| octav005 a întrebat:

Buna ziua. AM si eu o intrebare: poate vi se pare cam stupida.
Daca o persoana este vaccinata si se intampla sa aiba un accident si are nevoie de sange persoana care doneaza trebuie sa fie tot vaccinata? Intreb si eu, cu pandemia asta care este acum.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
44 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

De principiu nu.dar cine stie..cu pandanonpanda

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ar trebui sa aiba nicio legatura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ce legătura are? Nu, nu trebuie. Cei vaccinați n-au niciun Cip, nu le creste niciun ochi in plus. Suntem in regula. ‘)))

| Celcestietot a răspuns:

Salut. Coronavirusul se gaseste si in globulele rosii, deci, probabil. Sunt singurul cu raspunsul argumentat, adica al meu este cel mai credibil.

| Celcestietot a răspuns (pentru MariaEElena0505):

De ce nu trebuie?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii?

| Celcestietot a răspuns (pentru dinaprilie):

Pai de ce de principiu nu?

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce legătura are? Dacă-ți faci orice fel de vaccin, asta inseamna ca nu mai poți dona? Este un vaccin. Doamne. Nu afectează cu nimic. Tocmai, te apara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a face o transfuzie sangele donatorului este testat in laborator pentru boli, nu se merge pe vorbe.

| timidu89 a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Cata prostie, poate sa zaca in unii. Masculii vaccinati au un cip in varful *** laughing) Cum ai constatat asta sau cine te-a mintit asa de urat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pentru ca nu are legatura cu vaccinul. Ce legatura sa aiba cu vaccinul? Eu am facut si vaccin de hepatita AB, Yellow Fever, tifos etc ...nu are nici o legatura cu vaccinul. Aveti voi impresia ca e mare chestie, este doar un trigger pentru a crea anticorpi pentru o anumita chestie. Atat. Important este sa-ti salveze viata.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru timidu89):

Tu n-ai inteles bine. ‘))) Eu sunt vaccinată. Am zis ca idee. Ca de ce sa nu putem dona sange la unul nevaccinat? Din cauza acelor lucruri?

Oricum, domnu’ timid citește data viitoare mai bine raspunsul altor utilizatori, iar după apuca-te de criticat. O seara frumoasa!

| Celcestietot a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu ai voie nici vaccinul sa il faci de 5 ori in 180 de zile, tocmai pentru ca nu este bine. Ce depaseste doza nu-i in regula.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar tu banuiesc ca nu ai donat sange cat inca aveai bolile.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce legătura are cu vaccinul? Eu m-am îmbolnăvit fiind vaccinată. ‘))) Îți zic și tie același lucru, citește mai bine ce am zis. Ca nu ți-am zis nimic de îmbolnăvire sau de covid. Ma refer la alte tipuri de vaccinuri…sau pentru tine exista doar vaccinul contra acestui virus? Copiii nu se vaccinează împotriva altor lucruri? La mine nu a fost primul vaccin făcut contra coronavirusului, am mai fost vaccinată si când eram mica, bineinteles nu pentru covid. Iar cei care donează, sigur sunt și ei vaccinați împotriva anumitor boli. Deci, dacă acei oameni pot dona fiind vaccinați nu neaparat împotriva acestui virus, ci fata de alte lucruri, de ce eu n-as putea? Sau cei vaccinați? Ca sa nu ma dau exemplu doar pe mine.

| Celcestietot a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Wtf, se stie ca vaccinul contine virusul intr-o doza redusa, de aia te-ai imbolnavit, doar nu credeai ca te-a imbolnavit Sfantul Duh dupa ce te-ai vaccinat, nu? Am spus ca poate afecta sanatatea o transfuzie cu sange contaminat de acest virus daca tu deja il ai sau l-ai avut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu nu am avut niciuna din bolile astea. Vaccinurile sunt preventive pentru ca fac calatorii in zone in care le pot lua.
In general se evita sa se extraga sange de la persoane infectate. In cazul unui accident in care este mare nevoie de sange, mai ales in cazul unei grupe rare, se va extrage. Mai ales ca persoana care primeste este vaccinata. Nu prea este pericol. Repet, trebuie salvata viata accidentatului. Mai apoi se trateaza alte boli daca este cazul. Mai urat este daca persoana care doneaza are HIV si nu stie. Sunt altele mult mai grave.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu m-am îmbolnăvit imediat. Ci după 2-3 luni. Bunicii mei după 6 luni. Adică dacă faci vaccinul, teroria ta e ca te îmbolnăvești de covid? ‘))) Ok.

Dacă ești asa de sigur, de ce ai mai pus aceasta intrebare? Ca sa verifici câți sunt de acord cu tine? Uite ca eu nu sunt. Ce poți sa faci? Nimic. Cum nici eu n-am ce sa-ți zic nimic. O zi frumoasa sa ai!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Oarecum ai avut bolile dar intr-o forma usoara, caci asta presupune un vaccin, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu. Vaccinul iti da imunitatea pentru bolile respective.
Cand esti bolnav exista o perioada de incubare, multiplicare, infectare etc. Cand esti vaccinat si corpul intra in contact cu virusul respectiv, corpul il recunoaste si creeaza instant anticorpi pentru a lupta cu el.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Eu asa am auzit la televizor, si ca sa iti confirm asta si totodata sa te intreb, de ce iei intr-un mod miraculos virusul chiar dupa ce te-ai vaccinat (coronavirusul)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cand esti vaccinat nu se face un scut ca la nava din Star Treck. Intri in contact cu virusul daca il intalnesti. Doar ca atunci corpul incepe imediat sa lupte cu el pentru ca il recunoaste (datorita vaccinului).
Cand nu ai vaccinul si, cum este in cazul Covid - se face imunitate prin expunere, atunci te infectezi. Virusul are perioada de incubatie, se multiplica etc. In fine, intra pe site-uri care chiar stiu despre ce vorbesc si informeaza-te asa cum trebuie.

| Celcestietot a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Pai nu este teoria mea, am vazut scrise pe hartii oficiale asta si in plus cunosc personal astfel de persoane.

De ce am pus intrebarea? Dar oamenii de ce vorbesc de fel thinking
Ok, pe altadata.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Celcestietot):

Care au murit fiind vaccinați? După cum am zis eu și nu numai, depinde de la organism la organism. Sunt foarte rare astfel de persoane, îmi pare rau dacă ai pierdut pe cineva drag, dar vaccinul este singura soluție sa scăpăm. Vreau sa merg din nou la facultate, vreau sa pot sa ma văd cu prietenii. Îmi doresc atât de multe lucruri, dar cel mai mult îmi doresc ca romanii sa fie sănătoși.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.immunology.org/......on-vaccine
Nu stiu de unde ai tu informatia ca rezultatul este acelasi. Este gresita. Trebuie sa te informezi corect daca vrei sa fii informat, altfel este doar pierdere de vreme. Merge si pierderea de vreme in cazul plictiselii dar cateodata, in cazul asta mai exact, poate fi periculoasa.

| Celcestietot a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Nu, ma refeream la cei care fac virusul imediat dupa ce se vaccineaza, nu am pierdut pe nimeni happy.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Este o deductie logica a ceea ce se poate vedea. Nu au murit si cei care au facut vaccinul? Ba da! Atunci cu ce ne mai ajuta vaccinul, eu asta intreb. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Daca tu asa esti convins. Nu am nici cea mai mica intentie sa te fac sa te razgandesti.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Celcestietot):

A fost ghinionul lui. Se intampla, dacă-l iei de la cineva.