| XKronstadt a întrebat:

De ce se recomandă în mod agresiv purtarea măștii, ca protecție contra virusului, cât timp măștile comercializate de către agenții comerciali nu sunt dedicate antivirus, iar posibilitatea cumpărării unei asemenea măști este absolut nulă pentru majoritatea populației?
Nu contest existența acestui virus, ci doar felul în care este pregătită populația dpdv al protecției eficiente împotriva lui.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Nu te apara 100%. Dar nu este nici "absolut nula". Sunt mai recomandate cele din materiale decat cele din farmacii. Eu mi-am facut una singur dupa un tutorial de pe YouTube.

| Michaeel a răspuns:

Masca aia mai mult te protejează de praf decât de un virus. Un pachet de măști coasta în jur de 100 de lei. Mai sunt și unii care dacă zici ceva rău de corona sau negii ca exista, se i-au la bataie cu tine. Mai trebuie sa facă și omul un ban, de aia se recomanda în mod agresiv măștile.

| RKBlue a răspuns:

"posibilitatea cumpărării unei asemenea măști este absolut nulă pentru majoritatea populației?"
Hai serios?(as fi zis ceva mai naspa... scuze, dar sunt cam obosit, cred ca merg la culcare in curand, inainte sa ma iau la cearta cu cineva laughing )
Cum adica pentru majoritatea populatiei? CARE POLUPATIE?
Din Africa? Si acolo depinde de tara.
O masca costa maxim 3 lei, dar ajunge si la vreo 70 de bani, depinde de loc.
O dezinfectezi, deci ti cam 5 masti cel putin, si le refolosesti de cateva ori.Simplu.
"cât timp măștile comercializate de către agenții comerciali nu sunt dedicate antivirus"
Sunt total de acord.Nu sunt dedicate.Still, sunt destul de bune si ele, mai bine ceva care face treaba pe jumatate sau 3 sferturi decat nimic.
Oricum, daca majoritatea populatiei nu are sanse de a cumpara o masca simpla, cum va cumpara una mai speciala?
Nu suntem pregatiti, suntem bombardati cu teorii pro sin contra covid, nu mai stii ce sa crezi, sunt atatea posibilitati, pare ca cineva are cu noi si in acelasi timp ca nu are...Practic,suntem praf...

| Dragosdoar a răspuns:

Si eu ma intreb acelasi lucru. Pana sa intre tare virusu in noi, OMS declara ca mastile la mare cautare sunt nefolositoare, dupa gata, studiile demonstreaza ca mastile sunt bune.
In realitate cele mai bune masti sunt cele n95. Bine, nu zic sa nu le folosesti si pe celellate ca doar recomanda specialistii, dar eu nu prea cred in astea care le poarta majoritatea.

| Uxellodunon a răspuns:

Ce anume crezi ca face o masca 'antivirus'?
Eficienta mastii se manifesta prin oprirea curentului de aer expirat. Aerul pe care il expiri porta picaturi mici de apa, in care poate sta in suspensie virusul. Masca impiedica picaturile sa parcurga o distanta lunga pana ajung la sol sau se evaporeaza.
Masca nu protejeaza purtatorul, ci oamenii din jur. Si sa nu te gandesti ca daca nu tusesti sau nu ai febra e ok sa nu porti masca, cei infectati si fara simptome pot de asemenea sa raspandeasca virus prin aerul expirat.

| Ineys a răspuns:

Nu e 100% eficienta, dar e mai bine decat nimic. Scopul e sa minimizez riscul infectiei nu sa il elimini, pentru ca eliminarea riscului e imposibila.

| Catrice a răspuns (pentru RKBlue):

Maxim 3 lei zici... zi-le asta la farmaciile de pe aici care dau cu 10 lei minim.

| Osneros a răspuns:

Intr-adevar, mastile chirurgicale nu-s foarte utile in a te proteja pe tine, purtatorul, ci pe cei din jur. Din acelasi motiv le poarta si chirurgii: sa nu cumva sa ajunga vreo bacterie expirata de ei in corpul celui operat.
Daca vrei masti care sa te protejeze si pe tine, cauta ceva mai "special": un respirator (precum N95, KN95 sau FP2).

Mastile se recomanda pentru a reduce raspandirea virusului, cu toate ca se recomanda si chiar impun intr-un mod prost.

| troleibuz a răspuns (pentru Catrice):

Unde locuiesti?

| Catrice a răspuns (pentru troleibuz):

În România, undeva în Carpați. Bucovina.

| RKBlue a răspuns (pentru Catrice):

Aveti niste farmacii... de toata prastia.
Cum sa fie 10 lei?
Am fost in vreo suta de farmacii in ultima vreme, dupa niste medicamente, si cele mai scumpe masti nu erau mai mult de 3 lei.

| goguPatent a răspuns:

Pentru ca o protectie de 70% tot e mai mare decat 0

| Catrice a răspuns (pentru RKBlue):

Stai ca mi-am amintit ca am văzut undeva unde avea afișat la 5 lei. Ca de, sa curgă banu'.

| RKBlue a răspuns (pentru Catrice):

La 5 lei tot e cam scumpa...
Nici in Brasov nu am gasit masti mai scumpe de 3 lei, si asta e ceva...

| Catrice a răspuns (pentru RKBlue):

Asa e p-aici, tot ce vrei la supra preț.

| Adry05 a răspuns:

Pentru că dacă e un infectat acolo și respiră în masca lui, virusu nu e dat mai departe! Și chiar să sufle unu fără mască pe tine care ai mască ai o mică șansă ca particula să rămână pe o parte din mască, deci ai o mică de tot șansă să scapi. bun exemplul acela cu pipi și pantalonii dacă ați văzut poza.
era ceva de genu : dacă unu vine și face pipi spre tine și tu ai pantaloni, te udă dar într-o mai mică măsură
dacă cel care face pipi are pantaloni dar tu nu, există încă o șansă mică să te atingă
dacă amândoi aveți pantaloni, nu ajunge absolut nimic pe tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paradoxal e faptul că în starea de urgență, când posibilitatea de infectare a virusului era mult mai ridicată, nu era obligatoriu purtarea măștilor în spații închise, iar acum da.

| Drimmero a răspuns:

Ce o fi asa greu sa purtati o masca cand intrati in spatii inchise? Da, e o imagine cum rar se vede ca absolut toti sa poarte masti, am fost in piata de atatea ori in pandemie si distantarea sociala e 0, unii chiar se baga in tine, sa nu zic de centrele comerciale in spatii inchise ca e jale, unii mai fac pe zmeii ca ei nu poarta masca, ca ei fac si dreg, ca sunt smecheri, dar sunt nste papitoi si sunt dati afara, se maimutaresc si se lasa si cu politie, asta e situatia si te conformezi, stiu ca suna egoist dar in primul rand ma protejez pe mine, nu mi-ar conveni sa imi dea virusul vreun spurcat care cand vorbeste da flegme sau imi tuseste/stranuta in fata. Masca e destul de eficienta, te poti proteja macar printr-un minim de efort,, d-aia atatea reclame

| AnastasiaK a răspuns (pentru Michaeel):

Astept ziua in care voi vedea oameni cu pareri similare cu a ta care scriu si corect gramatical. Unul n-am vazut pana acum.

| AnastasiaK a răspuns (pentru anonim_4396):

In stare de urgenta, erau limitate suficient iesirile, nu te plimbai dupa bunul plac. In plus, nici nu prea gaseai masti atunci, nici macar in spitale nu erau suficiente, ar fi fost si culmea sa se ceara obligatoriu.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Adry05):

Exemplul era cu (1) amandoi fara pantaloni, (2) cel care NU urineaza cu pantaloni, (3) amandoi cu pantaloni. Cel putin asa l-am vazut eu. Nu fac precizarea asta de dragul de a corecta, dar daca acela care urineaza are pantaloni, nu mai ajunge si la celalalt chit ca e dezbracat...si cam asa e si cu masca, e importanta pentru cel care are virusul ca sa nu-l transmita celorlalti. Singurul motiv pentru care *trebuie* sa purtam toti este ca nu stim sigur daca avem virusul sau nu. La inceput era recomandata in campanii purtarea mastii doar de catre persoanele infectate.

P.S. Bineinteles, ma refer la mastile obisnuite, nu la cele "speciale".

| Digikey a răspuns:

Cred ca stiu vreo 15 persoane infectate dintre prieteni, clienti, si familie.
Simptome zero sau foarte firave, parca putina durere de cap, oboseala, lipsa poftei de mancare, fara chef.
Pai eu din clasa a 3-a am asta
Smecher tare virusul asta.
Probabil ca sunt mai multe tulpini si se manifesta diferit in functie de gradul de imunitate al fiecaruia.
Acum dracu stie ce mananca fiecare, ce fumeaza, ce cacau bea,, ce tratamente, si ce bagaj genetic are.
Ar fi prima data cand ministerul sanatatii este interesat de sanatatea populatiei.
Inainte se murea cu zile prin spitale din cele mai banale motive si acum par foarte preocupati de un rahat de raceala fara simptome.Cei care mor din cauza ca spitalele sunt inchise si nu se pot trata de tot felul de boli ii baga tot la Covid?

| Michaeel a răspuns (pentru AnastasiaK):

S-a trezit ofticata. Exact ce ziceam, ca dacă zici ceva se trezesc ofticați sa comenteze. Nu cred ca tu ești în măsura sa ma corectezi pe mine gramatical, ai ceva facultate de litere și nu știu eu? Trebuie sa fii ultimul prost sa ajungi sa zici de greșeli gramaticale.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Michaeel):

Mai degraba trebuie sa fii ultimul prost sa ajungi sa faci asemenea greseli cum făcuși tu, puișor laughing Nu e necesara nicio facultate de litere, pana si un copil de clasa a 4-a e in masura sa te corecteze pe tine. Dar daca tot te doare, spre deosebire de majoritatea celor cu pareri "inteligente" ca a ta, care au 12 clase terminate cu greu, eventual si bac, eu chiar am studii superioare.winking

| Adry05 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Crec așa era, mulțumesc de corectare. n-am treabă cu corecturile, din ele înveți, bine aici nu e cazu de învățat dar înțeleg restul mai bine laughing