| ibaal a întrebat:

Pro sau contra vaccinare?! Au innebunit astia cu scandalul asta! Pareri?!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt recomandate pentru cei cu probleme cu pasarelele sau cu pasarica. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum poti fi contra a ceva care e demonstrat ca benefic? Toate timpeniile cu autismul samd sunt doar hoaxuri. Da, stiu, e posibil ca de la vaccin sa ai reactii adverse naspa. Inclusiv deces. Pe de alta parte, studii duse pe cate 20-30 de ani au demonstrat ca vaccinurile NU cauzeaza autism, asta fiind una dintre cele mai mari gogonate cu care merg anti-vaxerii la inaintare. Autismul e o afectiune neurologica care se instaleaza treptat, nu peste noapte. Ce nu imi place e ca se fac multe vaccinuri de import si nu se reia productia autohtona cum trebuie. Pe asta sunt de acord sa insistam. Daca e de scandal, eu as face scandal la cum baga toti ca timpitii in ei antibiotice si ibuprofen. Asta da, tema de scandal. P.S. Aspirina si paracetamolul provoaca niste sute de decese anual in lume. Tot cam cit vaccinurile, posibil mai mult. Hai sa facem o campanie si impotriva lor, nu?

| ibaal explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce naiba se tot cearta astia atunci!? laughing
Eu inca nu sunt parinte, insa imi doresc pe viitor. Am o nepoata de 6 ani...
Pe vremea mea ne vaccinau aia "la comanda", fara intrebarilaughing
veneau si la scoala si ne intepau...cum naiba s-a ajuns aici!? laughing
Peste tot vad numai scandal, campanii anti-vaccin...au luat-o creanga cu totiibig grin

| flixbuster a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai intai am raspuns si apoi am citit ce au scris altii. Am zis cam acelasi lucru.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ibaal):

Inca o perdea de fum. Prinde bine sa se dezbine societatea pe zeci de astfel de non-subiecte gen gay vs restul, manelisti vs rockeri, tigani vs romani, vaccinisti vs antivaccinisti, vegani vs vegetarieni vs omnivori, si tot asa. Te tine ocupat si fragmentat ca societate si nu mai realizezi ca de fapt ar trebui sa fim NOI contra EI. Piata Victoriei ar trebui sa fie plina de mii de oameni pana ce nemernicii ca drangea sau abramburica dispar din scena. Dupa Colectiv trebuia sa fie mii de oameni in strada pana ce erau gasiti toti vinovatii. Dupa 10 august, la fel. Ce s-a intimplat? Ne certam pe vaccinuri si alte timpenii minore. P.S. Sa nu te mire daca sapi un pic si descoperi ca mai toate scandalurile astea sunt finantate de taica Putin. Vezi mizerabilii aia de la coalitia pentru familie, de exemplu.

| Catrice a răspuns:

Fiecare face ce vrea. Dacă omul nu vrea sa se vaccineze, treaba lui.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Daca omul nu vrea sa se vaccineze, sa se duca sa traiasca pe o insula. Nu de alta, dar s-ar putea ca intr-o buna zi sa mori TU din cauza unuia care a facut ce a vrut si nu s-a vaccinat.

| flixbuster a răspuns (pentru Catrice):

Fiecare face ce vrea daca traieste singur in desert/padure/pustie/pe Luna/pe Marte.

Altfel, faci ce vrei dar in limitele legii:

http://www.bbc.com/news/world-europe-47536981

sau

http://people.com/......s-outbreak

Dincolo de lege, ar trebui sa citesti despre cum functioneaza la nivel de populatie protectia obtinuta prin vaccinare - doar daca acoperirea vaccinală a populatiei trece de 95% (recomandarea OMS) atunci sansele de aparitie ale unei epidemii tind spre 0.

Au fost destepti care nu si-au vaccinat primul copil. A ajuns in comunitate. Uau, uite, vedeti nu a avut nevoie de vaccin. Au facut al doilea copil. Ala mai mare a venit din comunitate cu o boala din aia nasoala - el era mai mare, sistemul imunitar a facut cat de cat fata si a avut zile. Bebe mic nu avea sistem imunitar, a luat ce a avea ala mai mare si s-a dus... acolo... sus.

Asadar, daca vrei sa mananci pana crapi poate atunci e treaba ta ca nu pateste altul nimic.
Insa daca nu vaccinezi copiii nu mai este doar treaba ta ci (si) treaba comunitatii in care traiesti (si cum mai nou satul e global...).

Poti sa studiezi sa vezi si cum calatoresc bolile nasoale din tari subdezvoltate in cele dezvoltate datorita migiratiei si turismului. Asa ca si daca in tara ta boala X a fost eradicata si zici ca nu e nevoie de vaccin, poate calatoresti in tara Y sau vine altul din tara Z la tine unde boala aceea inca nu e eradicata. Ghinion!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru flixbuster):

Da, si crezi ca au invatat ceva parintii aia debili din cazul mentionat de tine - si sunt cu duiumul astfel de cazuri la noi. Pling un pic, zic ca "atita a avut zile" si baga placa cu voia domnului... si mai toarna vreo 2-3 copii intre timp, eventual.

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma, nici eu nu ma vaccinez ca am destule alergii care nu-mi permit laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Asta e partea a doua. Dar vaccinurile obligatorii le-ai facut in copilarie, banuiesc. Acum mai sunt unii care se vaccineaza la toate prostiile astea de gripe sezoniere samd... cu vaccinuri de import care nici macar nu sunt facute cu tulpini virale din zona noastra, deci... la asa ceva zic si eu pas. Plus ca scap repejor de infectiile respiratorii fara antibiotice si chestii, chiar si de alea cu febra si puroi si nebunii.

| Catrice a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu pe toate.
Știi, vaccinul pentru rujeola se face într-a 4-a și a 8-a ca sa previi.
În clasa a 10-a am făcut rujeola și de la mine a literaturii si alți e colegi laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

Nu neaparat. Faci o forma mai putin grava. E ca la raceli/gripe. Daca mergi la gradinita, faci alea nasoale cu otita si altele de 2-3 ori cand esti mic, apoi in scoala faci forme mai usoare. Eu de exemplu am fost doar grupa mare la gradinita, si in scoala pana prin gimnaziu o tot tineam dintr-o pneumonie in alta. Fiica-mea a fost la gradinita de la vreo 3 ani, a facut in fiecare an 1-2 raceli nasoale, acum la scoala e super-fresh. Ailalti care mai de care internati prin spital, cu antibiotice, samd, ea are muci si mai stranuta/tuseste un pic, nimic grav.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pro, wtf.

| flixbuster a răspuns:

Intrebarea este alta: te piși pe știință sau nu?

Idiotii contra vaccinare ar trebuie sa citeasca mai intai prospectul de pe vaccin. Ca orice medicament, are efecte adverse posibile. Veste proasta: cititi prospectul de la aspirina, paracetamol, antibiotice: si alea au. Unele efecte sunt mai nasoale ca altele si unele efecte apar mai des decat altele. Din nefericire, fiecare organism este un unicat si aceeasi substanta (mix de substante) are efecte diferite.

Da, este dramatic/groaznic atunci cand efectele adverse le patesti tu sau cineva drag tie. Dar selectia naturala este mult mai dura daca lasi toate bolile eradicate sa re-apara si sa faca ele selectia in locul stiintei/medicinei.

Cum ar suna sa citesti o stire cum ca jumatate din populatia Europei a disparut in 4 ani pentru ca... boala X. Surpriza, chiar s-a intamplat: http://www.forbes.com/......-of-europe

| Ana1687 a răspuns:

Pro