| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Ce parere aveti despre mastile de protectie reutilizabile din bumbac?
Ne protejeaza de virus intr-un fel?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mastile simple (care se gasesc in farmacii sau facute din materiale textile) inlocuiesc batista pusa in fata gurii, cand tusesti, stranuti, vorbesti etc. si expiri picaturi de saliva. Aceste masti le opresc din cauza picaturilor in care ar putea fi si virusi) si nu se vor pulveriza pe cei din jurul nostru sau pe diferite obiecte. In plus, nu vom avea mainile ocupate ca si cu o batista si nu vor ajunge picaturile pe mainile noastre (de unde ar putea fi transmise prin atingere) sau pe diferite obiecte.
Virusii "uscati" ar putea trece prin aceste masti, dar ei circula in aer prin vaporii de saliva.

Aceste masti insa NU ne feresc de stranuturile altora, care pot ajunge usor pe ochii si pe fata noastra, langa masca! Impotriva asemenea stranuturi, tuse straine sunt 3 lucruri eficace:
1. STAI ACASA, nu pleca afara pe strazi, doar pentru nevoi stricte si cat se poate de rar!
2. DISTANTA minima de 1.5-2m dela TOTI oamenii din jurul nostru
3. Echipamente de protectie completa (masca + vizor + casca + haina de protectie)

Mastile facute din bumbac se folosesc timp de maxim 4 ore, dupa care trebuie schimbate cu altul.
Masca odata folosita se introduce intr-o punga de nailon in care va fi transportat si pastrat pentru spalare la temperatura mare (peste 60 grade)! Dupa uscare la aer liber, ziua urmatoare se poate folosi din nou masca.

Ca urmare, trebuie sa avem 2 sau mai multe masti, pe care sa le folosim alternativ (daca ne deplasam zilnic afara, pentru timp mai indelungat).

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Protejeaza cat de cat. Nicio masca nu protejeaza perfect doar ca nu trec multe dintre particule prin acea masca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i destul sa ai masca. Trebuie sa si stii s-o folosesti. Altfel nu protejeaza cine stie ce. Apoi trebuie spalata bine si calcata in abur fierbinte. Protectie 100% nu exista, decat daca mergi in costum de cosmonaut sau scafandru.

| Eugen80 a răspuns:

Intr-un fel da, dar nu de tot.

| Stropdeploaie a răspuns:

Adevarate focare de infectie purtate indelung! Sunt multi escroci care profit acum de pe urma acestui cosmar!

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult pentru raspuns!

| Alinnnnnnnnnnn explică (pentru Salontanul):

Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici un test, prin care poti vedea daca masca te protejeaza sau nu.
Daca reusesti sa stingi bricheta, prin masca, atunci masca NU este buna, neputand sa te protejeze de corona virus:

https://www.youtube.com/watch?v=6KMIUkOnEBs