| EmaS a întrebat:

Cum vom scapa noi daca stam nepasatori fata de o mantuire asa de mare?

Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Numai prin harul Domnului Isus, prin jertfa Lui primim iertarea de pacate si o vesnicie cu El in rai.Si acest lucru este posibil numai prin credinta.

31 răspunsuri:
| wales a răspuns:

Biblia nu oferă o cale de mijloc '' neutru ''. Isus chiar a ținut să amintească acest lucru:

'' Cine nu este cu Mine este împotriva Mea, și cine nu strânge cu Mine risipește.'' Mat.12:30

Ori crezi și urmezi calea, ori?!

'' Cine va crede și se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.'' Marc.16:16

Biblia ne spune că există o singură Persoană care ne scăpa de moartea veșnică, dar cine face altfel, nu există nicio scăpare, nici reîncarnare, nici purgatoriu, nici episodul 2, nici, nici. Isus a spus:

'' Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.'' Ioan.14:6.
'' Eu sunt Ușa. Dacă intră cineva prin Mine, va fi mântuit; va intra și va ieși și va găsi pășune.'' Ioan.10:9.
'' În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor în care trebuie să fim mântuiți." Fapt.4:12.

| Klepto a răspuns:

Sigur nu prin postarea intrebarilor retorice cu acelasi miros de convertire si promisiunea aia vestita cu "mantuirea raiului".

| EmaS explică (pentru Klepto):

Dar macar ele au menirea sa iti aduca aminte.Nu vei putea sa te dezvinovatesti singur.

| Klepto a răspuns (pentru EmaS):

Daca eu ma apuc acum sa postez intrebari retorice gen "Esti tu sigur ca maine vei ma fi in viata? Esti tu atat de sigur ca asta nu este ultima ta zi pe pamant?", lumea va face ceva? lumea va incepe sa-si traiasca viata?
Evident ca nu, nu asa functioneaza natura umana.
Lumea nu stie ca totul are un sfarsit si ca acel sfarsit este inevitabil? Toata lumea stie, oricate intrebari retorice menite sa inspire la "Carpe Diem" o sa auda lumea, -1% spere -infinit o sa ia aminte.

| justitiarul a răspuns:

Intrebare irelevanta!

| EmaS explică (pentru justitiarul):

De ce nu o raportezi din nou, daca este irelevanta?

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

E neinteligibila.In afara de sectantii tai cine a reusit sa o inteleaga? Ai primit raspunsuri la misto.

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Ai dreptate, un ateu care nu cunoaste care este nadejdea unui credicios, nu stie despre ce este vorba.

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Nu sunt ateu dar tu esti un fariseu(nu e jignire uita-te in dex ce inseamna).
Recunosc ca aveti un limbaj proriu,specific voua,probabil in scurt timp o sa va creeati si un alfabet propriu pentru ca in scarba voastra pentru noi muritorii de rand, ve-ti fi in scurt timp ingretosati sa va mai exprimati cu aceleasi caractere ca noi.
Ai cerut definitia sectei, ti-am dat-o ieri si nu ai avut niciun raspuns.
Fiica-ta e total pe langa subiect si spunea ca secta nu inseamna ce am zis eu ci altceva.Asa cum a mai spus,in lipsa de argumente solide ne raspundeti cu citate sau dati o alta conotatie cuvintelor existente, doar pentru a arata ca voi aveti dreptate.
Uneori tu pui intrebari foarte proaste, ca cea de aici!
O sa iti explic pasii ce trebuie urmati pentru a pune o intrebare inteligibila:iti formulezi in minte o idee si o dezvolti in asa fel incat ceilalti sa o inteleaga.Intrebarea trebuie sa fie cat mai simpla, fara complicatii inutile pentru ca receptorului sa-i fie usor sa o inteleaga.

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Pentru mine intrebarea este foarte clara.Nu o sa ne schimbam felul nostru de vorbire, pentru ca trebuie sa ne facem cat mai bine intelesi.Altfel,cum am mai putea sa va bagam pe gat religia noastra? Daca asa nu ne puteti intelege!

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Atunci nu te supara daca spunem ca e neinteligibila si iti este raportata.
Cand pui o intrebare trebuie sa priceapa mai multi despre ce e vorba, nu doar membrii sectei tale religioase. Daca o adresezi doar pentru ei, te rog sa specifici.

| EmaS explică (pentru justitiarul):

O sa specific de-acum la fiecare intrebare, rog pe Justitiarul sa nu raspunda! E bine asa?

| justitiarul a răspuns (pentru EmaS):

Nu doar pe justitiar ci pe toti cei ce nu fac parte din secta ta religioasa.

| EmaS explică (pentru justitiarul):

Orice crestin ar trebui sa inteleaga ceea ce am scris.Si tu te pretinzi un bun crestin, sau nu?

| mgtow a răspuns:

Nu oricine pacatuieste asa de mult incat sa fie trimis in iad, miciile pacate le iarta Dumnezeu. Se mai roaga omul din cand in cand face o cruce si tot sfant ramane chiar daca mai sunt atei, ii lasam in lumea lor.

| EmaS explică (pentru mgtow):

Important este sa ne recunoastem pacatele, sa ne cerem iertare si sa ne lasam de ele.

| lifeForJesus a răspuns (pentru mgtow):

Ști care e plata păcatului?
Este: Moartea!
Adam si Eva pentru un singur păcat au pierdut relația cu Dumnezeu!
Asa ca nu te înșela singur!

| ZvT a răspuns:

Atunci fă tu ceva, sau tu acum iţi aduni turma pentru că te simţi singură împotriva tuturor.

| EmaS explică (pentru ZvT):

Nu sunt singura.Mai sunt cativa.Si Domnul impreuna cu noi, formam majoritatea.Vino si tu!

| ZvT a răspuns (pentru EmaS):

P¤la mea eu nu vin, am ales deja, daca domnul nu ma primeşte după ce mor, e bulangiu, iar eu imi eccept soarta. În viaţa reală nu ii simt lipsa.

| lifeForJesus a răspuns (pentru ZvT):

Nu e singura ci cu Dumnezeu, și dacă e cu Dumnezeu cine poate fii în potriva ei?
Iti spun eu dacă nu ști, Nimeni! happy

| EmaS explică (pentru ZvT):

Pai El te cheama,spune veniti la Mine toti cei truditi si impovarati,si Eu va voi da odihna.El a platit pretul pentru iertarea pacatelor tale, tu trebuie doar sa accepti jertfa Lui. Daca tu ii intorci spatele, El cum te va primi?

| caractere a răspuns (pentru EmaS):

Cum ar putea gruparea ta adventista sa formeze majoritatea? Si cine mai este adventist pe site in afara de Andra20?
Voi sunteti ceva mai periculosi decat crestin-ortodocsii or catolicii, voi credeti ca Isus va cobori in curand pe pamant si aveti un scop precis: acapararea a cat mai multor adepti :

"Adventistii cred ca Isus Hristos se intoarce in curand sa-Si ia credinciosii in ceruri, pentru a le oferi viata vesnica. Pentru ca Hristos le-a spus urmasilor Sai „mergeti si propovaduiti", adventistii impartasesc acesta Veste Buna tuturor, incurajandu-i sa se pregateasca pentru intalnirea cu Domnul Isus. Acest comportament este crestinismul practic pe care adventistii de ziua a saptea inteleg ca trebuie sa-l manifeste ca urmare a lucrarii harului lui Dumnezeu in viata lor. Aceasta misiune rezulta din insasi cuvintele lui Isus Hristos: „Mergeti si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in numele Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfant, si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit".

| EmaS explică (pentru caractere):

Tu nu ai inteles sensul.Isus este totul.El este atotputernic, este suveran, este Imparatul Imparatilor si Domnul Domnilor! Nu ma refeream la o mana de credinciosi.Noi suntem slabi, El este tare.Nu sunt adventista, dar imi place cum vorbesti despre ei!

| caractere a răspuns (pentru EmaS):

Zici ca esti cocalareasa cand spui de-astea cu imparatul imparatilor, regele regelui, faraonu` faraonilor. Zici ca e o manea de-aia cu reverb.
Da` in sfarsit, recunosti si tu ceva... Ca nu esti adventista. Asadar esti pocaita... laughing In fond, mi-e totunahee hee
Nu eu vorbeam despre adventisti astfel. Nu ai observat ghilimelele si nu ti-ai dat seama ca este un copy-paste?!

| Twilight a răspuns:

Unii scapa, altii nu. Poate unii nici nu cred in maintuire si logic, nici nu le pasa

| Hannibal_3697 a răspuns:

"Nu oricine pacatuieste asa de mult incat sa fie trimis in iad, miciile păcate le iarta Dumnezeu. Se mai roaga omul din cand in cand face o cruce si tot sfant ramane chiar daca mai sunt atei, ii lasam in lumea "
Da, si criminalul daca se spovedeste are iertat păcatul, crima, si poate sa ucida din nou.

| Karinna1 a răspuns:

Nu vom scapa daca tot pacatosi suntem si nu facem nimic pentru sufletul nostru!

| Dazzle a răspuns:

@misogin ai o viziune foarte proasta despre Dumnezeu-lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

în urma cu vreo 3 luni,o colegă de serviciu ne-a invitat la ea și am sarbatorit venirea pe lume a unei nepoțele de-a ei; noi nu suntem in Romania- lucrăm undeva *p-afara*; a fost frumos,am baut un vin bun,și am vorbit depre copii, familii, si altele de genul ăsta; intelegi tu; ceva mai tarziu ne-am mai adunat incă odata(suntem vreo 8 români aici) și ne-a arătat poze cu ea primite pe e-mail; era frumoasă foc! spun *era* pentru ca mai acum 3 săptamâni,colega noastră a plecat in RO la inmormantarea fetiței,care a murit in urma unui accident stupid(s-a asfixiat in timp ce mânca); întrebarea mea e cum să facem să stăm si noi * nepăsători* la drama asta? și mai ales ea, care dacă o intrebi ce mai face se apucă si plânge! dar te rog,serios vorbesc,să nu-mi răspunzi că ar trebui să-i spunem ca fetița e acum în Rai că unii din noi am incercat asta,dar ne-a trimis la plimbare!
Răspunsul a fost postat pe la prânz, si se vroia o replica la intrebarea Emei-*de ce sunteti nepăsători in fața mântuirii?*; observ acum ca ea a șters intrebarea, și ne-a cam lasat sa vorbim singuri(am raspuns vreo 10 inși); bun; asta e!

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Cum poti sa crezi ca eu am sters intrebarea? Mi-a fost raportata in mod abuziv, si ea a fost reactivata.Chiar daca este greu,foarte greu de crezut,trecand prin adversitatile vietii,ne apropiam mai mult de Dumnezeu. Dumnezeu ingaduie astfel de incercari ca sa ne traga un semnal de alarma.El nu doreste sa fim fericiti aici cativa ani si sa petrecem vesnicia in iad.El doreste fericirea noastra vesnica.El are in vedere eternitatea. Dintr-un vas care se face cioburi(prin zdrobire)Dumnezeu pune la loc cu mana Lui fiecare ciob, il lipeste si il restaureaza, apoi face din el un vas de cinste in Casa Lui.Vezi tu,atunci cand ne merge bine ne credem ca suntem cineva,dar atunci cand Dumnezeu ne trece prin anumite examene, atunci ne vedem nimicnicia, si apelam la suveranitatea Lui.Si noi ca familie am trecut prin necazuri mari(sotul meu a suferit un accident de munca, a ars cu otel lichid)si nu a mai avut sanse de viata, dar Dumnezeu a avut mila si i-a dat viata.Acest accident ne-a transformat,ne-a facut mai buni, mai rabdatori, mai ingaduitori.Ne-am imbogatit din punct de vedere spiritual.Si,mai mult, ne-a facut sa ne incredem mai mult in Dumnezeu. Orice rau este spre binele celor ce Il iubesc pe Dumnezeu.