| AlexDorinel a întrebat:

Credeti ca Africa va pierde lupta impotriva covid din cauza lipsei igienei si a vaccinurilor?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Definește "Africa va pierde lupta"

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru Harfagre):

Exact asta fac ăștia religioși. Tactica suprema e sa dai un răspuns parțial adevărat și sa pretinzi ca e adevărul suprem.
Da, medicamentele îți slăbesc sistemul imunitar (dacă le iei mereu pentru orice rahat) și da, africanii au sistemul imunitar mai bine dezvoltat decât al nostru, dar de la astea pana la faptul ca le e mai bine fără vaccin, e cale lunga. (și ma refer la vaccin în general, nu la vaccin împotriva covid)

Africanii mor cu 60% mai des și mai repede decât europenii, faptul ca procentul ar fi fost 80 dacă nu ar fi avut un sistem imunitar mai bun, nu îți demonstrează ca le e mai bine fără vaccin.
Procentele sunt de la mine, nu am avut chef sa caut, dar am vrut sa îți arat ca e stupid rău când zici la început un adevăr și la sfârșit o minciuna sau o chestie pe care ai născocit-o tu și te aștepți ca lumea sa creadă ca toată propoziția e adevărată.

| aXy99 a răspuns (pentru Harfagre):

Cat poti sa aberezi...
Confunzi vaccinul cu medicamentele. Tu nu pricepi ca anticorpii aia ii obtii in mod natural? Sistemul tau imunitar ii face, doar ca nu mai ai simptomele bolii. Esti la fel de imunizat dupa inoculare ca si dupa imbolnavire, nu sunt africanii mai bine "imunizati".

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru LoveSleep):

Stai putin asa, conform lui darwin, exista selectie naturala, sexuala mai ales la popoarele din africa, care nu au avut contacte cu medicamentele, cum naiba specia umana e cea mai sensibila daca am evoluat ca si restul animalelor, africani trebiau sa fie superiori tuturor popoare in ceea ce priveste imunitatea

| GiuliaMariaaa a răspuns:

La ce te referi prin întrebarea asta? Ne întrebi dacă considerăm ca va muri un continent intreg?