| anonim_4396 a întrebat:

Salut.sunt impreuna cu prietena mea de aproape un an insa ea e anul 4 si este extrem de stresata cu licenta.in ultimele saptamani s-a purtat foarte ciudat in sensul ca nu prea mai comunicam dar am lasat-o in pace stiind cat este de stresata.acum cateva zile insa mi-a spus ca ea nu stie ce vrea si ce simte si ca e vina ei deci sa luam o pauza...tin foarte mult la ea si nu stiu ce sa mai cred de cand suntem impreuna nu ne-am certat nici macar o data si parea fericita cu mine... chiar nu stiu ce sa mai fac pentru ca de cand mi-a spus ca vrea o pauza abia reusesc sa mananc, sa nu mai vorbesc de facut treaba. credeti ca e din cauza stresului cu licenta sau foloseste asta doar ca pe un pretext? isi va reveni dupa licenta?

15 răspunsuri:
| Anonima3127 a răspuns:

Hmmm..destul de dificila situatia, poate fi chiar din cauza stresului...sau poate fi un gand ce o are de mai mult timp, insa acuma a gasit contextul perfect sa puna capat relatiei voastre...te cred ca iti este greu sa accepti, avand in vedere ca totul este venit de nicaieri, nu te-ai asteptat la asa ceva. Poate ar fi bine sa o lasi sa treaca de aceasta perioada, sa treaca de licenta, si mai apoi sa discutati serios tot ceea ce s-a intamplat intre voi in aceasta perioada! Cert este ca trebuie sa astepti sa treaca de examen, si dupa aia sa vezi ce atitudine va avea fata de tine!
Multa bafta, si Doamne ajuta sa fie numa un impas de moment in relatia voastra!

| twingoo a răspuns (pentru Anonima3127):

Multumesc pentru incurajari... chiar nu stiu ce sa mai cred, eu sunt praf nu reusesc sa fac nimic si vineri am un examen destul de important dar cand o vad asa nu reusesc nicicum sa ma mobilizez

| Anonima3127 a răspuns (pentru twingoo):

Incearca sa te detasezi un pic si tu de situatie, gandeste-te ca este vorba de viitorul tau, fii optimist, si crede, deocamdata, ca aceasta schimbare la ea se datoreaza stresului. Incearca sa te aduni un pic si tu, chiar daca este foarte greu, dar este vorba despre viitorul tau, despre cariera ta! Incearca sa te pui cateva zile pe tine pe primul loc, las-o sa se calmeze, si dupa ce iti vei dai si tu examenul, discuta cu ea, sa vezi ce se va intampla! Succes si la examen, si daca simti nevoia sa discuti cu cineva, si nu ai cu cine, poti sa ma contactezi in privat!

| twingoo a răspuns (pentru Anonima3127):

Nu iti pot trimite mesaj.nici nu stiu cum sa iti multumesc pentru sprinijul acordat.eu unul nu mai sunt in stare de nimic de duminica incoace nu am mancat nimic iar de invatat nici nu se mai pune problema. efectiv stau ca un fraier in pat, ma gandesc la ea si izbucnesc in plans...ea astazi a avut examenul de licenta si abia mi-a raspuns la un mesaj sa imi zica ce a facut pentru ca la telefon nu raspunde... am intrebat-o daca vrea sa iesim putin sa ne plimbam mi-a raspuns din nou ca nu stie. spune in continuare ca nu e vina mea si ca nu stie ce vrea, dar atat si nimic mai mult. am vorbit si cu prietenele ei mai apropiate la fel mi-au spus ca se poarta foarte ciudat, ca e abatuta si ca nu le zice nimic nici macar prietenei ei cea mai buna nu i-a zis ca ne-am despartit.sincer nu stiu ce sa mai cred si ce sa mai fac

| Anonima3127 a răspuns (pentru twingoo):

Ai primit mesajul?

| neutrino a răspuns:

Este un banal motiv politicos prin care incearca sa-ti spuna ca relatia este gata. Fa discret un pas inapoi si nu vei fi observat.

| sofisis a răspuns:

Eu cred ca s-a cam saturat de relatia cu tine. Poate a cunoscut pe altcineva, poate pur si simplu relatia voastra si-a incheiat cursul si ea a reperat asta mai repede decat tine.
Nu exista "am de invatat si d'aia nu mai vreau sa stau cu tine".

| twingoo a răspuns (pentru sofisis):

Si nu ti se pare ciudat ca toate astea s-au intamplat cu cateva zile inainte de licenta? de cand suntem impreuna nu ne-am certat niciodata, nici macar nu i-am spus o vorba ca sa o supere... si prietenii ei apropiati mi-au spus ca nu stiu ce e cu ea am vorbit chiar si cu prietena ei cea mai buna si nu ii venea sa creada

| sofisis a răspuns (pentru twingoo):

Nu, nu mi se pare ciudat. Probabil ca ea gandea mai de dinainte toate astea si datorita stresului acumulat a refulat.
Oricum, e clar ca e curioasa de ceva nou.Iar replica cu ...nu stiu ce vreau, e vina mea, hai sa luam o pauza...este o mare aberatie, o mare imaturitate si modul ei de a se sustrage fara sa fie nevoita sa suporte foarte multe consecinte ale deciziei ei.

| twingoo a răspuns (pentru sofisis):

Cu mintea imi e foarte usor sa iti dau dreptate, dar cu sufletul nu pot accepta asa ceva... stiu prin ce a trecut pana acum dpdv sentimental (toti partenerii au parasit-o) si nu cred ca ar fi facut asta fara un motiv bine intemeiat. pana sa inceapa perioada asta de stres eram de nedespartit, vorbeam foarte deschis si nu a dat nici macar un semn ca ar vrea sa se distanteze

| Hace a răspuns:

Cu siguranta este foarte stresata din cauza licentei si isi va reveni dupa. Poate ar trebui sa ii oferi suportul tau, sa o scoti in oras cu prietenii sa se mai destinda un pic, insa nu o presa prea mult. Numai bine happy

| twingoo a răspuns (pentru Hace):

Eu am tot incercat sa o incurajez ca o sa fie bine dar de fiecare data cand o intreb ceva imi zice ca nu stie si ca are nevoie doar de liniste. am vorbit si cu prietenii ei mai apropiati si mi-au spus ca e foarte abatuta de la un timp si ca nu stiau nimic de pauza noastra. eu sunt la pamant si nu stiu ce sa mai fac...

| RobertP20 a răspuns:

Pai daca esti cu ea de 1 an sigur nu se va desparti de tine definitiv deoarece e ceva cam serios de 1 an. Sigur ve-ti fi impreuna dupa tot stresul acesta, tu daca nu esti cu ea incurajeaz-o si sprizin-o, sa vada ca tu tot ti la ea.

| DoraDragutzica a răspuns:

Si eu am avut o experienta de genu, adica eu eram fata si eram foarte stresata. Da, stai linistit, isi revine, doar trebuie sa continui sa ti legatura cu ea, sa ii areti ca nu ai uitat de ea, si dupa licenta, comportate cu ea ca si cum ai vrea sa o recuceresti, ca si cum ar fi prima data cand v-ati intalnit.

| twingoo a răspuns (pentru DoraDragutzica):

Mersi, sper sa nu creada ca vreau sa pun presiune pe ea vreau doar sa fie totul ca inainte...