| Girly97 a întrebat:

Intrebare pentru cei diagnosticati cu COVID-19: dupa externare si intoarcerea acasa cum va simtiti? Ce simptome mai aveti?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

COVID-19, atacă de cele mai multe ori aparatul respirator. Însă s-a constatat că acesta poate ataca și diverse zone ale creierului.

În funcție de imunitatea fiecăruia, în funcție de cum a progresat virusul, fiecare om se va simți fie bine, fie mai rău.

Oricum, pot face referire la gripă. Dacă ai avut vreodata gripă, imaginează-ți neplăcerile pe care ți le-a adus asupra aparatului respirator. Te externează după ce ești testat negativ cu COVID-19.

Când ești testat negativ, atunci nu mai ai virusul în sistem, prin urmare ni ar trebui să prezinți vreun simptom. În orice caz, poți fi slăbit, datorită medicamentelor administrate, probabil și stări de disconfort la nivelul stomacului, tot din cauza administrării medicamentelor și antibioticelor.

| DenizAndreea a răspuns:

La mine nu au existat niciodată simptome de Covid 19 chiar dacă am.fost infectata cu el.Nu m-am simțit rau niciodată.

| TheGentleman a răspuns (pentru DenizAndreea):

Cum ai ajuns să fii depistată cu covid în aceste condiții?

| DenizAndreea a răspuns (pentru TheGentleman):

Sunt din România.Am 17 ani.Veneam aici doar în vacanțele de vară. Eu locuiesc alături de părinți în Canada. Odata cu pandemia ne-am întors la București. Am intrat in carantină 2 sap.alaturi de părinții mei. Dupa o sap.si ceva fratele meu mai mic a făcut febră și a fost suspect de Covid. Dupa ce i-au iesit lui testele pozitive ne-au testat si pe noi(pe mine si părinți)care nu aveam.nici un simptom si atât eu cât și mama mea am fost descoperiți pozitiv la Covid.

| TheGentleman a răspuns (pentru DenizAndreea):

Interesant. Sper că ați fost tratați amabil de către autorități, cu toate că nu e plăcut să fii vizitat de poliție de câteva ori pe zi. happy

| DenizAndreea a răspuns (pentru TheGentleman):

Pana s-a vindecat fratele meu a stat în spital 1 luna, iar eu 3 sap.Acum toti suntem bine, ...acasa fara a mai fi in izolare