| DerWeisser a întrebat:

Salut, am un disconfort in stomac de fiecare data cand mananc. Asta a inceput dupa ce am baut cafea tare doua zile la rand pe stomacul gol si tine si acum (7 zile). Este vreo legatura dintre cafea si disconfortul la stomac sau am altceva la stomac si treaba cu cafeaua e doar o coincidenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu siguranta a fost da la cafea, odata ce a aparut disconfortul dupa ce ai baut cafeaua.
Stomacul este acum iritat de aceea inca simti durere sau jena. Posibil sa ai un inceput de gastrita sau colon iritabil.
Pe viitor, mananca mic-dejun si apoi bea cafea.

| InAfaraTiparelor a răspuns (pentru Violleta2022):

Hop țop colon iritabil sau gastrita de la doua cani de cafea. Pe bune? Cele doua afectiuni au simptome specifice accentuate pe o perioada mai mare de timp,nu doar in cateva zile cum e in cazul asta. Gastrita e agresiva cu mai multe alimente,varsaturile sunt dese iar durerile extrem de rele iar colonul iritabil la fel de la alimente care fermenteaza : mar,para, fasole, etc.; extrem de iuti : ardei iute, wasabi, etc., cu simptome precum dureri de burta si scaune diareice.

| InAfaraTiparelor a răspuns:

Am baut si eu candva cafea indulcita pe stomacul gol intr-o dimineata de curiozitate si m-a durut stomacul, am avut si mici stari de greata, am mancat micul dejun putin mai tarziu si parca a picat greu. Nu este sanatos sa bei cafea pe stomacul gol deoarece agita aciditatea gastrica iar la ora diminetii cel mai probabil stomacul are deja aciditatea mare special pentru prima masa a zilei(dupa logica mea). Asadar bea apa pe stomacul gol dimineata in schimb, e mult mai benefica. Te si revigoreaza, reconecteaza, iti e mintea mai limpede iar stomacul lejer si activ in mod armonios.