| Mihaela2022 a întrebat:

Cum se ia coronavirusul?
Eu am ieșit afara fără mască toată vara și m-am urcat in autobuz de câteva ori fără mască.
Mi-am făcut testul de coronavirus și a ieșit negativ.
Nu înțeleg cum se face că aproape toată țara e afectată de virus.
Cum se transmite această boală? De pe obiecte? Sau prin aer?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mirela e usor de inteles, daca stranuta pe tine, daca atinge o suprafață si o atingi si tu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat de ignorant sa fii in 6 luni in care numai despre asta e vorba sa nu fi inteleg carr e treaba?

| PainTech a răspuns:

Daca joci toata vara la loto e garantat ca o castigi?

| WhiteLife a răspuns:

Purtatorii elimina particule (cand vorbesc, tusesc, stranuta), care ajung in aer, ori pe diverse obiecte. Daca tu inhalezi acel aer sau pui mana pe obiectul respectiv, apoi o duci la gura, virusul ajunge in sistemul tau respirator si te imbolnavesti. Conteaza sa fie acest contact virus-gura/nas. Te sfatuiesc sa folosesti masca, sa respecti regulile impuse de autoritati si cele de igiena personala; testele nu sunt 100% sigurs, poti fi si rezultate false. Inainte sa-ti dai seama ca ai simptome, sunt sanse foarte mari sa te fi plimbat si sa fi avut contact cu alte persoane. Purtatul mastii (chirurgicale sau textile) nu te protejeaza de virusul in sine, pentru ca este mult mai mic decat filtrele/fibrele mastii, dar daca poarta si cei bolnavi, scade numarul de particule eliberate in mediu (particulele raman in masca).

| Panamax a răspuns:

Se transmite ca orice gripa si se trateaza la fel.Multi dintre noi (40%)suntem asimptomatici si nu stim daca suntem sau nu infectati.Cel mai probabil am avut o gripa asemanatoare de curand si avem o oarecare imunitate.Au facut de curand niste analize la mostre de sange de acum 4-5 ani si au gasit anticorpi pentru Covid.
"Am demonstrat acum că, în cazul anumitor oameni, memoria preexistentă a limfocitelor T faţă de coronavirusurile care produc banala răceală poate recunoaşte părţi din SARS-CoV-2 sau chiar structura sa moleculară exactă", susţine într-un comunicat unul dintre coordonatorii acestui studiu, Daniela Weiskopf, profesor asistent la Institutul pentru Imunologie La Jolla din La Jolla, California.
Se murea si anii trecuti de gripa normala fara izolete si tam tam.
Am intrat in contact direct cu zeci de infectati cu noua gripa si nu am stranutat macar o data.Cu unul am mers 3500km cu masina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin presa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Pantagruel a răspuns:

Daca inchizi televizorul vei fi bine.

| inatorul a răspuns:

Se transmite prin aerul expirat de oamenii infectati daca un om care are covid e langa tine si sufla spre tine gen il iei sa daca isi sufla in maini si dupa pune pana pe ceva ramane virusu acolo cateva ore gen totu porneste din gura daca stranuta tuseste si isi atinge gura si dupa pune mana pe alte obiecte virusu e acolo dar daca infectatul se spala pe maini si nu isi atinge fata sau respira in palme etc nu il da mai departe