| 757474 a întrebat:

Salut, cum vi se pare legea care te obligă să porți mască in aer liber? Aceasta regulă îți interzice implicit dreptul de manca, a bea etc in public. Chiar te poate amenda daca nu o respecti?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ti se ia niciun drept. Exista o hotarare a cnsu care iti da voie sa mananci, bei si sa faci sport fara masca.

| aditimus a răspuns:

Evident

| Werrich a răspuns:

Nu! Scrie clar că masca se poate da jos când bei, mănânci, fumezi și alergi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nelegala dar da te poate amenda

| Balalau95 a răspuns:

Iti poti da masca jos daca ai nevoie, dar trebuie sa te izolezi de ceilalt sau sa fii intr-un spatiu amenajat (cantina, restaurant, etc.)

mie mi se pare o frectie la picior de lemn, ca oricum se infecteaza puradeii in draci, insa e mai bine decat nimic

| Niklik666 a răspuns:

Masca de protecție se poate da jos in cazuri excepționale. De exemplu CAND MĂNÂNCI SAU FUMEZI, ORI BEI APA. Dar NICIODATĂ în spatii aglomerate, dacă vrei sa nu porți masca pentru a manca, poți sa nu o porți liniștit dacă ești la o distanta considerabila de alte persoane sau dacă nu te afli în aglomerație. Amenda nu vei primi din prima. Ți se va aplica avertisment.