| AlexDorinel a întrebat:

Daca intr-o familie se descoperă un infectat, restul familiei sta in carantina 2 săptămâni de la descoperirea infectării?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

| darrio2007 a răspuns:

Da. In mod cert. Am trecut prin asta. Contact direct cu persoana.

| anonimg a răspuns:

Daca s-a gasit un singur membru din aceeasi casa, toti din aceeasi casa trebuie sa nu iasa din locuinta (sau curte daca sta la casa) timp de 2 saptamani.
Primaria este obligata sa trimita pe cineva sa faca cumparaturile stricte (alimente si medicamente). Deplasarea si munca sunt gratuite; cumparaturile nu le plateste primaria.

| Iote a răspuns (pentru anonimg):

Primaria este obligata?
Nu stiam. La noi in bloc a fost un caz mama cu doi copii in carantina. A venit cu mancare o ruda a unui neam a unui cunoscut. Nu au rude in oras care sa-i ajute. Primaria nu s-a implicat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Iote):

Trebuie sa ceri la primarie, daca nu are cine te ajuta.

| anonimg a răspuns (pentru Iote):

Asistenţa sociala este o institutie guvernamentala condusa de fiecare primarie.
Rolul asistenţei sociale este ofere ajutor persoanelor, familiilor in nevoie; mai ales cele afectate de pandemie.
Nu-mi este la indemana sa caut acel articol de lege. Dar sigur asa este legea. Gasesti cateva articole pe google daca vei scrie: obligatiile primariilor in timp de pandemie.

| Frank51 a răspuns:

Toata familia este recompensata cu un voucher de vacanta la pensiunea "casa ta", unde ai parte de cele mai frumoase momente langa televizor si xbox.

| Iote a răspuns:

Da, toata familia care locuieste cu cel infectat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde
restul familiei locuiesc la aceeasi locatie... EVIDENT CA DA
restul familiei sunt in Homoraciu Ghe Vale, si infectatul e in Italia... evident CA NU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut da, daca toti sunt in aceeasi locuinta sunt considerati contacti directi de unde rezulta carantinarea obligatorie.