| alex2009 a întrebat:

Salut sunteti
pro
contra
indecis
pentru vaccinare covid 19?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
84 răspunsuri:
| DonEduardo a răspuns:

Categoric pro.

| gabicoo a răspuns:

Pro!

| siriusblack98 a răspuns:

Pro.

| goguPatent a răspuns:

Nu am absolut niciun motiv sa fiu contra sau indecis. Mai ales ca deja s-au vaccinat milioane de oameni si ca sa vezi, sunt toti vii.

| johnnny123 a răspuns:

Pro.
Anti-vaccinistii sunt ca niste naufragiati pe care o nava de salvare incearca sa-i recupereze din ocean si ei spun "lasati-ne aici, nava asta nu e deloc sigura, am auzit ca abia a fost lansata la apa acum o saptamana"

| Ryss a răspuns:

Contra.
Un vaccin trebuie studiat aproximativ sau cel puțin cinci ani de zile pentru a fi etichetat ca fiind „sigur" de către specialiști, etichetă pe care acest vaccin nu a primit-o și nimeni nu își asumă efectele negative sau pozitive.

| Anothergirl22 a răspuns:

Pro, vaccinul este singura variantă disponibila de stopare a pandemiei happy

| Frank51 a răspuns:

N-am de ce sa fiu contra. Nu exista efecte adverse care sa afecteze pe termen lung.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Ryss):

Exact,crearea unui vaccin sigur dureaza intre 4 si 8 ani.Auzi la unii, ca au facut milioane de oameni acel vaccin si nu au patit nimic.Rezultatele le vom vedea in timp. laughing Mult succes celor care vor sa se vaccineze.Eu nu doresc sa fiu vaccinat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Ryss):

Si tot specialistii au afirmat ca este sigur si este aprobat de cele mai inalte institutii abilitate din SUA si Europa ca fiind sigur pentru utilizare. De catre specialisti. Tu, ce calificare ai sa etichetezi vaccinul?

| Sofer a răspuns:

Indecis. Nici pro, nici contra. Se vaccinează cine dorește.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Nu-ti bate capul cu ei, sunt cauze pierdute bro.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Or fi, da cauza lor pierduta poate influenta negativ pe altii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut.
doar nu ma iau dupa parerile popandilor de pe net care stiu ei mai bine cum e cu vaccinul

suntserios
| suntserios a răspuns:

PS. vezi ca esti putin cam evident ca ti ai facut cont doar sa hateresti vaccinul. Bagam un mail la admin sa iti rada contul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da astept, pentru ca randul meu nu vine acum
nu fac parte din nicio categorie prioritara.
si da, zilnic devin din ce in ce mai hotarat.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Ryss):

Care specialisti? Cei informati numai din internet? Din siteuri conspirationiste adica.
Nu degeaba a primit unda verde atat din partea celor care l-au produs, cat si din partea celor care l-au testat, dar si din partea celor care l-au aprobat, ei nu tot specialisti sunt, la o adica? Sau toata lumea este impotriva voastra de va vrea morti? Stai clam, ca daca voiau companiile farmaceutice sa scoata si ultimul strop de ban din tine, te lasau sa mori in ATI, impreuna cu maldarele de pastile care costa... ai ghicit! mai mult decat vaccinul. Deci, te pronunti contra... a ce? (A propriilor ineptii?)

| Cosmin86 a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

Tu ai username-ul "IonutVodka", nu ar trebui sa ai o opinie...

| LPCTSTR a răspuns:

Si ce mai efecte, maica! La cum dramatizati, va asteptati la niste efecte de proportii cum numai la Cernobil n-ai vazut... si aia din cauza iraderii, nu unui vaccin amarat care stimuleaza productia unei proteine ca sa fie pregatit corpul cand face contact. Impresii peste iluzii si nimeni nu va da peste bot cand debitati ineptii.

| Catrice a răspuns (pentru johnnny123):

Ca idee, așa ziceau și de Titanic ca ar fi safe si...mai departe știi și tuhee hee

| LPCTSTR a răspuns:

Omule, tu ai un minim de coerenta in exprimare? Leaga, te rog, pentru mine, niste idei care sa si aiba legatura cu subiectul.

"Deci cine nu vrea să se vaccineze ii conspirationsit?"
Un lucid cu minimul de educatie ar realiza si el ca vaccinul nu-i elefantul din incapere, ca riscurile au fost considerate de cei mai abilitati decat el. Dar, scuza-mi inprudenta, caci ar fi trebuit sa scriu "pseudo-conspirationiste", ca nici conspirationistii autentici nu-s mai departe de corciturile debitate de mass-media... aia blocata la nivel de homo erectus, acompaniati de-o fanfara de homo habilis, stii prea bine la ce siteuri ma refer.

| LPCTSTR a răspuns:

Esti patetic.

| johnnny123 a răspuns (pentru Catrice):

Nu cred ca ai inteles analogia mea.

| LPCTSTR a răspuns:

Corect, si aici mi-am permis sa divaghez, dar eu nu divaghez fara sens.
Eh, bine ca tu nu stii de ele si "toata planeta arde" din cauza lor.

| Catrice a răspuns (pentru johnnny123):

Am zis ca idee ca ai menționat de nave. happy
Tot specialiștii și-au spus părerea și atunci.

| InOrOut a răspuns:

Contra. Mai bine fac covid si fac anticorpi in urma bolii. Nu am murit in 1 an nu mor nici de acum incolo. Deja am facut oricum in martie cand ma sufocam. De atunci nu am mai avut asa probleme mari, se simte ca o raceala acum.

| WhiteLife a răspuns:

Pro. Este adevarat ca vaccinul a fost realizat mai repede decat de obicei, asta deoarece coronavirusurile erau in mare cunoscute si studiate, a fost nevoie doar de implementarea acestei noi tulpini in vaccin si, evident, testarea lui.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Doar pe altii de teapa lor influenteaza negativ adica tot pe "desteptii pamantului", ceea ce nu e o pierdere prea mare.

| InOrOut a răspuns (pentru johnnny123):

Naufragiatii sunt oamenii fara anticorpi.
Nava de salvare e vaccinul.
Daca nu ii salveaza ei mor? Cei care fac covid si se vindeca si au anticorpi de ce le mai trebuie nava de salvare?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Anticorpii tai naturali te tin 3-4 luni
aia din vaccin 1 an.

daca nu planuiesti sa te imbolnavesti odata la 3 luni ce solutie propui?