| Ellias2003 a întrebat:

1.Decalotați penisul când urinați? De ce da, de ce nu?
2. Țineți penisul decalotat în chiloți?
De ce da, de ce nu?
3. Daca prepuțul este ținut o perioada mai lunga retractat în viitor va avea singur tendința de a rămâne decalotat?
Mulțumesc mult pentru răspunsuri

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Al meu este tot timpul decalotat. Pentru ca il folosesc des. Nu numai la urinat.

| Violleta2022 a răspuns:

Doamne ce probleme existentiale ai si tu!

| mihai69 a răspuns:

1. Da. Ca să nu mă piș împrăștiat;
2. Nu. Neplăcut;
3. Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| Analex17 a răspuns:

1. Da. Sa nu intre urina pe sub pielea penisului si sa miroase urat pana ma spal, gen daca nu dunt acasa.
2. Nu. Pentru ca ma deranjeaza candvse atinge capul decalotat de chiloti.
3. Nu. Daca nu ai din nastere pielea mai scurta sau nu esti circumcis, pielea va reveni pe cap.

| Mda01 a răspuns:

Ca sa raspund la toate intrebarile deodata: nu degeaba evolutia a facut penisul cu acea parte.

| LePapillonSurvivant a răspuns:

Ellias, cred ca am mai raspuns la asta. Imi dau seama ca tinerii au nevoie de o educatie sexuala responsabila si corecta.
Capul penisului este sensibil pana pe la vreo 23-24 ani. Incercand sa-l mentii decalotat in chiloti, vei avea o senzatie neplacuta.
Presupunand ca nu ai vreo problema, aceasta "neplacere" ar trebui sa inceapa sa fie tratata cu seriozitate de pe la 13-14 ani, cand se presupune ca adolescentul isi descopera propriul corp si incepe sa-si provoace placere.
Daca e sa ma intrebi pe mine, asta e sanatos. A face sex de la varsta aceea, nu e o problema usoara si poate fi uneori si periculoasa, daca nu esti informat.
Revenind insa... adolescentul isi cunoaste propriul corp si se masturbeaza, avand primele ejaculari cu o senzatie de placere intensa. Cred ca este momentul in care adolescentul trebuie sa fie invatat de tata (in principiu) cum sa se spele si cum sa-si traga pielea preputului pentru a decalota penisul.
Eu am inceput acest lucru de la 14 ani si, desi, am avut o situatie de familie mai grea, m-am informat, am citit.
Cu timpul penisul meu a invatat ca poate sta cu capul descoperit si acum este total descoperit, fara sa fiu operat. Am o varsta.
Daca penisul sta cu capul descperit, se freaca de lenjerie si, daca la inceput e neplacut, cu timpul se va obisnui si senzatia de disconfort va disparea.
Penisul trebuie spalat cu grija cu degetul mare frecand usor capul penisului, care, probabil, daca esti crud te ustura. Asta va disparea cu timpul. Da timp, asta trebuie sa faci.
Daca tragi pielea la dus si faci asta cativa ani la rand, prepuputul va ramane cu timpul semidecalotat si apoi decalotat. Avantajul este ca vei termina, adica vei ejacula mai greu si sexul va fi mai calitativ, in acest fel partenera ta putand sa obtina orgasm - daca tu te misti corespunzator.
Decalotarea la urinare? da! dar daca il ai deja decalotat, e foarte oK. Daca nu, te speli pentru ca daca nu decalotezi penisul si nu te speli in santul acela (numit sant balano- preputial) se va aduna smegma - o substanta albicioasa si de consistenta branzoasa.
Informeaza-te si fii responsabil fiindca e corpul tau.
Daca e sa ma intrebi pe mine. un penis decalotat este mai aspectuos si mai atragator decat unul cu pielea care acopera glandul. Poate fi mai barbatesc. Nu acesta este argumentul suprem.
Imi cer scuze ca m-am intins atat de mult, sper sa gasesti ceva util in ceea ce am scris. Daca ai intrebari, raspund cu placere.

| CristiCostin a răspuns:

Eu nu mai simt nimic, e totuna CA e Asa sau Asa. Nu sta dezvelit decat daca faci circumcizie