| InOrOut a întrebat:

Cat de periculoasa e noua creanga de covid? E mai periculoasa decat creanga veche?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Nu-ti fa griji de virus, ala e poveste - mai importanta e viata ta

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunt curios cum am scăpat de ciuma,gripa spaniola? De ce nu au apărut tulpini noi? Culmea numa corona asta se tot dezvolta, culmea nu avea tehnologia de azi, teoria evoluției spune ca evoluția este prin pasi mici, culmea corona evoluează mai rapid ca restul, aceste tulpine cum apar asa din senin? Cum am reușit sa trecem de boli dacă tot dezvolta tulpini in fiecare zi.

| PainTech a răspuns (pentru RAY):

De unde știm că ciuma nu a dezvoltat tulpini?

| InOrOut explică (pentru PainTech):

Ciuma era bacterie nu virus.
"Agentul infecțios care cauzează această boală este o bacteria Yersinia Pestis care se găsește de
obicei la animalele mici și puricii din blana acestora. Bacteria se trasnmite prin ciupitura de
purici infectați, prin contact direct sau în mod excepțional prin inhalarea de materiale infectate."

| DarthNiger a răspuns (pentru RAY):

Inca nu se stie cum a scapat Europa de ciuma, daca te referi la moartea neagra care s-a petrecut prin secolele 11-12 si a ucis mai bine de jumatate din populatia continentului, o teorie populara spune ca ciuma a disparut datorita izolarii, tot mai multi oameni au parasit marile orase si s-au izolat fie in sate unde virusul nu avea un efect atat de devastator sau in natura departe de restul lumii, dar e doar o teorie, nu se stie cum a disparut ciuma la vremea aceea, pur si simplu oamenii au invatat sa se protejeze de virus prin diferite metode.
Ciuma a avut 3 forme adica 3 tulpini diferite:
-pneumonica (care afecteaza in general plamanii)
-septicemica (care afecteaza sangele din organism in principal)
-plaga bubonica (cea mai periculoasa)
Iar gripa spaniola a fost o gripa sa cum ii se si zice, asemanatoare cu gripa aviara, deci gripa spaniola a fost o varianta mult mai periculoasa a gripei aviare sau a altor gripe deci tulpina diferita.
Mutatia si evolutia sunt 2 lucruri diferite, virusul se muteaza nu evolueaza.

| RAY a răspuns (pentru DarthNiger):

Si de ce nu a mai avut mutati gripa spaniola ca corona are mutati zilnice

| DarthNiger a răspuns (pentru RAY):

Pai de unde stii ca nu a avut? nu a stat nimeni sa studieze in detaliu la vremea aceea.

| InOrOut explică (pentru DarthNiger):

Gripa spaniola e gripa sezoniera. Dar de 2 ani nu mai exista, din 2019. Nu-i stres, o au ei in laborator, oricand pot sa ii faca "creanga" noua si sa o lanseze in populatie. Daca nu fac asta nu mai vand medicamente. Eu in fiecare an faceam febra de la gripa, dar din 2019 nu am mai avut si asa stiu ca nu mai este gripa.

| InOrOut explică (pentru RAY):

Gripa spaniola sau gripa sezoniera are mutatii in fiecare an (1 pe an). Stiai ca Ebola in 7 ani a facut doar 7 mutatii?

| LoveSleep a răspuns (pentru RAY):

Si gripa spaniola a avut mutatii zilnice. In fond, orice virus are milioane de mutatii zilnice. Sansa sa dezvolte o mutatie care sa-l faca mai daunator pentru om e un fel de 777 la pacanele. In plus, au fost 3 valuri de gripa spaniola. Primul val a fost relativ lejer, cu putine morti si nu atat de contagios, al doilea val a fost cel mai periculos, si al 3-lea a fost mai periculos decat primul si mai putin periculos decat al 2-lea.

In timpul gripei spaniole, oamenii de stiinta si doctorii abia descoperisera bacteriile, ei nu intelegeau conceptul de virus. De-aia antibioticele din vaccinul facut de doctori atunci, erau inutile, pentru ca nu poti combate virusii cu antibiotice asa cum combati bacteriile cu ele.

Virusii sunt chestii despre care nu stim aproape nimic, dar un lucru s-a observat si la ciuma si la gripa spaniola si anume ca cu cat un virus e mai puternic, cu atat are durata de viata mai scazuta. Adica, daca acest corona virus e capabil sa fie de 2x mai contagios si de 2x mai letal si nu a aratat asta pana acum si nici nu intentioneaza sa o faca, ar trebui sa aiba o durata de viata mai mare decat daca si-ar fi folosit toate resursele din prima. Deci, pana la urma, orice virus dispare, 1 pentru ca isi pierde din "putere" si 2 pentru ca oamenii dezvolta anticorpi pentru el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru InOrOut):

Da, corect. Nici eu nu am mai facut cancer de la ultima reincarnare, deci asa stiu ca nu mai exista cancer.

| InOrOut explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai nu exista cancer daca nu ai. Cand ai atunci exista. Cancerul nu e boala (daca boala = infectii), e o defectiune a celulelor, oprirea mecanismului de sinucidere a lor atunci cand o iau pe ulei. Non stop avem cancer de cand ne nastem pana murim, atata ca dureaza fractiuni de secunda din cauza ca celulele au mecanism de sinucidere. Cand acest mecanism nu mai functioneaza din cauza mutatiilor, atunci creste tumoarea. Si chiar si tumorile sunt de multe ori oprite de anticorpi. Rar se intampla sa castige tumorile, iar atunci se numeste cancer.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru InOrOut):

Ba exista. Daca eu nu am o chestie, nu inseamna ca altii nu o au.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tie ti se pare amuzant sa faci glume pe seama unei boli care omoara oamenii ei chinuie pe altii nu? Iti da satisfactie? Te excita? Sau doar atat te duce căpșorul? Pun pariu ca esti genul care izbucneste in ras cand cineva cade si isi rupe o mana sau picior.

| InOrOut explică (pentru suntserios):

Nu moare nimeni de covid cu adevarat. Doar la tv se exagereaza. Oamenii mor de la alte boli nu de la covid. Daca era chiar asa de puternica raceala asta numita covid vedeam oameni morti in santuri peste tot. E o frectie raceala asta. Daca tu vrei sa dai in anxietate din cauza la ceva ce nu e foarte grav e problema ta. Bolile mentale sunt mult mai grave decat o raceala banala! Si daca esti speriat in fiecare zi sunt sanse mari sa te imbolnavesti de anxietate. Vezi dupa aia insuficienta respiratorie, dureri aleatorii, migrene, tuse, greata, nod in gat, fara febra. Greu scapi de anxietate, la unii e pe viata.

| LoveSleep a răspuns (pentru InOrOut):

"Nu moare nimeni de covid cu adevarat".
Ii inteleg pe aia care zic ca se exagereaza cu cazurile, ii inteleg pe aia care zic ca ne baga Bill Gates cipuri, pot intelege orice, dar in punctul in care ne aflam acum, trebuie sa fii foarte redus mintal sa zici ca nu moare nimeni de covid cu adevarat.

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Ti am mai explicat la vreo alte 3 intrebari.
Daca nu te duce capul nu iti mai da cu parerea.
Initial am crezut ca esti doar rau intentionat, conspirationist la datorie dar se vede ca ai limitari. Atat poti intelege din situatie.

Cand vei avea cunostinte cu care ai stat de vorba si era sanatos tun si peste 1 luna ii vezi ca nu se mai pot ridica din pat si peste inca 1 luna abia reusesc sa urce pana la etajul 2 nu ai mai fi tembel cu teoriile tale.

Nu intelegi cum actioneaza virusul si iti dai cu parerea.
Nu intelegi cum actioneaza vaccinul si iti dai cu parerea.

Stai calm in banca ta daca nu intelegi atat de multe.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E la fel. El știe ce vrea. Vrea să supraviețuiască, poți învăța asta de la covid.

Bula
| Bula a răspuns:

Inradacinarea este ceea mai periculoasa.

| johnnny123 a răspuns:

"Tulpina" nu "creanga". Si da, este mai periculoasa pentru ca este mai contagioasa

| InOrOut explică (pentru johnnny123):

Da, radacina dintr-aia.

| Dddonkey a răspuns (pentru InOrOut):

Abia suntem la serialul 12, ai rabdare pana apare 304.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ce faci cu, creanga aia? bdsm cu nevasta? rolling on the floor

| Nilsson a răspuns:

Ce știm sigur e că țările occidentale își cam taie creanga de sub picior cu restricțiile lor.

| DarthNiger a răspuns:

Poate tulpina, nu creanga fiindca nu e copac laughing si da este considerata mai periculoasa pentru ca e mult mai contagioasa decat vechea tulpina insa Boris Johnson sustine ca nu este numai mult mai contagioasa ci si mai mortala

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthNiger):

Pai si ce copacii nu au tulpina?

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer la tulpina virusului nu la copaciwinking cred ca se intelege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce măsuri de protecție își ia fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se moare de la covid, maică-mea a fost răpusă de Crăciun de acest virus blestemat nu e de joaca, și eu am avut probleme și sunt tânăr fara boli cronice. Maică-mea avea 73 de ani dar sunt și tineri de 25-30 de ani care mor și nu au comorbitati preexistente sunt sănătoși. Noua creanga e cu 30% mai mortal și contagios rămâne de văzut ce se va întâmpla în viitorul apropiat, cert e că se moare de covid. sunt trei variante :
Scapi complet
Scapi dar rămani cu sechele
Și ultima dai coltul.
Nu are legătură mereu cu imunitatea, unii au murit culmea că, chiar stăteau prea bine cu imunitatea, tocmai asta i-a ucis. Îți spun sincer că dacă aveam probleme cu plămânii, cu inima sau diabet nu cred că mai apucam sa îți scriu acum, și eu la început am afirmat la fel că e ca o răceală până am aflat pe pielea mea. Sorămea a rămas cu probleme la ochi după ce o scăpat de covid acum trebuie sa se opereze. Depinde de norocul fiecăruia cam așa stau lucrurile cu acest virus.

| BlackPixel a răspuns:

E mai periculoasa numai pentru ca e mai contagioasa. Vaccinul are efect asupra ambelor forme de SarsCov2

| Alex08062018 a răspuns:

E mai ușor de luat...

| Marcus99 a răspuns:

Da

| Andrei226035 a răspuns:

Asa se spune