Care sunt gândurile care te neliniștesc în timp de coronavirus?

Se poate întâmpla să nu știi ce să crezi, pe cine să asculți și cum să te comporți cu prietenii, părinții și cu tine însuți, mai ales acum, când nu mai mergi la școală și multe dintre activitățile tale s-au mutat pe internet.

Viața s-a schimbat de când Organizația Mondială a Sănătății a anunțat epidemia de COVID-19, care a luat curând proporțiile unei pandemii.

Acum, din solidaritate cu cei în vârstă, cu bunici, părinți și oameni bolnavi trebuie să urmăm cu toții reguli noi, de la spălatul des pe mâini cel puțin 20 de secunde până la a sta cât mai mult în casă, ca să nu răspândim infecția fără să ne dăm seama.

Tu cum te-ai adaptat la noile reguli?

Am deschis pentru tine o nouă categorie, Coronavirus, unde poți pune întrebări legate de temerile tale din această perioadă sau alte întrebări pe subiect, pentru că orice ai simți în momentele astea, trebuie să știi că e firesc și uman. Împreună cu Brigada de comunicare nonprofit și Fundația Estuar îți punem la dispoziție cunoștințele unor psihologi voluntari care vor răspunde la întrebările legate de starea ta emoțională din această perioadă. Răspunsurile lor vor fi evidențiate în cadrul întrebărilor pentru a fi mai ușor de urmărit.

Nu uita că pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus e bine să folosești doar surse oficiale, cum sunt https://stirioficiale.ro sau alte site-uri ale autorităților statului.

Lasă o întrebare!

L.E Colaborarea noastră cu fetele psiholoage s-a încheiat, el fiind doar pe perioada stării de urgență. Le mulțumim din suflet că au fost alături de noi, cât și pentru ajutorul și implicarea din comunitate.

Fetelor, mulțumim pentru răspunsurile utile oferite celor care au întâmpinat greutăți în această perioadă!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
229 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faptul ca m-as putea imbolnavi, pentru ca inca ma deplasez la serviciu. Nu vreau sa ma gandesc si la altceva mai rau. Dar sunt, totusi, optimist.

| VelaJohnny a răspuns:

Ca nu o sa mai fie drojdie si faina disponibila, cum mai mananc pizza?

| Anonimulantisocial17 a răspuns (pentru CristinaAnAAAA):

Ar fi aiurea sa mai repetam un an scolar daca ar fi chiar asa atunci m-as lasa de liceu Cel mai probabil vom recupera in vara

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru dianacosma):

Multumesc, multa sanatate si dumneavoastră

| dianacosma a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Cu drag şi mulţumesc!

| mgtow a răspuns:

Nu imi fac griji, china isi revine in stabilitate virusul dispare de acolo. Mor pe astia disperati dupa suluri de hartie igienica si sapunuri

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Oare o sa mai apuc eu batranetea s-au ziua de maine cand stiu ca coronavirus bate la usa?

| Dragosdoar a răspuns:

Aceasta inchidere la tarilor nu poate tine prea mult. Nu se vorbeste prea mult in presa, dar deja guvernele din Europa isi pun intrebarea cat vom mai putea sa tine inchise toate. Statele nu pot sa suporte cheltuielile acestei inchideri in masa a frontierelor si a oamenilor. Lupta cu coronavirusul deja e pierduta pentru ca suntem practic asediati de el. Stam in case si trebuie sa ne justificam deplaserile cu hartii. Exista un potentila risc ca internetul sa intre efectiv in colaps deoarece oamenii stau numai in locuinte si o buna parte lucreaza doar de acasa. Nu doresc moarte nimenui, dar asa cum a spus dl Arafat, virusul va reaparea in forta, chiar daca reducem cazurile aproape de 0. Pana vom gasi vaccinul virusul tot va face victime. Imi este foarte teama de consecintele economice. Se vorbeste despre fapul ca o potentiala depresie economica va duce la daune mai mari decat face virusul in sine, in prezent. Nu doresc moarte nimenui, nu doresc sa lasam pe nimeni in urma, nu asta insinuez sa spun. Multumesc

| Dragosdoar a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Daca ai sub 50 ani este prea putin probabil. Nicio fatalitate nu s-a inregistrat la grupele 0-9 ani. Daca esti tanar, e fooarte putin probabil sa mori

| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Mai bine pierd un an din viata decat sa ma imbolnavesc, îi îmbolnavesc pe alții, acei alții pe alții și tot așa. Mie cel mai frică că cei dragi mie pot patii ceva. Nu eu, cei dragi mie. Nu pot trai fara familia mea, mai bine mor eu decat un membru din familie❤

| SG1995 a răspuns:

Bună TPU, eu personal nu sunt foarte afectat chiar așa tare, adică de nu sunt student/elev, lucram la negru pe turism, și aveam un salar destul de micuț, în rest sunt un tip sendentar, nu prea ies, lunile astea (Februarie ) m-am cuplat o tipă, dar ieșit din relație pentru că era toxică, pe scrut în perioada respectivă distanța era o problemă nu ne puteam vedea mai ales după 10 Martie când au revenit din Italia majoritatea emigranților conaționali, dar având în vedere că relația s-a sfârșit, cred că, ca și până acu cea mai acută nevoie de a ieși e până la magazin pentru cumpărături.
Stau la țară, aici nu se află cazuri de infecție (din fericire), dar regimul de urgentă se face simțit și aici.
Mă preocupă mai mult faptul că job-ul maică -mi (tot în turism) e în pericol (singurul venit real în familie) dar și situația politico-economică și socială, această stare destabilizează economia și are potențialul de a ne arunca într-un haos social, doar o chestiune de timp până când situația degenerează în revolte stradale sau chiar într-un război civil în toată regula.
În general oamenii sunt proști și nu le place să urmeze ordine, sau să se simtă presați (chiar dacă e pentru binele lor) deci în consecință până încep violențele e doar o chestiune de timp.
O altă problemă ar UE, încet, încet va fi ruptă, UE a rezistat atâta timp din cauza din cauza stabilitati economice pe care o va pierde, deci treptat tot mai multe state euro-sceptice vor avea influență, iar la un moment dat în căutarea de vinovați pentru starea prezentă se va la o situație de genul genul celei din perioada interbelică în care extremismul religios și politic va duce la un posibil război mondial.
Deci ca atare această criză poate destabiliza nu doar UE ci echilibru fragil de putere la nivel mondial, ceea ce va isca conflicte violente. E doar o problemă de timp!

| doctorandus a răspuns (pentru SG1995):

De fapt, pana nu-ti moare cineva din familie ramane ca si cum ai vedea un film sau un joc pe calculator.

Cifrele brute din China sugereaza o mortalitate de 4.44%, ceea ce e probabil o exagerare din cauza multor infectii nediagnosticate ca atare.

| Lioana a răspuns:

Că nu vad nici o parte pozitivă în această pandemie. Ca nu ma invata nimic bun acest episod din vietile noastre.

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Oare ne va ajunge mâncarea dacă se va agrava situația?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca nu o sa pot sta suficient acasa sa repar tot ce aveam de reparat.

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Nu stiu de voi dar mie mi-e al naibi de frică, mi-e frică să nu putem ieși din casă(la mine încă se poate), mi-e frică să nu trebuiască să abandonez realizările pe care le-am făcut și să pierd oportunitățile.Am crezut ca anul acesta o sa fie cel mai bun an dar nu este, au murit o grămadă de persoane importante din viața mea și gândul la virusul îsta mă sperie groaznic.Si plus ca nu am ce face in casă, nu am cu cine comunica.

| dianacosma a răspuns (pentru gemeni6226):

Bună, Jadviga!

Mă bucur să aud că pentru moment eşti foarte ok din punct de vedere psihologic şi că în acelaşi timp te gândeşti cu calm în perspectivă pentru a lua precauţii în caz că se schimbă situaţia.
Din discuţiile cu colegele mele şi cu organizatorii proiectului, intenţia este să menţinem proiectul pe toată durata stării de urgenţă. Nu suntem atât de mulţi psihoterapeuţi, deci suntem prezenţi dar nu chiar 24/7. Suntem aici în fiecare zi în afară de duminică.
În cazul în care simţi nevoia vreodată să vorbeşti repede cu cineva şi nu suntem aici, îţi recomand să suni gratuit DepreHub https://deprehub.ro/
Oricum, în general noi vom răspunde relativ repede.

În legătură cu întrebările practice pe care le-ai pus, îţi recomand să consulţi sursele oficiale despre noile reguli.

Multă sănătate!

| gemeni6226 a răspuns (pentru dianacosma):

Mulțumesc f frumos.

| dianacosma a răspuns (pentru Lioana):

Bună, Lioana,

Ce înţeleg din mesajul tău - şi te rog corectează dacă am o percepţie greşită - este că tu cauţi ceva ce ai putea învăţa din experienţă, porneşti cu o atitudine constructivă, însă simţi descurajare pentru că nu găseşti acel ceva bun de învăţat care ar da un sens experienţei.

Ce vreau să îţi spun este că noi suntem încă în această experienţă. Orice învăţare are nevoie să se decanteze în timp. Acum trăim ce vine şi ne descurcăm cât de bine putem. Suntem în timpul pandemiei şi poate nu a venit încă momentul să tragem concluzii şi învăţăminte.

Multă sănătate!

| badriel a răspuns:

Avand in vedere ca, cel putin la mine in oras, nu am voie sa ies din casa, doar la cumparaturi la cel mai apropiat magazin, acest gand ma cam nelinisteste pentru ca ma gandesc ca daca noi am iesi din casa la o plimbare de exemplu am putea primi amenda sau ceva de genul, si ar fi destul de naspa zic eu

| Nilsson a răspuns:

Felicitări pentru inițiativă și implicare!

| dianacosma a răspuns (pentru MariaMonica2009627):

Bună, MariaMonica2009627!

Îmi pare rău să aud că ceea ce se întâmplă este atât de greu pentru tine, într-o perioadă care deja era cu pierderi multe.

Frica şi gândurile pe care le ai sunt împărtăşite, într-un fel sau altul, de foarte multe persoane în această perioadă. Nu ştim cât va dura şi de aceea este incert şi cât impact vor avea aceste schimbări temporare în fiecare aspect al vieţii.

Dacă vrei, ai putea face o listă cu realizările şi oportunităţile pe care ţi-e teamă că le-ai putea pierde. Gândeşte-te apoi, cum crezi că ai putea pierde realizările pe care deja le ai? Este ceva din ce se întâmplă acum care ar putea nega ceea ce ai făcut deja? Este doar o posibilă temă de reflecţie. Cât despre oportunităţi, îţi propun să iei în considerare două aspecte: 1. Crezi că ceilalţi din jur care ar putea aspira la aceleaşi oportunităţi ca tine, le vor avea în această perioadă? Sau este posibil ca măcar unele dintre oportunităţi ar putea fi amânate şi să profiţi de ele când ieşim din criză? 2. Oare ce oportunităţi ţi-ar putea oferi fix această situaţie? Este cumva vreun lucru pentru care ai timp acum sau pe care dacă îl faci te-ar ajuta în viitor să accesezi noi oportunităţi? Sigur, spun asta fără să ştiu la ce anume te referi, deci este foarte general, dar sper ca ceva din această atitudine de întrebare şi căutare a posibilităţilor să ţi se potrivească.

În legătură cu persoanele importante pentru tine care au murit anul acesta, în primul rând, condoleanţe! Este o perioadă dificilă, poate chiar copleşitoare. S-au adunat deja multe. Dacă te confrunţi cu emoţii diferite sau intense în această perioadă, aş vrea să ştii că este normal.

Îţi propun să fii atentă la cum se schimbă starea ta de la zi la zi sau de la o săptămână la alta. Poţi constata cum se schimbă emoţiile şi gândurile pe care le ai în legătură cu oamenii dragi care au murit şi în legătură cu pandemia. Acestea sunt şi indicii despre nevoile tale, ca să poţi avea grijă cât mai bine de tine în fiecare moment. Poate uneori ai nevoie să fii ascultată, poate alteori ai nevoie să te gândeşti la anumite persoane sau dimpotrivă, să iei o pauză. În unele momente poate nu îţi va veni să crezi, în altele poate vei simţi descurajare sau chiar furie. Totul este o reacţie firească la pierderi. Când simţim durere şi frică, poate fi greu să ne gândim că acestea vor trece, că stările noastre se schimbă permanent, însă aşa se întâmplă.

Totuşi, dacă stările acestea devin copleşitoare şi sunt prea mult, îţi propun să mai pui întrebări aici şi îţi vom fi alături. De asemenea, în această perioadă sunt multe servicii de suport emoţional online gratis, în cazul în care vei simţi nevoia.

Ai grijă de tine!

| dianacosma a răspuns (pentru badriel):

Bună, badriel!

Citind mesajul tău de aici, observ că eşti informat cu privire la ce trebuie făcut şi la consecinţe. Acest lucru îţi dă ţie puterea de decizie cum să acţionezi, în cunoştinţă de cauză. Ştiu, e greu să rămâi în casă doar cu ieşiri scurte, verificate de autorităţi. Oare cum ai putea să fii cel mai bine posibil în situaţia asta, cât timp avem aceste restrângeri? Ele sunt oricum doar temporare.

Multă sănătate!

| Simpatic a răspuns (pentru SG1995):

Daca UE nu exista si se intra din tara in tara cu pasaport si viza si mai ales cu scop, acest covid 19 murea de ciuda nici nu se mai imbolnavea cineva, deci sper din tot sufletul sa se desfiinteze UE, aceasta nenorocire aducatoare de dezastre, unde mai punem ca noi Romania facem ce ne dicteaza "baba lui Hitler" (cancelarul Germaniei) cat si celelalte tari puternice care detin fraiele UE. Asa ca se se duca drecu cu Uniunea lor cu tot!

| Shatraru_Gabby_1999 a răspuns:

Problema e ca nu mai pot face miscare nici banuti si nici socializare

| 1Me9 a răspuns (pentru Frank51):

Nu cred ca gasesc alte solutii daca pandemia bubuie in mai, asa ca, nu fiti atat de optimisti ca nu se amana, este probabil, mai ales ca doamna ministra a zis si in trecut ca nu este pune problema inchiderii scolilor, dar uite ca o sa stam mult si bine acasa, nu se potriveste socoteala de acasa cu cea din targ, vorbeste in prezent dumneaei, dar totusi, nu stie cum va evolua pandemia, asa ca ar putea doar sa spuna ca nu se stie, afirmatiile nu sunt plauzibile in momentul de fata.

| whatisthis19 a răspuns:

Ca nu voi iesi afara

| Sofer a răspuns:

Pai ce ma neliniștește ar fi ca nu e totul normal cum ar trebui sa fie. Stau izolat în casa și politia patrulează pe străzi.

| Mosotti a răspuns:

Pe mine ma nelinisteste doar un singur lucru, ca nu se iau masurile cum ar trebui sa se ia, si deci nu cred ca vom scapa curand, daca nu luam masuri dure ca, chinezii, va fi rau. Acolo au facut carantina ca lumea, si era monitorizare totala, nu puteai sa fugi din izolare sau carantina ca ti-o luai, ori amenda ori parnaie.
La noi? In Mega azi si ieri persoane la casa la distanta de nici un metru, La lidl am auzit ca e la fel, intra fiecare cum vrea si inauntru fara manusi, masca, sunt toti acolo.

Si ma mai intreb cum va fi cu alimentele si restul produselor din luna Mai in colo, doar ma gandesc, nu ma ingrijorez ca nu ma ajuta. De exemplu din polonia catre tarile baltice era o coada de 65 Km de tiruri din Polonia catre aia, din cauza masurilor luate da tarile baltice, nu mai treceau tirurile asa usor, banui ca erau cu alimente sau ce or fi.
Daca productia de alimente in UE se va mentine la aceiasi capacitate. Daca ambalajele si toate pentru alimente se vor face la aceiasi capacitate.

In rest nu ma ingrijorez deloc, sunt ceva optimist si ce o fi o fi, asta e.

| Hutzy95 a răspuns:

6 luni de acum inainte vom sta numai in casa, in arest la domiciliu. Dupa ce trece o luna de stare de urgenta se mai prelungește cu o luna sa fie 2 luni, dupa care vom intra in stare de asediu pe 2 luni, care vor fi prelungite la inca 2. Pana in toamna suntem sechestrati