| anonim_4396 a întrebat:

Observ că multe persoane critică restricțiile impuse de Guvern în pandemie, așa că mă întreb, care sunt ideile voastre mai bune? Cum ați gestiona voi pandemia? Să comentezi doar ca să te-auzi vorbind e ușor. Veniți cu sugestii.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Eu aș pune vaccinul în bere! Așa s-ar vaccina de 10 ori mai multă lume!
winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiai ca romanul are doar drepturi nu si obligatii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu-și cunoaște drepturile decât când are impresia că i se încalcă laughing

| Meme10Meme a răspuns:

Parerea mea, sa se faca testare gratis[nu pe 300 de lei] si sa vaccinam oamenii. Unele restrictii sunt efectiv absurde.

| Miuletz a răspuns:

Masca obligatorie. Si aici ma refer si la politie/jandarmi. Am rude care lucreaza in sistem si am fost in mai multe locuri. Absolut nimeni nu avea masca pe fata, insa daca prindeau o persoana pe strada imediat dadeau amenda (intre ei se scuza desigur). Mai exact controale mai stricte.
Sa se inchida mall-urile sau sa se tina restrictii stricte, cu un numar maxim de persoane in mall si in magazine respectiv. Sunt si cate 20-30 persoane intr-un magazin mic, toate inghesuite la coada.
Solutii ar fi ogramada. Lumea nu judeca chiar restrictiile in sine, ci modul in care au fost impuse. Daca vrei sa introduci restrictii stricte le introduci din prima pe o durata scurta. Nu stai luni si posibil ani cu restrictii pe care le faci din ce in ce mai stricte. Asa au scapat multe tari de covid, au introdus o luna restrictii stricte, nu au stat cu politistii prin institutii fara masca s-a.m.d.
Sigur sunt multi oameni care se plang aiurea si habar n-au despre ce vorbesc. Aici ar trebui sa ne concentram mai mult la cat de infect este TOT sistemul, de la cel mai fraier politist pana la cel mai mare politician, si cum si-au batut joc de tara cu deciziile lor de rahat.
Sa nu mai zic ca testarea ar trebui sa fie gratuita (desigur cu reguli pentru a nu fi abuzata). Dar dupa nu mai au ce bani sa-si bage in buzunar. Cred ca toti cunoastem persoane care suspectau ca au si poate chiar au avut covid dar nu s-au testat din cauza lipsei de bani, si asta a dus la raspandirea virusului si mai mult.

| AnastasiaK a răspuns:

Recent am comentat si eu la o intrebare pe TPU aceste restricții, așa că dacă am dat peste întrebarea ta, simt nevoia să răspund și aici.

Deci da, fac parte din cei care nu sunt de acord cu UNELE restricții impuse. Dar nici nu sunt de acord cu modul în care pui tu problema aici. Trebuie să vin eu cu o idee mai bună ca să-mi permit să spun că masca în aer liber e inutilă? De purtat, o port, dar ce să vezi, sunt printre 20% din oamenii care o poartă că restul și-au aprins o țigară, țin o cafea în mână sau mănâncă pe stradă și au rezolvat "problema", masca stă sub barbă.

Sau trebuie să am eu sugestii ca să concluzionez că a închide supermarketurile la 18 rezultă în a înghesui aceeași cantitate de oameni care au nevoie de cumpăraturi făcute într-un interval de timp mai scurt?

Dacă zicea lumea că măsurile nu sunt suficient de bune sau că se puteau lua altele mai bune, da, ok, avea sens să-i tragi la răspundere că nu vin cu sugestii. Dar când comentariul e simplu "restricția X e proastă", sugestia se înțelege de la sine, anume "restricția X nu ar trebui să existe". Nu zice nimeni că trebuie înlocuită cu alta.

Dar, ca să fac răspunsul kilometric, îți zic și care e sugestia mea...și e o problemă la care statul nostru mai are de lucrat ani buni: să se dea mai puține legi, dar să se aibă clar în vedere respectarea lor. Problema nu e că ducem lipsă de restricții, ci că nu se respectă nici alea care sunt. Doar câteva exemple: declarații pe proprie răspundere mincinoase, măști purtate sub nas, mijloace de transport în comun full + oamenii care îți respiră în ceafă la supermarket.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romanul n.are intrebari, are doar raspunsuri. Cu asta am spus tot.

| Anaa939839393 a răspuns:

Asta zic la toata lumea care imi zice ca sunt nebun ca respect ce face guvernal si ca nu sunt de acord cu aceste critici! Dar totusi pana a nu fi pandemie de ce nu ai criticat neplantarea unui copoc, saracii copii care nu au ce manca, desprr irosirea apei care unii si-ar dori o. Adica daca respecți, te acomodezi si poate intr-un scurt timp vor disparea aceste restrictii. Singurul lucru cu care nu am fost de acord a fost aceasta vacanta prelungita (mai bine online) deoarece eu sunt profil economic si termin pe 16 iuliehappy meh dar am trecut peste, pentru o saptamana in plus, trece repede.

| mont a răspuns:

In primul rand sa nu mai se dea asa mare importanta la virusul asta de parca ar fi singurul din lume/singura boala si fara el am fi nemuritori.

Apoi:
1. Magazinele deschise cat de mult posibil pentru a nu se aglomera, eventual cumparaturile sa fie in intervale orare in functie de varsta.
2. Masca obligatorie acolo unde e cazul.
3. Aplicatie pentru telefoane de monitorizare a contactilor si carantinarea lor cand cineva e pozitiv.
4. Permis distractiile, inclusiv cluburile cu respectarea unor norme: cu test negativ, cu dovada de anticorpi sau vaccin.
5. Telemunca si telescoala acolo unde e posibil.
6. Vaccinuri cui doreste.
7. Renuntat la mare parte dintre restrictii/interdictia deplasarii noaptea.

| Panamax a răspuns:

Sa fii obligat sa porti rahatul ala de masca pe o strada pustie, sa nu poti sa iesi noaptea chiar daca esti singur pe o raza de 1km etc sunt idiotenii.