| alinahsm2000 a întrebat:

Bună!
Vreau sa-mi ziceti si mie daca exista vreun caz de coronavirus in Tg Jiu, județul Gorj
Poate e cineva din Tg Jiu si daca stiti va rog sa îmi ziceți si mie
Luni as vrea sa merg pana acolo si mi-e putin frica.
La televizor am văzut că nu este niciun caz, acum nu stiu.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| alexalexandrusincerul a răspuns:

Da, sunt cazuri de infectii de pana la 99 de persoane in zonele mentionate de tine:
https://en.wikipedia.org/wiki/2020_coronavirus_pandemic_in_Romania

Hunedoara are aproape 500 de cazuri, ceea ce maine se poate multiplica exponential si extinde in Gorj.
https://en.wikipedia.org/......in_Romania

7 răspunsuri:
| alinahsm2000 explică (pentru alexalexandrusincerul):

Mulțumesc!

| Violleta2022 a răspuns (pentru alinahsm2000):

Stai in casa!
Protejeaza-te si protejeaza-ti familia!

De la 26 de morti pana acum, in doar 1 singura zi a crescut la 37.
Asta spune statistica oficiala, de la data de 28.03. 2020

| anonimg a răspuns:

Nici nu cred că poți merge la distanțe mai mari decât dacă este în interes de serviciu, fie că sunt sau nu cazuri de coronavirus. Dacă vei minți poliția, amenda este minimum 2 mii de lei. Trebuie deci să ai un motiv bine întemeiat ca să te deplasezi la o distanță mai mare de primul magazin alimentar de locuință.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Virusul înseamnă boală și moarte. Ori de câte ori ieși din casă în această perioadă îți pui viața în prmejdie.

| Digikey a răspuns:

Avem mai multi virusi in corp decat pot unii atotstiutori sa numere.

https://www.vice.com/......si-pe-tine

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Daca nu este urgent mai bine stai acasa.Dar daca este o urgenta sunt doar 3 cazuri confirmate in tot judetul.Sansele ca tu sa intalnesti unul si sa te infectezi sunt foarte mici.
Te poti infecta foarte bine si acasa de la curier, preot, postarita, vecin, parinti.Cineva trebuie sa iasa sa faca cumparaturi.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru sadrian46):

Eu mai vad o primejdie, mult mai grava si aceea este panica si stirile false la care sunt multi supusi zilnic. Unele informatii se bat cap in cap si sunt facute special sa induca frica.