| Flavianadx a întrebat:

Vi s-a intamplat sa vi se faca observatie legat de masca, cand nici macar nu aveati pe nimeni in preajma? Cum v-ati simtit?

Eram azi in mall si a venit un paznic sa-mi zica "tine masca pe fata, dar si dupa ce plec de langa tine" laughing O aveam pe barbie, ca imi beam cafeaua linistita pe bancuta. Asa ca m-am conformat si am baut-o prin masca normal.
Ar fi fost mai bine sa faca observatie magazinului care vinde cafea in mall, ca sa nu mai vanda. Sau vanzatorilor de inghetata.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Trebuie sa constientizezi ca oamenii acestia incearca doar sa isi faca treaba. Au un job la care tin si le e frica ca nu cumva pentru greseala ta sa fie ei taxati.
Deci, ei fac ce li se spune, practic nu este vina lor.

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata sa respecti regulile impuse de lege: masca se tine peste nas si gura, tot timpul, pentru ca tu poti fii infectata si respiri, starnuti, tusind sau starnutand, eliberezi in aer virusl, care este preluat de alti, imbolnavindu-i poate grav sau mortal.
Chiar nu-mi vine sa cred cat de ignoranti sinteti si cat de egoisti, daca nici macar capabili nu sunteti sa intelegeti ca masca aia se tine pe fata tot timpul, pentru protectie, nu ca sa-si bata cineva joc de tine.

| mgtow a răspuns:

Cum sa bei prin masca )) ai tras tot plasticu pe gat

| Lucian4 a răspuns (pentru mgtow):

Cafea dublu filtrata.

| sierra1 a răspuns:

"cafeaua...m-am conformat si am baut-o prin masca normal."

ză best!

| gabicoo a răspuns (pentru sierra1):

Șiz zăbest fukzărest!winking

Bula
| Bula a răspuns:

"Si-a facut datoria" prea constiincios si necunoscator ale dispozitiilor in vigoare.
La purtatul mastii exista cateva exeptii:
- cand faci sport intens
- cand mananci (sau bei)
- cand fumezi
Conditia este sa respecti distanta sociala de 2 metrii.

| iustinhoodnikka a răspuns (pentru Bula):

In mall te iei dupa ce reguli au ei, nu dupa lege

| Bula a răspuns (pentru iustinhoodnikka):

In interiorul mall-ului nici n-ai voie sa consumi sau sa fumezi! Doar in exterior!

| relian a răspuns:

Pe la mine pe afara e fara masca,in magazine,doara care pu semn,iar la mancare,cafele,daca au mese,deci daca poti bea acolo,sau manca,normal fara masca.
Esti tare de tot ai baut prin masca laughing ce idiot si ala,iar tu te-ai si conformat,aia e si mai naspa.
Deci daca la cafea acolo aia aveau mese,scaun sa stai sa bei,trebuia sa il trimiti pe ala la plimbare,du-te ma nene si cauta-ma prin alte zone,asa trebuia sa-i spui laughing
Lumea executa, aia monitorizeaza, fac calcule si mai baga o restrictie, daca merge de ce nu, sa bagam frica in lume.
Cam asa functioneaza astazi sistemele sociale, asa conduc astazi borfasii lumea.

| Flavianadx explică (pentru relian):

Nu erau special banci pentru consum de cafea, dar erau pentru odihna clientilor. Si pentru mine odihna inseamna si cafea.

| anonimg a răspuns:

Cafeneaua trebuie sa aiba spatiu special amenajat pentru consumatorii ei, si acolo era bine sa consumi cafeaua, pentru ca nimeni nu iti putea spune nimic.
Pe o alta bancuta situatia este cu dus si intors. Statul roman este preocupat cu alte lucruri personale, decat sa ofere legi explicite, concrete, sau la care cetatenii sa le poata accesa usor.
Trebuie sa faci ce crezi pe moment: nici sa te certi cu nebunii, dar nici sa fi luata peste picior.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing))
In spatiu public inchis trebuie sa ai masca pe nas si gura, chiar daca esti singur, dar cand consumi ceva, ai voie s-o dai jos. Daca sorbi o cafea 5 ore, nu cred ca o poti tine sub barbie atat, doar cand bei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Paznicul nu face altceva decat sa puna in aplicare regulile.
Dar fac exceptie situatia prezentata de tine!

| alina2k18 a răspuns:

Da, in farmacia Tei, mi-au zis sa o ridic pe nas laughing uitasem, ca nah dupa 10luni de masca abia mai respir laughing inainte imi era rusine sa port masca doar la gura laughing oricum la cat o fâţâi ma mir ca inca nu am luat covidutsuwinking

| Flavianadx explică (pentru alina2k18):

In farmacia tei si mie mi-au zis. Niste nasoi.

| Mosotti a răspuns (pentru Flavianadx):

Pai e normal ca ti-au zis sa pui masca. La mine nu intri in magazin daca nu pui masca.

| Lukasssz a răspuns:

Cand faci sport intens I
cand mananci (sau bei) I
Ai dreptul sa iti dai masca jos! zi frumoasa.

| aumih16 a răspuns:

laughing doamne radem noi radem dar astea sunt regulile! si nu sunt facute sa fie incalcate! ce vrei asta e crucea care trebuie sa o ducem ca asa este viata asta! nu ai ce ii face! tu iti dai seama si realizezi ca masca asta e stilul nostru de viata! ne-am obisnuit asa fie ca ne place sau nu! vai de viata noastra ca numai scapam de carcalacul asta nenorocit! asa o sa stam pana in 2024! asta nu e viata de trait! dar nici chinezii cand a aparut coronavirusul nu au stiut cat si cum! nu ii consider vinovati pe ei! cu toate ca ar merita! dar asta este! daca asta le place sa manance! numai prostii serpi! sobolani! etc!

| CleanHeart a răspuns:

Mie mi s-a facut observatie cand era multa lume in preajma.
Am intrat in supermarket si am uitat sa-mi pun mascabpe gura, nici nu l-am auzit pe paznic, vai vai. cand se va scoate legea asta, o sa luam mastile din obisnuinta.

| mont a răspuns:

Nu e voie sa dai masca jos chiar daca nu e nimeni langa tine. Ai voie sa o dai jos pentru a consuma lichide, a fuma sau a manca doar in spatii deschise nu si in interior.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De când am depresie am ajuns asa invizibil ca nici de masca nu mai ma întreabă nimeni, deja când sunt salutat e sărbătoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Mergeam pe stradă, deci în spațiul public, fiind singură pe trotuar, nepurtând masca iar o mașină de poliție se oprește în dreptul meu iar din mașină un polițist îmi zice pe un ton arogant să-mi pun masca. De precizat că înainte să treacă acel polițist pe lângă mine, au mai trecut două mașini de poliție dar nu s-au oprit să-mi facă polițiștii din ele observație ci și-au continuat drumul.

| BăiatMicCuSculaMareȘiMultLapte a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia ceva de rontait sa ai la tine happy

| PsihoSex a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa inveti de aici, si sa intelegi, ca unii sunt mai civilizati sau nu se complica, iar altii mai zelosi si mai aroganti.
Poart=o, nu merita sa platesti amenda pentru asa ceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masca aia îmi irita tenul, uneori uit sa o mai pun dacă nu vad pe cineva cu masca pe fata. Recent am intrat la metrou și am uitat că nu o am, însă nu am primit nicio observație

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mâncam sawruma și vine la mine o polițista și imi ziceam masca și ieu i-am zis pai mânâncă sawruma nu vedeți la care ia spune bine apoi tot așa eram la trece de pieton și ma oprește poliția cu mașina și im spune tu nu ai masca am zis nu mi-au dat o masca de la ei si mi-au zis sa port masca au fost politicosi cu mine bine uni nu ma Iertau ba chiar și de 2 ori loasem im același zi amenda intr-o zi

Răspuns utilizator avertizat
| LaraClarice a răspuns:

Mi se pare normal sa îți faca observatie, asa e una din atributiile lui.

| Eisenheim a răspuns:

A verificat cineva monitorul oficial? Din câte știu acolo apare ce e lege, restul sânt recomandări politicoase, bine intenționate sau vrajeli happy

| Miuletz a răspuns:

Una este sa iei o gura de cafea alta e sa stai cu cafeaua in mana 10 minute si sa zici ca beai niste cafea. Si eu imi dau 10 secunde jos masca sa iau o gura de apa daca imi este foarte sete in public, si absolut NICIODATA nu mi-a fost atrasa atentia. Poti cumpara in mall si mancare asta nu inseamna ca ai voie sa mananci acolo. Asa si cu cafeaua, doar pentru ca poti cumpara nu inseamna ca poti si consuma. Acum daca iei o gura nu iti zice nimic, dar asta in limita bunului simt. Are tot dreptul sa iti zica sa tii masca pe fata. Nu ai voie sa o dai jos, indiferent de ce mancai sau beai, intr-un spatiu inchis. Hai sa nu mai gasim scuze imature si sa avem putin obraz zic.

| iustinhoodnikka a răspuns:

As zice ceva daca era afara, in proprietate publica, unde nu are mult sens sa-ti faca nimeni observatie, nu ai alta optiune decat sa bei cafeaua asa, dar in mall faci ce vor cei de acolo. Eu cand imi iau ceva de mancare din mall, ma duc afara sa mananc.

| Flavianadx explică (pentru iustinhoodnikka):

Si afara, daca cetateanul nu e la o terasa, cred ca ar putea veni un politist sa se planga.

| BăiatMicCuSculaMareȘiMultLapte a răspuns:

Nu...dar sunt satul de masca straight face