| FredericChopin a întrebat:

Buna ziua, am o intrebare, se mai poate reveni la masca daca oficial pandemia s-a incheiat? Multumesc mult, zi buna.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Pandemia nu s-au încheiat! S-a renunțat doar la starea de alertă și la restricții!
Se pare că va urma un nou val.

8 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pandemia nu s-a incheiat lol. Sa anulat starea de urgenta pentru ca lumea deja sa sictirit de restrictii, ca bunul simț e prea greu pentru majoritatea romanilor.

| mi25 a răspuns (pentru Wr3nch):

Starea de urgenta s-a anulat de mult. Acum s-a anulat starea de alerta.

| Brizbriz a răspuns:

Daca mergi la un bal mascat... sigur

| 1997onur a răspuns:

Pai daca vrei sa porți masca poarta. eu unul ma bucur cu adevarat ca am scapat de maștile alea.

| mont a răspuns:

Ca sa se poata re-impune masca obligatorie ar fi necesar sa fie re-impusa starea de alerta, altfel nu e posibil legal decat recomandari. Deci e clar ca cel putin in viitorul apropiat nu va fi asta in Romania, din mai multe motive.

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Pandemia nu s-a încheiat încă.

| Aronzo00 a răspuns:

Teoretic se poate sta fără mască, dar e recomandat să mai fie purtată. La o școală din apropiere spre exemplu, mulți profesori încă mai poartă masca. Dar nu, nu cred că se va reveni la modul de a o purta obligatoriu.

| mi25 a răspuns (pentru Aronzo00):

Masca purtata de profesori ii apara pe elevi, nu pe ei.