| KenGi16 a întrebat:

Buna, TPU! Daca cineva vine din strainatate, din zona rosie, persoana respectiva intra in carantina cu propria familie, chiar daca ei au fost acasa, sau intra doar ea singura?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intra singura in carantina NUMAI daca sta/locuieste singura.
Daca se intaorce acasa la familie, toata familia va sta cu ea in carantina, 2 saptamani.
Se fac oricum verificari si Politia are obligatia sa vina zilnic, la ore diferite si sa verifice.

| HHTR a răspuns:

Daca are posibilitatea sa stea singura atunci va întra doar ea. Eu am venit din zona roșie și I am băgat și pe ai mei în carantina obligatorie ca nu puteam sta separat. Însă in acele zile nu a venit nimeni sa ma/ne controleze. Și am ieșit fără probleme. Stai liniștită, tu declari ca vei sta în carantina pe foaie însă nu interesează pe nimeni. Nu are cine sa te verifice, ești libera