acolo iti da un link cu el.

10 răspunsuri:
| Anonimboy111 a răspuns:

Jur ca si eu vreau sa stiu chestia asta, gen daca poti intra in mall uri doar cu test din ala normal de saliva ca aud peste tot ca s-a dat legea asta sa poti intra cu ala

| Paendeo12 explică (pentru Anonimboy111):

Ar fi ceva. Dar am aflat ca testul asta "green pass" este testul folosit pentru a iesi din tara... Pe foaia cu rezultatul se afla si un cod QR.

| Anonimboy111 a răspuns (pentru Paendeo12):

S a dat la televizor cica merge sa intrii in mall uri si alte magazine cu testul rapid adica cel cu saliva si cu testul ala cu betele alea de se baga in nas si in gura

| timidu89 a răspuns (pentru Anonimboy111):

Era vorba de testul ce costa 100 lei, care era valabil 72 ore. Daca e asa nu mi se pare normal deloc. Eu de ce nu am avut optiunea asta in septembrie? Si daca e cum spui, minunea tine pana dupa trecerea sarbatorilor. Apoi se revine la restrictiile de dinainte pentru nevaccinati. Chiar e posibil sa impuna unele mai dure.

| Paendeo12 explică (pentru timidu89):

Macar acum am aflat valabilitatea. Da, testul asta green pass e 100 lei si din cate am inteles ti se elibereaza certificat verde pentru el (eu nu am stiut asta acum 1 luna cand l-am facut).

| Anonimboy111 a răspuns (pentru timidu89):

E adevarat ce am zis ca a dat lege noua acum cateva minute, in septembrie era fara certificat verde in mall uri gen eu au fost in septembrie la mall am si intrebat daca iit trebuie cwrtificat si a zis ca nu

| timidu89 a răspuns (pentru Anonimboy111):

Pe mine m-au dat afara de la terasa. Era rata peste 6% in ziua aia.

| timidu89 a răspuns (pentru Paendeo12):

Care e valid 72 ore, banuiesc?

| Paendeo12 explică (pentru timidu89):

Habar nu am sincer. Cei la care am sunat se ocupa strict de test si atat. Mi-au spus doar ca pot lua certificatul verde de pe site-ul respectiv. Dar nu stiu in cat timp se elibereaza de la rezultatul unui test... Sau daca pot intra strict cu testul.

| Paendeo12 explică (pentru Mirel4412):

Am aflat din primul link ce aveam de aflat, multumesc frumos!