| wolfves a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care se joaca jocuri pe calculator multe ore la rand si care poarta lentile de contact din cauza miopiei (dar care NU le poarta la calculator/acasa, doar cand ies afara). Ati simtit vreo diferenta in cat de mult puteti sa va jucati in sensul ca inainte sa purtati lentile puteati mult si fara simptome, dar acum dupa ce ati inceput sa purtati lentile va obosesc ochii dupa un anumit numar de ore sau aveti alte simptome pe care nu le aveati in trecut si eventual simtiti ca nu puteti sa va jucati la fel de mult si bine ca in trecut? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce nu stii tu este ca miopia inseamna ca ei nu vad la departare si au ochelari sau lentile cu MINUS, pe cand cititul si lucratul la computer se facepentru cei care au probleme cu apropierea si poarta ochelari cu PLUS (+).

Cei care poarta ochelari numai de departare (-), nu-i pot purta si la citit sau computer ca-si strica vederea!

Nu purtati ochelari de departare, cand sunteti la computer ca va stricati vederea!

| wolfves explică (pentru Violleta2022):

Asta stiu, dar sunt unii care au o miopie atat de grava ca nici la calculator nu vad. Eu nu am ajuns inca acolo, dar nici mult nu mai am.

| Violleta2022 a răspuns (pentru wolfves):

Atunci te inveti minte si nu mai stai pe calculator, folosindu-ti ochii strict pentru invatat si in rest odihnit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu cu miopia mea nici nu vad cum trebuie la monitor, de ce as sta fara ochelari?
Si da, odata ce ochii tai se invata cu ochelari / lentine,, fara trebuie sa faca un efort mai mare sa se acomodeze fara ajutor.

| wolfves explică (pentru suntserios):

Inteleg, eu intrebam in cazul in care e cineva care nu are o miopie asa grava si vede la calculator. Tu cum te simti cand stai pe calculator cu ochelari, poti sta mult timp?

| suntserios a răspuns (pentru wolfves):

Stau zilnic 10 ore.

| dullcat a răspuns:

Mai, tu esti constient ca la fiecare jumate de ora trebuie sa faci pauza de la ecran? Nu cred ca esti.Indieferent ca porti lentile sau ochelari obisnuiti, trebuie sa ai grija de ochi, nu sa ii fortezi stand acolo ore si zile intregi.Ai grija de cine asculti pe aici pentru ca iti vei inrautati si mai mult vederea. Dioptriile nu se pot corecta decat cu operatie! Cel mai intelept e sa previi avansarea lor luand pauze constante, vitamine, avand o alimentatie echilibrata etc. Vorbeste cu un medic oftalmolog daca nu ma crezi.

| wolfves explică (pentru dullcat):

Da, pauza recunosc ca nu fac, dar depinde si cata pauza trebuie ca daca e prea mult si des nu stau sa iau o mie de pauze. Dar realizezi ca sunt unii care lucreaza 8 ore zilnic cu ochii in calculator, nu? De aia ce sa mai zicem? Eu nu voi sta mai putin pe pc oricum, e hobby-ul meu si imi asum problemele, ce sa fac.

| dullcat a răspuns (pentru wolfves):

La fiecare 20 de minute faci pauza de 1 minut, intorci privirea in alta parte, preferabil pe fereastra, o atintesti la distanta si clipesti rapid. Daca nu, cateva minute la fiecare jumate de ora sau 5 minute macar la o ora! Trebuia sa fii deja constient de aceste lucruri de la medicul oftalmolog.

Nu-i ca si cum ai nevoie de pauza de o ora dupa o ora de joc, cum zici tu,, daca e prea mult si des nu stau sa iau o mie de pauze. '' Ochii sunt formati din muschi, asa ca au nevoie de pauze exact cum ai nevoie de acestea si in timpul antrenamentelor sport.E logic, nu?

Evident ca realizez, eu fiind una din acele persoane care lucreaza cu ochii in pc +8 ore zilnic.Dar eu sunt angajata si fac asta, ca orice adult resposabil, pentru a primi salariu si a nu muri de foame.Plus, tot iau pauze, nu stau lipita pe scaun asa cum fac majoritatea gamerilor, ore intregi.
Tu doar iti freci sanatatea ochilor pentru ceva ce nu este obligatoriu.Nu ai norma, nu lucrezi in fabrica unde fiecare secunda conteza, nu primesti salariu, poti supravietui bine mersi daca iei pauze.Sunt sigura ca iti asumi.laughing Vorbim mai incolo.

| dullcat a răspuns:

Sa-i spuna cineva Violetei sa nu se mai joace de-a medicul oftalmolog in comentarii.

Cand ai miopie medie sau avansata porti ochelarii atat pentru vederea la distanta cat si cea de aproape, mereu, indiferent de activitate.Pentru miopie usoara se discuta cu medicul daca nu doresti sa porti ochelarii decat pentru departare.
Persoanele care nu vad de aproape, adica de obicei majoritatea celor care se apropie de 45+ ani, au nevoie de ochelari de apropiere pe care trebuie sa ii poarte cand citesc sau lucreaza pe pc.Doar persoanele care sufera de hipemetropie au nevoie de 2 perechi de ochelari, una pentru departare si cealalta pe citit/lucru pc.

Op a zis clar ca are miopie.

| Drake21 a răspuns:

Eu jucam mult cs16 da mult si cu steam, server am avut, clan am avut, eram obsedat, nu dormeam noptile dar nu mi-a afectat vederea poate putin prin oboseala

| Drake21 a răspuns (pentru Drake21):

Aveam un cfg personalizat mergea wall-ul si pe steamrolling on the floor