| alex2009 a întrebat:

Salut sunteti
pro
contra
indecis
pentru vaccinare covid 19?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
84 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Absolut.
doar nu ma iau dupa parerile popandilor de pe net care stiu ei mai bine cum e cu vaccinul

suntserios
| suntserios a răspuns:

PS. vezi ca esti putin cam evident ca ti ai facut cont doar sa hateresti vaccinul. Bagam un mail la admin sa iti rada contul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da astept, pentru ca randul meu nu vine acum
nu fac parte din nicio categorie prioritara.
si da, zilnic devin din ce in ce mai hotarat.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu judec "doar" dupa asta, m-am uitat si ce intrebari pui laughing

| Drimmero a răspuns:

Ma vaccinez, stati calmi ca nu va cipeaza nimeni si nici cancer nu faceti din cauza vaccinului sau sa ramaneti impotenti, infertili, terminati cu prostiile astea de inculti si retardati.

| Mosotti a răspuns:

Eu m-am vaccinat deja saptamana asta cu Pfizer, nu mi-e frica ci vreau sa scap de frica de a ma infecta, aia e.

| T0T a răspuns:

Indecis. Aștept să se finalizeze studiile și să fie aprobat (nu în stare de urgență).

| Frank51 a răspuns:

N-am de ce sa fiu contra. Nu exista efecte adverse care sa afecteze pe termen lung.

| Dddonkey a răspuns (pentru Frank51):

De unde ai informatia asta? Sau tu esti Dexter si faci teste la tine in beci?big grin

| Frank51 a răspuns (pentru Dddonkey):

Sa moara gibilan de nu ai un username potrivit cu tine laughing

| Dddonkey a răspuns (pentru Frank51):

Categoric. De ce crezi ca l-am pus? Tu ce animal esti? Tot oaie? laughing

| Sofer a răspuns:

Indecis. Nici pro, nici contra. Se vaccinează cine dorește.

| LPCTSTR a răspuns:

Si ce mai efecte, maica! La cum dramatizati, va asteptati la niste efecte de proportii cum numai la Cernobil n-ai vazut... si aia din cauza iraderii, nu unui vaccin amarat care stimuleaza productia unei proteine ca sa fie pregatit corpul cand face contact. Impresii peste iluzii si nimeni nu va da peste bot cand debitati ineptii.

| LPCTSTR a răspuns:

Omule, tu ai un minim de coerenta in exprimare? Leaga, te rog, pentru mine, niste idei care sa si aiba legatura cu subiectul.

"Deci cine nu vrea să se vaccineze ii conspirationsit?"
Un lucid cu minimul de educatie ar realiza si el ca vaccinul nu-i elefantul din incapere, ca riscurile au fost considerate de cei mai abilitati decat el. Dar, scuza-mi inprudenta, caci ar fi trebuit sa scriu "pseudo-conspirationiste", ca nici conspirationistii autentici nu-s mai departe de corciturile debitate de mass-media... aia blocata la nivel de homo erectus, acompaniati de-o fanfara de homo habilis, stii prea bine la ce siteuri ma refer.

| LPCTSTR a răspuns:

Esti patetic.

| LPCTSTR a răspuns:

Corect, si aici mi-am permis sa divaghez, dar eu nu divaghez fara sens.
Eh, bine ca tu nu stii de ele si "toata planeta arde" din cauza lor.

| johnnny123 a răspuns:

Pro.
Anti-vaccinistii sunt ca niste naufragiati pe care o nava de salvare incearca sa-i recupereze din ocean si ei spun "lasati-ne aici, nava asta nu e deloc sigura, am auzit ca abia a fost lansata la apa acum o saptamana"

| Catrice a răspuns (pentru johnnny123):

Ca idee, așa ziceau și de Titanic ca ar fi safe si...mai departe știi și tuhee hee

| johnnny123 a răspuns (pentru Catrice):

Nu cred ca ai inteles analogia mea.

| Catrice a răspuns (pentru johnnny123):

Am zis ca idee ca ai menționat de nave. happy
Tot specialiștii și-au spus părerea și atunci.

| InOrOut a răspuns (pentru johnnny123):

Naufragiatii sunt oamenii fara anticorpi.
Nava de salvare e vaccinul.
Daca nu ii salveaza ei mor? Cei care fac covid si se vindeca si au anticorpi de ce le mai trebuie nava de salvare?

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Anticorpii tai naturali te tin 3-4 luni
aia din vaccin 1 an.

daca nu planuiesti sa te imbolnavesti odata la 3 luni ce solutie propui?

| johnnny123 a răspuns (pentru Catrice):

Da, numai ca Titanicul nu s-a scufundat din cauza ca a fost conceput prost sau pentru ca nu a fost testat suficient, ci din cauza ca a fost lovit de un aisberg, un eveniment complet fara legatura cu specialistii care au construit nava.

Deci daca incercai sa faci o analogie intre Titanic si vaccinuri, nu prea functioneaza.

| Catrice a răspuns (pentru johnnny123):

Mă,si cu vaccinurilor copiilor (alea de le fac bebelușii) se zice că nauefecte adverse și totuși știu cazuri care după vaccin copii au avut reacții.

| johnnny123 a răspuns (pentru Catrice):

Pe niciun vaccin din lumea asta nu scrie ca este garantat fara reactii adverse. Posibilitatea de a exista efecte adverse este intotdeauna prezenta, si nu numai in cazul vaccinurilor. Poti sa ai efecte adverse si de la aspirina, si de la penicilina, si de la paracetamol, si de la o capsuna sau de la o aluna.

Dar daca un vaccin poate salva vietile a un milion de copii si tu-l refuzi pe motiv ca este posibil ca 20 dintre ei sa faca o reactie adversa sub forma unei usoare urticarii, atunci ceva este in neregula cu tine...

| InOrOut a răspuns (pentru suntserios):

Daca ma imbolnavesc odata la 3 luni si se simte ca o raceala banala care deja pare sa tina 3 zile e fix o nimic toata. La inceput in martie a tinut in jur de 1 luna a fost naspa rau de tot. A mai fost in septembrie iar dar a tinut 2 saptamani, acum pare sa tina tot mai putin. Deja e ca o frectie raceala asta numita covrig. Nu zic sa nu se vaccineze aia care au boli grave si batranii. Dar sa nu forteze pe toata lumea. Parca vad ca devine obligatorie vaccinarea. Este o lege a vaccinarii trimisa in Parlament, parca vad ca o voteaza.

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Cine zis ca te obliga?
De unde le scoateti?

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Tu te bazezi pe noroc.
Nu stii cand prinzi o forma care te duce direct la ATI. Drept dovada ca niciodata in sezonul gripa nu au fost constant 1200 oameni in sectille de ati.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Confunzi reactiile adverse cu mici dureri, feba samd.

reactiile adverse grave se intampla la 1 din 100.000 poate. ghici ce, restul de 99.999 sunt proyejati pe viata de unele boli care i ar putea omori.

| InOrOut a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu ai auzit de legea vaccinarii trimisa in Parlament?

| InOrOut a răspuns (pentru suntserios):

Ce noroc?
"Nu stii cand prinzi o forma care te duce direct la ATI." - daca intr-un an nu am prins sigur nu mai prind nici de acum incolo, am un prieten care a avut covid si cand era in izolare am fost la el sa iau si eu covidu si ghici ce, am avut simptome de tuse care a tinut fix 1 zi si fara febra deloc. Deja sunt aproape imun.

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Aia care e acolo din 2017 si care prevede vaccinarile obligatorii la copii care intra in colectivitate, fiind vorba de vaccinuri care se fac de vreo 30 ani? Ce legatura are aia cu vaccinul anticovid? Sau doar ti s-a parut interesant ca exista o lege din asta si ai zis sa dramatizezi situatia?

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Fix de noroc e. Nu stii cand poti lua o tulpina mai agresiva sau organismul tau sa fie mai putin in garda si bufff plamanii raman fara aer. Da e ok ca tu crezi ca esti imun deja. Dar ce facem cu faptul ca tu planuiesti sa te imbolnavesti la fiecare 3 luni deci practic vei fi constant un focar de infectie pentru restul.

| InOrOut a răspuns (pentru suntserios):

Dar ce facem cu faptul ca tu planuiesti sa te imbolnavesti la fiecare 3 luni deci practic vei fi constant un focar de infectie pentru restul. - aici iti dau dreptate... dar noi suntem un focar de infectie si cu gripa si cu raceala banala si cu sida si cu hepatita si cu multe alte boli... daca covidu nu e asa grav cum se speculeaza de ce dramatizam situatia? la mine nu e grav. La tine e grav sau si tu esti asimptomatic?

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Cred ca nu stii cum se transmite sida si hepatita

| aXy99 a răspuns:

Pro, evident.

| gabicoo a răspuns:

Pro!

| Emma30555 a răspuns:

Pro

| siriusblack98 a răspuns:

Pro.

| WhiteLife a răspuns:

Pro. Este adevarat ca vaccinul a fost realizat mai repede decat de obicei, asta deoarece coronavirusurile erau in mare cunoscute si studiate, a fost nevoie doar de implementarea acestei noi tulpini in vaccin si, evident, testarea lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Eu mai aștept, să vedem mai se lipeste covidul după asta sau dacă mai răcește care. Dacă da însemnă că este bun de nimic, sistemul imunitar este tot slab,

https://youtu.be/9PhbRNuec_E laughing laughing laughing

| Sara2 a răspuns:

Contra. Un vaccin odată făcut va trebui să-l faci anual, altfel te pune la pământ virusul dacă te atacă. Cum am refuzat anual antigripalu, același lucru fac și cu vaccinul covid

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sara2):

Gresit, dupa ce expira vaccinul vei avea aceleasi simptome la infectie indiferent daca te-ai vaccinat sau nu. Ca virusul muteaza mai repede decat cel gripal sau sezonier, este o cu totul alta mancare de peste si nu intra in lista motivelor pentru care sa nu faci vaccinul, caci te poti infecta fie cu tulpina comuna, cu care ai mai multe sanse sa te infectezi, sau cu cea noua daca exista urangutani care s-o dea mai departe, caz pentru care vaccinul ar fi mai mult sau mai putin inefectiv.

| Sara2 a răspuns (pentru LPCTSTR):

În regulă, dar eu nu vreau să mă vaccinez. Să o facă cine vrea, nu ar trebui să se facă atâta reclamă, nimeni nu e obligat să facă ceva împotriva voinței lui, iar dacă nu o face să fie criticat. Asta chiar e stupid

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sara2):

Vointa voastra va poate ucide atat pe voi, cat si pe apropiatii vostri si nu numai, gandeste-te la asta si mediteaza!

| suntserios a răspuns (pentru Sara2):

Informare nu inseamna reclama.
Mi se pare complet normal ca oamenii sa fie informati despre vaccin. Sa intelegea cum functioneaza, care sunt urmarile daca sunt, care e procedura samd. Daca nu sunt informati pe urma ajung sa isi dea cu parerea pe net ca ei se imbolanvesc mai repedere dupa ce fac vaccin antigripal si propaga informatiile false.

plus, nu te obliga nimeni sa il faci, nu mai scoateti asta la inaintare.

| Sara2 a răspuns:

Felicitări pentru răspuns. Am observat și eu că cei ce sunt pro vaccin devin ușor agresivi cu cei contra, încercând să-i convingă că nu au dreptate cu zeci de argumente, asta pe mine mă face să fiu și mai contra decât sunt happy

| suntserios a răspuns (pentru Sara2):

Uite prostia omeneasca... Devii contra din cauza ca ti se aduc foarte multe argumente... Looool.

| Sara2 a răspuns (pentru suntserios):

Ceea ce voiam să scot în evidență este că nu mă va convinge nimeni cu o vorbă să fac ceea ce nu vreau. Prostie? Exact ce ziceam, ușor agresiv. Mă cunoști personal să zici asta? Cum poți face un om prost fără a-l cunoaște? Cu ce te-ar afecta pe tine că nu vreau eu să fac vaccinul? Tu vaccinează-te că nu mă afectează, baftă, și respect decizii și susțin chiar dacă cineva din familia mea vrea să-l facă sau nu, voi susține orice ar alege

| suntserios a răspuns (pentru Sara2):

Vorba? Sunt zeci de argumente și explicații științifice despre cum funcționează vaccinul.

| Sara2 a răspuns (pentru suntserios):

Ok. O zi bună.

| goguPatent a răspuns:

Nu am absolut niciun motiv sa fiu contra sau indecis. Mai ales ca deja s-au vaccinat milioane de oameni si ca sa vezi, sunt toti vii.

| Mirel4412 a răspuns:

O NOUA TULPINA DE SARS COV 2. NOUA nu veche. Sunt cercetari din trecut de ex la vaccinul racelii. Eu sunt pro, cu mici retineri

| Laura162 a răspuns (pentru Mirel4412):

Sunt 3 mari probleme cu vaccinul impotriva racelii:
1. Exista mai multe familii de virusuri care dau raceala si sute de tulpini implicate. Sa zicem ca ar face unul pentru cele mai des implicate, dar raman celelalte, deci nu ar avea cine stie ce eficacitate.
2. Daca te uiti la vaccinurile existente, toate sunt pentru boli cu potential letal sau sechele destul de nasoale (da, inclusiv banalul pojar sau varicela pe care multi am facut-o ca in Romania nu s-a prea auzit de vaccinul impotriva varicelei). Raceala, in schimb, e letala in cazuri exceptionale (ex. imunocompromisi) si simptomele se pot tine in frau bine-merci cu medicamente sau chiar unele remedii traditionale.
3. Nu e rentabil. Putin probabil sa aiba vanzare (vezi punctele 1 si 2) si nu cred ca vreun producator vrea sa investeasca in ceva ce-i da cu minus la profit.

| DarthNiger a răspuns:

Indecis, nu stiu cat de eficient o sa fie, daca dupa un an de la vaccinare revine iar virusul? practic vaccinul asta doar opreste raspandirea lui, insa virusul se afla pe obiecte, pe lucruri, este garantat oare ca vaccinul asta o sa opreasca virusul pentru totdeauna si ca totul va reveni la normal? fiindca vaccinul asta este mediatizat ca fiind solutia suprema la problema actuala si ca asta inseamna sfarsitul pandemiei, dar inseamna si sfarsitul virusului?

| DonEduardo a răspuns:

Categoric pro.

| Theo94 a răspuns:

Pro!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro.

| badpanda a răspuns:

Am avut covid toata familia de curand.Nu ma intereseaza vaccinul momentan.Sunt provaccinare dar in cazul asta am ceva rezerve.
Nimeni nu stie nimic despre cum functioneaza virusul dar vaccinul este gata la foc automat.
La ala pentru hiv se lucreaza de 35 de ani si nica.
La cel pentru hepatita c se lucreaza de 87 de ani, nica.
Cum mama ma-si?

| Laura162 a răspuns (pentru badpanda):

De fapt, nu trebuie neaparat sa stii cum functioneaza un virus ca sa faci un vaccin pentru el. Iti trebuie doar un antigen pe care sistemul tau imunitar sa-l memoreze in urma vaccinului si sa-l si recunoasca cand intalneste virusul real. Si aici intervin problemele cu HIV si VHC.

VHC a fost descoperit pe la sfarsitul anilor '80, deci n-aveau cum sa lucreze la un vaccin de 87 ani. Marea problema cu el e marea varietate genetica, adica e foarte posibil ca invelisul de la tine sa arate destul de diferit decat cel de la mine si atunci anticorpii mei nu l-ar recunoaste pe al tau daca l-as lua.

HIV e si mai smecher. Pe langa faptul ca stie foarte bine sa se ascunda de sistemul imun astfel incat sa nu dea alarma cand intra, faptul ca poate "hiberna" ani de zile si ca ataca tocmai sistemul imunitar, mai e si foarte adaptabil si are o mare varietate genetica. Se muteaza atat de repede incat tu poti contacta varianta A si peste 2 zile de la replicare sa ai 15 variante in corp, toate cu invelis diferit. Iti dai seama cate variante se aduna pana apare SIDA? Apoi, nestiind ca esti purtator, mai poti sa-l si transmiti, cealalta persoana o sa faca alte variante si tot asa se aduna pana pierzi numarul.

Comparativ, SARS-CoV-2 nu se muteaza chiar asa rapid si diferentele sunt destul de mici, mai ales la nivelul proteinei S. Aia care ne intereseaza.