Care sunt gândurile care te neliniștesc în timp de coronavirus?

Se poate întâmpla să nu știi ce să crezi, pe cine să asculți și cum să te comporți cu prietenii, părinții și cu tine însuți, mai ales acum, când nu mai mergi la școală și multe dintre activitățile tale s-au mutat pe internet.

Viața s-a schimbat de când Organizația Mondială a Sănătății a anunțat epidemia de COVID-19, care a luat curând proporțiile unei pandemii.

Acum, din solidaritate cu cei în vârstă, cu bunici, părinți și oameni bolnavi trebuie să urmăm cu toții reguli noi, de la spălatul des pe mâini cel puțin 20 de secunde până la a sta cât mai mult în casă, ca să nu răspândim infecția fără să ne dăm seama.

Tu cum te-ai adaptat la noile reguli?

Am deschis pentru tine o nouă categorie, Coronavirus, unde poți pune întrebări legate de temerile tale din această perioadă sau alte întrebări pe subiect, pentru că orice ai simți în momentele astea, trebuie să știi că e firesc și uman. Împreună cu Brigada de comunicare nonprofit și Fundația Estuar îți punem la dispoziție cunoștințele unor psihologi voluntari care vor răspunde la întrebările legate de starea ta emoțională din această perioadă. Răspunsurile lor vor fi evidențiate în cadrul întrebărilor pentru a fi mai ușor de urmărit.

Nu uita că pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus e bine să folosești doar surse oficiale, cum sunt https://stirioficiale.ro sau alte site-uri ale autorităților statului.

Lasă o întrebare!

L.E Colaborarea noastră cu fetele psiholoage s-a încheiat, el fiind doar pe perioada stării de urgență. Le mulțumim din suflet că au fost alături de noi, cât și pentru ajutorul și implicarea din comunitate.

Fetelor, mulțumim pentru răspunsurile utile oferite celor care au întâmpinat greutăți în această perioadă!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
229 răspunsuri:
| viorelman11 a răspuns:

Ma ingrijoreaza lipsa de responsabilitate a conducatorilor.

| DanielDanny a răspuns:

În sfârșit mi-am găsit și eu servici bun și... asta e, n-am ce sa mai zic!
Dar în principal grija pentru cei dragi și pentru mine însumi!

| aumih16 a răspuns:

Nu am ingrijorari deocamdata! mai ales ca am stat protejat! si raman asa protejat! pana cand va trece! nenorocitul asta de virus!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca mor atîtia oameni si inca nu sa găsit vaccinul pentru a stopa acest virus este foarte trist, de la o oră la alta auzim la stiri de noi cazuri de persoane infectate cu covid, sau persoane decedate, deci se vede clar ca nu depinde de oameni nu au ei această putere si capacitate de a eradica bolile, numai Dumnezeu va pune capăt bolilor si a morții.

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Care sunt sansele ca o persoana de 16 ani, sanatoasa, fara boli preexistente sau actuale, care consuma vitamine, sa moara cand il contacteaza? sincer, mi-e frica ca isi va schimba rata de mortalitate si va fi mai naspa sad

| BilaRomânească a răspuns:

Nu mai vreau carantină, vreau ceafă de porc sad

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Buna, TPU! Sunt student Erasmus in Spania si ma simt atat de nelinistita..Cand credeti ca se va termina aceasta pandemie? Sau cand credeti ca va incepe sa dispara? Oare sunt sanse pana iunie? Sper sa se termine pandemia si sa pot termina semestrul cu bine si sa ma intorc in tara. Aici se termina mai repede semestrul ca in Romania deoarece s-a inceput mai devreme anul scolar. Credeti ca exista sansa se se inghete anul scolar si la facultate in Ro sau Spania? Daca s-ar ingheta doar in Ro, dar in Spania nu, s-ar lua in considerare ca am terninat anul? Nu vreau ca sa stiu ca am studiat 2 luni in regula aici prin programul Erasmus si am mai stat si in carantina ca dupa sa aflu ca a fost degeaba si nu s-a luat in considerare. Desigur, asta este doar ce imi doresc eu. In afara de asta, simt ca innebunesc inauntru, dar macar mai am o colega tot din Ro de la mine de la facultate. Voi ce faceti in casa ca sa nu va plictisiti? Si cum treceti peste? De fiecare data cand deschid telefonul sau TV vad ca se moare si iar se moare? mi se pare atat de trist asta, si mi se face atat de frica, deoarece tatal meu e in Franta, eu in Spania, mama in Franta...anul asta trebuia sa fie diferit, trebuia sa am o experienta minunata Erasmus si dupa sa ma intorc in tara si sa ma angajez pe vara....imi doresc doar sa se termine si sa nu mai pateasca nimeni nimic?

| JicaContra a răspuns:

NU am destula ZACUSCA
TREBUIE sa mai cumpar big grin

| eusebiu27 a răspuns:

Cand se vor redeschide soclile? pentru nu vreau sa imi pierd iubita din cauza unui virus

| RAY a răspuns:

Care sunt gândurile care te neliniștesc în timp de coronavirus?
ca numai pot merge pe jos dar fac cardio acasa
ca o sa imi pierd locul de munca,pfa e pe moarte, nimanui nu-i pasa de noi
ca nu ma pot vedea cu o fata ca sa ma insor asta chiar e drama
griji pentru o persoana, mie teama sa nu-i transmit
griji sa nu i-au acest virus
am griji pentru sanatatea mea din mai multe motive nu doar din cauza coronei, sunt boli mult mai mortale, eu cand am avut meningita din prima zi cand am avut simptome am intrat direct in coma, pot sa spun ca a fost un miracol recunoscut si de medici

| EnderALin a răspuns:

Ma nelinisteste gandu de suicid

| Camelia Elena a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Buna NuDauNiciunNume,

Tot efortul pe care l-ai depus isi pastreaza greutatea, cand lucrurile vor reveni la normal. Inca sunt incerte lucrurile in privinta anului scolar, dar sunt sigura ca se vor face eforturi mari in toate statele membre UE, pentru a fi evitata inghetarea anului.
Cele mai multe activitati din perioada asta, despre care am citit sau auzit, sunt activitati "prin casa" si sunt legate de lucruri pe care nu apucam sa le facem in mod normal atunci cand mergem la serviciu si/sau scoala, din lipsa de timp in mare parte, lectura este de departe activitatea predominanta.
In rest, incertitudinile sunt aceleasi si aici si impactul lor este considerabil, de asemenea. Incercam, atat cat putem sa ne pastram optimismul si sa ne pregatim cat putem de bine pentru perioada de dupa izolare/stare de urgenta. Multe dintre lucrurile invatate acum vor fi foarte utile atunci.
Nu ezita sa ne mai scrii si stai sanatoasa.

| Camelia Elena a răspuns (pentru EnderALin):

Buna EnderALin,

Tu te gandesti la suicid sau te "nelinisteste gandu de suicid", in general?

| angelica02 a răspuns:

Eu ma gandesc la faptul ca imi doresc ca totul sa fie frumos ca inainte sa putem iesii sa ne plimbam in aer liber si curat, mereu imi spunea mama ia si profita de timpul asta frumos ca nu se stie ce va fii...si uite ca lumea s-a schimbat si Dumnezeu s-a suparat si ne-a dat acest virus in schimb sa ne potolim,daca numai avem credinta, si suntem rautaciosi, primim dupa suflet fiecare, dar totusi tot imi doresc si sper sa revin la timpul dinainte, si toata lumea vrea asta!

| UtilizatorTPU2020 a răspuns:

Nu ma nelinisteste nimic. Stau numai in casa.

| sweetys a răspuns:

Ce ma neliniștește este ca studenții se întorc în camine, fără motiv.

| Andrei_Poteras_1992 a răspuns:

Dacă mai funcționează sau nu fabricile de alcool

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Că o să rămân izolat un an de zile întreg.

| blackno1 a răspuns:

Partea de salariu.

| Raluca591 a răspuns:

Sa se terminr cat mai repede.

| GopnikulBogdan a răspuns:

Eu m-am obișnuit cu carantina, dar având în vedere că în acest an am Bacalaureatul sunt stresat deoarece dacă ar fi să stau acasă până când este examenul.
Dar dacă ar fi cu recuperare sau înghețarea anului școlar pentru mine nu ar fi o problemă.
Un profesor lângă tine nu se poate compara.

| MihaelaDart a răspuns:

De la jumătatea lunii martie totul a luat o întorsătură neașteptată, soțul a fost dat afară, nu s-a impus să evacuăm locuința în numai 7 zile pe care o primisem de la șeful lui să stăm în chirie, apoi ne-am mutat provizoriu la un prieten care nemailocuind vreodată cu cineva in locuință, provoca certuri din nimic, uita că strica ceva anume și eram noi vinovați. Ieri ne-am reîntors la locuința veche sa strângem ce era și mâine cu risc plecăm la o altă locuință care se afla in alt sat la 70 km distanță de statiunea unde locuiam. Stres la maxim, măcar acolo ne refugiem până se va termina haosul asta cu virusul și dacă chiriașii din casa socrilor mei vor pleca, abia atunci ne vom reîntoarce. Într-adevăr alții ne-au făcut stresul și noi suferim de pe urma răutății lor :'(. Nu am mai plâns de ani buni cum am plâns în ultimele săptămâni încoace.

| dianacosma a răspuns (pentru MihaelaDart):

Bună, MihaelaDart,

Îmi pare rău că pe lângă situaţia generală cu care ne confruntăm toţi, voi aveţi şi alte evenimente recente care îngreunează lucrurile. Faptul că plângi mult în perioada asta este un răspuns normal la ce se întâmplă şi chiar benefic - prin lacrimi eliminăm hormoni de stres şi este un mod prin care ne exprimăm şi eliberăm de tensiuni.

Vă doresc amândurora putere să treceţi prin momentele acestea cu încredere că vă veţi descurca.

| dianacosma a răspuns (pentru angelica02):

Bună, Angelica02!

Ce sfat frumos de la mama ta! Ai putea să ţii cont de el, dacă vrei, chiar şi în izolare. Oare de ce lucruri bune ai putea profita chiar acum? Recunoştinţa are efecte pozitive asupra stării de bine şi poate fi o schimbare binevenită să ne întrebăm... ce avem acum de care ne putem bucura şi căruia i-am putea duce dorul dacă s-ar pierde?

Multă sănătate!

| NiculaiMarianTraian a răspuns:

Nu stiu cand se va termina, asta este cel mai mare gand

| Sara2 a răspuns:

Mă îngrijorează faptul că am bronhiile înfundate, și nu respir bine uneori, mi s-a cerut de la servici o justificare, iar doctor zice că nu este o boala pulmonară. În plus colegii mei de servici observ că nu se protejează corespunzător, și se apropie uneori periculos de mult de mine. Dacă le zic să ținem distanța, fac niște glume proaste, se văd deranjați. Cam asta mă îngrijorează

| teo530 a răspuns (pentru Andrei_Poteras_1992):

Alcool sanitarwinking

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Economia mondiala, chiar inainte de pandemie, adica foarte recent, mergea bine, era la scurt timp de la o criza, aveai o crestere modesta in statele dezvoltate, dobanzi mici, si o crestere robusta in cateva state subdezvoltate, intre care si al nostru. Economia asta practic consta dintr-o productie, care presupunea existenta unui personal si a unei capacitati de poductie, si din consumul acestei productii, care presupunea cerere solvabila. Ca acum cererea si consumul au scazut mult, e normal. Ia sa vedem insa daca totul poate fi reluat la acelasi nivel dupa pandemie. In primul rand, iti trebuie aceeasi cerere; marile state deja sunt decise sa dea bani oamenilor, sub orice forma, ca cererea sa isi revina, ce fac statele mici conteaza mai putin, dar statul nostru e decis sa faca acelasi lucru. Dar productia? Productia a scazut, DAR. Ce conteaza e capacitatea de productie, asta trebuie salvata, si vad ca se iau masuri pentru asta, inclusiv in tara noastra. Iar personalul, ramanea acelasi; daca a plecat, il poti reangaja, de murit nu moare un numar semnificativ. Dupa cum vezi, ai toate elementele ca economia sa isi revina la acelasi nivel, la doar cateva luni dupa pandemie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru minrest):

De murit? Sansele ca o persoana apt de lucru sa moara de virus sunt infime. Virusul afecteaza pe cei care nu mai sunt in stare de lucru.
In Romania problema e ca un procentaj mare din populatie cred undeva peste +20% Traia din banii castigati In strainatate, Aici includ si familiile celor care lucra afara.
Totul tine de ce se va intampla in vest, daca lumea occidentala isi revine o sa traga in sus si Romania.