| Nimeni91 a întrebat:

Stiu ca nu aveti de unde sa stiti ce se va intampla in viitor, insa as vrea sa va intreb ce credeti voi. Credeti ca in toamna va reveni virusul acesta? Stiu ca nu suntem singurii nepregatiti ca stat, insa v-as intreba : cum v-ati pregati psihic pentru al doilea val al virusului? Eu, sincera sa fiu, am fost foarte stresata, nu pentru ca am stat in casa (eu oricum nu prea ieseam), ci datorita stresului transmis mai departe prin media: cum au ramas oamenii fara mancare si fara bani, cum au murit in chinuri atatia oameni si altele. Parintii mei nu sunt asa de agitati si sunt foarte nepasatori. Daca la toamna va reveni virusul, oare va fi ca acum? Sau vom fi mai bine pregatiti?
Stiu ca izolarea salveaza vieti, insa nu prea cred ca putem astepta la nesfarsit sa vina un vaccin si in fiecare an sa stam in case cate patru luni la rand.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa asteptam la nesfarsit un vaccin, din cate auzisem se presupune ca anul viitor prin primavara deja vom avea unul
Inevitabil sa nu existe si un val doi la cum suntem noi: )) eu zic ca o sa invatam din ce am facut pana acum si o sa ne organizam mai bine, sper totusi ca in invatamant nu va fi la fel, nu stiu daca imi impartasesti soarta, dar pe mine ma frustreaza ca profesorii ne dau teme peste teme si materiale peste materiale de copiat la care sa le trimitem poze pe e mail si ei nici nu se sinchisesc sa verifice, adica noi ne stresam pentru asta si ei nici nu ne baga in seama, doar iau fisierul, il pun in arhiva si gata, sa aiba si ei dovada
In privinta televizorului, eu nu ma mai uit de mult timp la el, e o prostie, uneori sunt mai de incredere stirile de pe internet decat toate posturile de televiziune la un loc, ei expun mereu doar partea dramatica pentru a te face sa te intrebi ce mai e, un ex bun e vulpita cu viorel
Poate e doar parerea mea, dar eu cred ca o sa fie in mare parte la fel ca acum in toamna, desi sper sa ma insel

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu revine, se duce pana atunci

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Si eu stiu cum e... nu cred ca am scris atatea teme nici cand nu erau scolile inchise. Mi-e tare teama ca statul nu va avea bani destui ca sa faca ceva in privinta asta si tot la online vom ramane. Asa, toti vor lua numai note mari?☺. Niste genii, ce pot spune. Cat despre televizor, sunt de acord cu tine, insa uneori parca imi vine sa mai aud si ce mai zic inaltii nostri conducatori. Sper sa fie un vaccin eficient, caci nu vreau sa fie ca acum. Asa, cu scoala care se face acum, noi nu stiu ce sanse avem sa luam bacul, pentru ca multi profesori doar trimit lectia in format de prezentare sau trimit doar o poza pentru conspectat, fara explicatii in plus. Nici examenele online nu sunt o solutie, ca nimeni nu e prost sa aiba o ocazie sa ia o nota mare si sa nu profite. Sper totusi ca, chiar daca este un nou val de imbolnaviri, sa fim noi mai pregatiti. Nu imi e teama de izolare cat imi este teama ca vietile noastre se pot "inchide" in doar cateva luni, cineva a declarat chiar ca daca virusul continua pentru 3 ani, 3 ani vom avea restrictii, daca virusul continua pentru 4 ani, 4 ani vom avea restrictii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Bune puncte de vedere
La partea cu bacul cred ca depinde de fiecare cat de mare vrea sa fie nota lui, eu unul am inceput sa invat aingur toata materia la info(de la mate info) pentru ca diriginta noastra face dirigentie in orele de info, si am ajuns destul de departe singur, ar trebui sa invatam sa ne pregatim singuri pentru bac, daca ne lasam in baza profesorilor nu cred ca luam note prea mari, bine, nu zic ca nu sunt si profesori buni care te invata ceva, sunt, dar mai rar gasesti cate unul
Revenind la virus, un vaccin o sa functioneza, dar datorita unor persoane, batute in cap zic eu, dar cine s eu sa judec, care nu vor sa li se ia temperatura decat de un cadru medical sau dau foc antenelor 5g ca ne dau corona, nu o sa tina prea mult vaccinul, din unul care se face o singura data, am putea sa il facem de mai multe ori pe an. In privinta restrictiilor, daca vom deveni si noi o societate civilizata si vom invata cum sa ne comportam in stadiu de pandemie, cred ca nu vor fi restrictii ca si acum

| Nimeni91 explică (pentru anonim_4396):

Da. Bine punctat. Daca ar fi gata un vaccin pana anul viitor, eu sunt sigura ca l-as face, deoarece nu vreau sa ajungem ca acum. Cei ce nu respecta nimic nu vor o lume altfel dupa pandemie, nu vor o lume "aproape normala". Nu inteleg ce problema au cu vaccinul: eu am facut vaccin contra rujeolei si pana acum nu am avut niciodata asa ceva. Deci, un exemplu ca vaccinarea poate preveni imbolnavirea si chiar poate salva vieti, sau chiar daca te imbolnavesti vei avea o boala cu un parcurs mai usor de suportat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Nimeni91):

Nu e vorba de problemele pe care le au ei cu vaccinul
E vorba de educatia primita, de cele mai multe ori una neindestulata, asta sau pot fi manipulati usor, asa apar luptatorii impotriva vaccinurilor, viind manipulati de conspiratii fara sens, cum era chestia aia de la un supermarket cu luarea temperaturi, era un videoclip viral pe internet
Cu asa tipuri de persoane, civilizatia nu va ajunge prea departe, exista doua variante, una e de izolare a lor, iar cealalta este de educare, ar fi frumos totusi sa stii ca poti trai intr o societate cu totul civilizata si care nu dispune de astfel de teorii

| Nimeni91 explică:

Nu ma panichez si nu virusul in sine ma sperie, ma streseaza masurile pe care le ia statul. Daca vine valul doi, noi va trebui sa intram iar in case si asta inseamna iar stare de urgenta 2 luni sau mai mult. Parintii mei inca nu au primit toti banii pe somajul tehnic si au luat doar 1000 de lei. Nu ma sperie virusul pentru ca stiu ca este o raceala si este inevitabil, insa ma sperie felul in care vor reactiona oamenii si statul. Daca la anul nu au nici macar banii astia pentru ca acum au oprit economia? Ce vom face? Daca e mai rau vazuta toata asta de inaltii din conducere si decid sa tina starea de urgenta mai mult de 2 luni?
Virusul asta va trece, dar intrebarea e: ce va lasa in urma? Stiu ca poate suna ciudata, insa mie imi e teama de masurile care urmeaza.