| IonutValeriu a întrebat:

Ce parere aveti despre vaccin? De ce credeti ca persoane vaccinate inca fac COVID ajungand chiar la ATI, mai apoi murind unele? Cu tot cu vaccin facut

Am citit cam o ora din postarile lui Aldea Gabriel pe Facebook, am ramas socat

Declaratii date catre doctori cu privire la vaccin, despre fosti pacienti samd

Credeti ca e doar o conspiratie tot ce se spune despre vaccin pentru ca e prima data cand avem de a face cu asa ceva (certificate verzi etc) si ne este frica de ce va urma, sau chiar e adevarat?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai lasa-o nabii de conspiratie, ca sunt aproape 2 anid e zile de cand a debutat covidul in lume si tu tot cu capul in traista traiesti.
Daca era conspiratie, pana acum se spargea bula, dar uite ca-i contaminat tot globul si aici nu mai conspira nimenis a te tina inchis in casa sau sa te controleze, ca treaba este REALA si extrem de serioasa.
Vaccineaza-te ca sa nu mori sau sa ajungi in coma, ori pe aparate de respirat. Asta spun toti imunologii din lume.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca vaccinul nu te protejează de infectare, dar te protejeaza in proportii mari de forme grave si de spitalizare.
Se discuta de mai bine de un an despre asta. Cum dracu nu ajung informatiile astea si la voi de inca mai apar intrebarile astea de rahat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cine este Gabriel Aldea?
Informațiile oficiale anunță un procent sub 1% de vaccinați ajunși la ATI.
În familia mea suntem aproape toți vaccinați, unii cu două doze de jumătate de an, alții cu 3 doze de la începutul anului. Nimeni nu s-a îmbolnăvit.
Sunt atâția artiști vaccinați cu 2-3 doze, și sunt bine. Au murit atâția artiști nevaccinați.
Dar nu, tu citești pe Facebook niște scenarii fictive, și nu ai încredere în realitate.

| Mosotti a răspuns:

Parerea mea de vaccin e f buna, am facut analiza inainte de vaccin si aveam aticorpii la valoarea parca 24 deci sub 50 cat e limita minima, iar la 3 saptamani de la rapel aveam 17500, deci anticorpii au aparut masiv si sunt in garda pentru cand vine virusul.

Ai ramas socat ca nu sti o chestie, aia vaccinati care au ajuns la ATI sau au murit, fac parte din cei 8-10 % la care vaccinul nu are efect, ca eficienta lui e de cam 90-92 %, s-a si spus.
Si la astia la care nu are efect, ai sa observi ca nivelul de anticorpi ramane jos de tot ca si inainte de vaccin, si atunci e si normal ca ajunge la ATI sau moare, ca e ca si cum nu e vaccinat.

Ceilalti au simptome mai usoare cum a avut prietenul meu, doar trei zile de febra si frisoane si cam atat, adica e vaccinat cu astra zeneca de doua ori, deci si rapel facut, s-a vaccinat in iunie rapel, si acum doua sapt a facut boala.

Asa ca aia este.

| Hammurabi a răspuns:

Wow... wow... te mănâncă în c** laughing
Aici pe TPU te-ai găsit să ai îndoieli sau păreri împotriva vaccinului?
Fugi și ascunde-te. laughing... că nu mai apucă virusul să te omoare.

| Dismally a răspuns:

Nu te mai uita la tampenii, uita-te la rata de infectare si numarul de decese din tari unde populatia s-a vaccinat in numar mare - spre exemplu Israel, UK etc, compara pe urma cu tarile unde au fost putini oamni vaccinati cum este si Romania si ai sa vezi singur la ce este bun vaccinul...

| VoidEternal a răspuns:

Eficacitatea unui vaccin calculata in procente, sa zicem 80%, se traduce prin faptul ca, 20% dintre cei care se vaccineaza nu produc un raspuns imun corespunzator deci sunt expusi si la formele mai grave si chiar si la deces. Nu e nicio conspiratie.

| CIaudiu a răspuns:

Sunt si persoane care ajung sa se imbolnaveasca pentru ca vaccinul nu are o eficacitate sigura de 100%. Nimeni n-a spus asta. Peste 90% ai sansa de a fi aparat de formele grave ale bolii. Restul de sub 10% e o adevarata loterie, in functie de organism cum reactioneaza, in cat timp contracta virusul de la data vaccinarii, cati anticorpi are persoana respectiva si ce stare de sanatate are in general (poate are si alte complicatii/boli care ii slabeac imunitatea). Sunt multi factori de luat in considerare. In plus, noi fitraind intr-o tara unde analfabetismul si prostia dainuie, e de aateptat ca mergand pe strada intr-o zi aglomerata sa dai in mare parte de oameni nevaccinati de la care poti contracta virusul.
Aveti un unghi de vizualizare foarte mic, din pacate extrem de mic. Nu va ganditi la faptul ca din acei putini vaccinati de la ATI, tot de la niste nevaccinati cel mai probabil au contractat virusul. Si da, daca esti vaccinat sansele scad cu cateva zeci de procente sa dai mai departe virusul.
Daca toti ne-am vaccina, virusul s-ar izola si ar disparea de la sine.
Dar stii ce se intampla daca nu ne vaccinam pe langa restrictii dure, cazuri extrem de multe alaturi se tot atatea decese? Mutatii ale virusului deoarece acesta gaseste in om gazda perfecta si iti permite sa isi schimbe forma si structura devenind din ce in ce mai imun la medicamentele si vaccinele pe care ni le administram pentru a-l combate. Astfel, intr-un an, doi sau chiar mai putin de un an sa nu ne miram de ce vaccinul isi va pierde drastic eficienta.

"Am citit cam o ora din postarile lui Aldea Gabriel pe Facebook, am ramas socat" - Facebook? Pe bune frate? De acolo iti iei documentatia cand exista atâtea site-uri gov foarte precise, bine documentate si stufoase in informatie? Nu ne miram de ce avem atatia prosti conspirationisti in tara asta. S-au strans toti pe Facebook.

| goguPatent a răspuns:

Pftiu... bine ca te-ai informat pe Facebook. Imi era frica ca iti iei informatiile din surse sigure si de incredere.

| IonutValeriu explică (pentru goguPatent):

Cele distribuite pe Facebook sunt distribuite din surse sigure, america

| goguPatent a răspuns (pentru IonutValeriu):

Ma amuzi.
Ai auzit america si ai zis ca e sigur nu?

Răspuns utilizator avertizat
| LostForForever a răspuns:

Am o veste buna cu vaccin și fără vaccin cu toți vom muri