| intrebcenustiu a întrebat:

Persoanele cu hepatita se pot vaccina de covid? Afecteaza cu ceva? La inceput auzisem ca nu au voie, acum se zice ca au.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, chiar este indicat sa se vaccineze, fiindca riscul sa ajunga in coma sau sa moara este minimizat.
Chiar si cele cu cancer se pot vaccina, am un caz concret al prieteni mele care s-a vaccinat de acum 6 luni, ea trecand prin al doilea cancer. Sfatul medicilor din Australia.

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu e vorba ca nu au voie ci ca nu se stie sigur daca vor avea reactii adverse sau ceva de genul. Asta pentru ca nu s-au facut suficiente teste, acum daca s-au vaccinat multi oameni deja stim ca riscul sa patim ceva de la vaccin e foarte mic.
Referitor la teste, ai vazut ca de ex femeile insarcinate au o gramada de lucruri interzise, de la unele medicamente pana la o banala crema? Ideea e nu ca acele lucruri dauneaza ci ca nu s-au facut teste, nimeni nu face experimente pe femei insarcinate pentru ca nu e etic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi si fa pfizer. Asta e, mai bine decat moarte de la covid

| outsidethebox a răspuns:

Mergi la medicul de familie si discutati pe baza prospectului. Pentru anumite boli cronicenu se recomanda.

| Vasile2003 a răspuns:

Cred ca te poți vaccina.Dar de afectat nu știu ce sa zic, vaccinul va pune sub tensiune ficatul la început, iar el fiind deja cu probleme se pot agrava, sau vei avea unele reacții adverse destul de severe...zic asta deoarece și eu am unele probleme cu ficatul (la care încă nu am găsit răspuns), iar când am mers sa ma vaccinez au fost reticenți când mi-au văzut analizele și au spus că mai întâi să merg să îmi rezolv problemele că e destul de periculos sa pun presiune asupra ficatului ...asa ca am mers la gastroenterolog, iar el mi-a zis ca ma pot vaccina fără probleme. Mi-am făcut vaccinul și pot sa zic ca am avut niște reactii adverse destul de severe la ambele doze, iar cauza cea mai probabila este sistemul imunitar destul de slab cauzat de respectivele probleme. Concluzia la toată povestea asta e ca te poți vaccina, dar e posibil sa ai unele reacții mai severe. Succes

| MariaEElena0505 a răspuns:

Eu cred ca da, dar ar trebui sa vorbesti cu medicul tau de familie despre asta.
Eu de exemplu, când m-am vaccinat, era o fata cu probleme.și a stat fata de mine 30 de minute și a luat și o pastila preventiv inainte. Deci..aceste lucruri trebuie sa i le comunici medicului. ‘)

| Amimanera a răspuns:

Doar medicul tau te poate lamuri.