| AlexDorinel a întrebat:

Salut,scolile se deschid in functie de rata de infectare pe judet sau pe localitati?

De exemplu in localitatea mea rata este 0.86 la mie, iar pe judet este 1.8

Sub 1.5 au zis ca se deschid scolile.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uite ce a spus Presedintele:
"Incepand de luni, majoritatea copiilor merg fizic la scoala. Evident, trebuie sa respectam si situatia din fiecare localitate, sa tinem cont de ce se intampla. Pentru fiecare scoala trebuie luate masuri foarte stricte. Noi ne dorim ca scoala sa se desfasoare in conditii sigure.
- In localitatile in care sunt putine cazuri de covid, in scenariul verde, toti copiii merg fizic la scoala. Si gradinita, primar, gimnaziu, liceu.
- In localitatile in care sunt mai multe cazuri, scenariul galben, acolo copiii de gradinita merg fizic, clasele I-IV merg la scoala si din ciclcul secundar merg doar copiii din clasa a VIII-a, iar din liceu merg tinerii din clasa a XII-a.
- In localitatile unde sunt destul de multe cazuri, in scenariul rosu, merg fizic doar copiii de gradinita si clasele I-IV, restul facand scoala online.
- In localitatile unde incidenta este mai mare si intra in carantina, toata lumea sta acasa."
Deci este foarte clar ca este vorba de localitati.
Daca in localitatea ta sunteti in scenariu verde (sub 1, 5 la mie) atunci toti elevii vor merge la scoala.

| RaduRobertRO a răspuns:

Școlile din România se redeschid din 8 februarie, odată cu semestrul al doilea, în funcție de rata de infectare din fiecare localitate. Deci daca la tine in localitate e ok, nu conteaza ce e in judet!