| octav005 a întrebat:

Buna ziua. AM si eu o intrebare: poate vi se pare cam stupida.
Daca o persoana este vaccinata si se intampla sa aiba un accident si are nevoie de sange persoana care doneaza trebuie sa fie tot vaccinata? Intreb si eu, cu pandemia asta care este acum.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
44 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa fiu asa convins cand au spus si la televizor asta? Cum sa nu fiu cand am auzit asta si in afara televizorului si asta o confirma expertii, ca informatiile vin de la ei?
Nu cred ca ai intentie pentru ca nu stii sa imi raspunzi. Eu chiar vreau sa inteleg de ce au murit si cei vaccinati si NU VREI sa ma faci sa inteleg pentru ca nu exista un raspuns in realitate.

| Celcestietot a răspuns (pentru MariaEElena0505):

Ghinionul lui cu sau fara vaccin tot aia era, am dreptate? Eu zic ca am, ca implica logica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Exista raspunsuri. Poate ma confunzi cu altcineva, nu sunt genul care sa stea sa-si bata gura degeaba. Din partea mea poti sa si mori sa te convingi, nu e treaba mea Dar sa-ti mai raspund tie, de ceva vreme deja, este pierdere de timp.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista, nu ai nicio dovada, nu ai surse, nu ai nimic. Si, spunand ca este pierdere de timp nu ai dat dovada de politete, din contra.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu. Fără vaccin putea sa ajungă la spital. Am cazuri de genul acesta. Am o cunostinta care lucrează la Pfizer, deci zic ca stiu destul de bine.

Acum depinde și când s-a îmbolnăvit. Primul vaccin îți da o imunitate de 20%, însă nu imediat. Al doilea cred ca in jur de 80%, dar din nou. Nu imediat. Prietenul tau a fost infectat imediat, deci nu era nici măcar imunizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu ce vrei de fapt?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, eu zic sa ne oprim aici. Seara frumoasa.

| octav005 explică (pentru anonim_4396):

Un raspuns. stiu ca este o intrebare stupida

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru octav005):

Era răspuns pentru Celcestietot. Cred ca ție ți-am răspuns deja. Sau ești tot acel utilizator?

| octav005 explică (pentru anonim_4396):

Nu. nu m.am uitat la cine ai raspuns

| Violleta2022 a răspuns:

Donarea de sange nu are nici o treaba cu vaccinarea!

| Lukasssz a răspuns:

Nu

| EcceHomo a răspuns:

Este o întrebare pertinentă. Ar fi bine să o luăm în seamă și ne căutăm, măcar aici, compatibilitatea. Ești vaccinat/ă? Ce grupă de sânge ai? Ești donator înregistrat de organe?

| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Nu este obligatoriu să fie tot vaccinat.
Singura chestie eliminatorie este grupa ta de sânge.