| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți că de mâine masca redevine obligatorie în spațiile publice iar dacă nu o purtăm, primim amendă?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Kamiyashiro a răspuns:

Amenda care e neconstituționala si mai toți și le anulează in instanță. Din milioanele de amenzi din aprilie 2020 aproape toate au foat anulate cu excepția celor care deja le platiseră.
Iar poliția face grevă ca nu intra in atribuțiile lor să îți dea amendă de mască, lucru considerat de ei deja umilitor, când sunt infracțiuni serioase de care nu au timp sa se ocupe.
https://www.realitatea.net/......05887f63fa
Așa ca politicienii au dat aceste masuri ca promisiune a lor catre organismele internaționale, iar aplicarea lor e într-un stil pur românesc.
Țara lui Caragiale. No further comments!

28 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Una buna, oricum o purtam in aglomeratii

| Nirvanaaa a răspuns:

Ma asteptam sa redevina obligatorie.

| Holiday a răspuns:

E binevenita. De fapt nu trebuia scoasa deloc regula asta in conditiile date, doar ca avem un stat slab, care pentru voturile analfabetilor functional, multi in Romania, face diverse tampenii pentru a le face pe plac.

| Fatamuntilor a răspuns:

Mi se pare ok!

| andreitmm a răspuns:

Pai ce pana acum nu mai era ogligatorie? inseamna ca eu o purtam ca prostu prin magazine si nu stiam

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andreitmm):

A vrut sa scrie la exterior

| GabiDumitrescu a răspuns:

Un mare spanac! Oricum nu se dadeau amenzi nici inainte, nu se vor da nici acum. Ne facem ca dam legi si reguli pe care toata lumea, inclusiv autoritatile, se p*sa cu bolta. Asta e Romania.

| andreitmm a răspuns (pentru suntserios):

Aaa nasol. Nu o sa o port afara doar cand mi-e frig, asta e clar

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru andreitmm):

Cool, aparent ai multi de 2500 lei de dat pe amenzi

| shidance a răspuns:

Masca se purta de mult, cica iti amenda daca porti masca de carpa cica nu protejeaza maine poimaind o sa nr oblige sa purtam masti din alea cu supapa sa respiri cu portia si cam atat dacavai respirat mai mult, amenda

| Pnin a răspuns:

Oricum o purtam.

| Lukasssz a răspuns:

Oricum nu am purtat-o niciodata, nici nu am de gand sa o port.

| Claudia10girl a răspuns:

Nu chiar buna, dar e pandemie sad

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa ne conformăm. Nu avem ce face.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Uuiii, un rebel. Nice.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Cu ce ma mai ajuta pe mine masca daca sunt vaccinat?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Cu ce a ajutat mereu masca... Să nu dai mai departe.

| Frank51 a răspuns:

Neutră, o port pentru că așa zice legea, dar nu o port când mă plimb singur pe stradă, totuși nu dau covid la copaci happy mă fac că beau apă dacă apare vreun Gabor și aia e.

| Catrice a răspuns:

Pai da nu se presupunea ca era deja?

| AdeLeu a răspuns:

Foarte bine

| SatinEffect a răspuns:

Nu ma deranjeaza

| TheStrategist a răspuns:

Dacă ești afară și nu e nimeni prin jur nu văd de ce ar trebui să o porți. Dar dacă e aglomerație sau spațiu închis înțeleg.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o nebunie, dar nu ma surprinde.
Partea cea mai ingrijoratoare e ca sunt atat de multi oameni care n-au nicio problema cu asta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e îngrijorător in faptul că sunt mulți oameni precauți și responsabili cu ceilalți din jurul lor?

| DonEduardo a răspuns:

O parere foarte buna. Daca as fi la putere as face-o obligatorie tot timpul. Cat timp romanii vor continua sa dovedeasca faptul ca-s cea mai imbecila natie de pe planeta si nu se vor vaccina, eu zic ca masca ar trebui sa fie obligatorie tot timpul.

| Geo2022 a răspuns:

Masca oricum nu are niciun efect impotriva virusurilor.O mască de protecție funcționează pe același principiu ca sita din bucătăria bunicii, care cerne mălaiul sau făina pentru ca impuritățile să nu ajungă în mămăligă, plăcintă sau pâine.
Doar ca impuritatile in cazul nostru virusii au un diametru de cativa nano mm adica mai mici de cateva milioane de ori decat ochiurile mastii.
Dar adminii TPU care imi tot sterg postarile se informeaza doar de la domnul Jurma si nu fac diferenta intre o zecime de mm si un nano milimetru.

| Holiday a răspuns (pentru Geo2022):

Numai ca virusul nu pluteste singur in aer, ci atasat de alte particule, cel mai adesea de cele de lichid din respiratie. Si nici nu le poate parasi pentru ca nu are miljoace proprii de deplasare. Iar astea sunt in general suficient de mari incat masca sa le opreasca. Nu mai vorbim de faptul ca masca are 3-5 straturi, deci de fapt gaurile sunt mult mai mici, avand in vedere suprapunerea. Ia pune cateva site de faina una peste alta si apoi incearca sa cerni si vezi ce se intampla. Dar nah, analfabetismul functional bantuie printre sosocarii romani...

| Violleta2022 a răspuns:

Corect!
Iata si un lucru bun care se intampla acolo.