| anonim_4396 a întrebat:

(+20)
Ce părere ai despre avort?
Eu cred că. mai bine nu scriu ce cred eu că-mi sterge intrebarea.
[ "libera exprimare" ]
offtopic:
in Romania democrata, exprimarea-mi este mai ingradita decat in comunism, nu am trait comunismul dar am citit despre legistlatie. Nu este doar părerea mea.

44 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Partial de acord!
In functie de situatie, bineinteles.
La ce ma refer?
Decat sa ajunga un nimeni, un gunoi al societatii, mai bine faci avort.
Pai cum adica?
Adica sunt oameni care nu stiu sa foloseasca un prezervativ si 'aoleu din greseala s-a intamplat' 'vai de mine ce ne facem' si de obicei oamenii astia inca nu sunt pregatiti sa fie parinti, oamenii astia sunt prea tineri, cel mai probabil inca sunt copii, sub 18 ani dar sunt multe cazuri si la cei peste, oameni care NU POT asigura o educatie corespunzatoare copilului!
Daca amandoi sunt de acord ca nu pot educa un copil sa ajunga sa se integreze cum trebuie in societate, sa nu ajunga un asistat social sau un 'parazit' care sa dauneze sistemului din cauza ca a scapat de sub controlul parintilor, s-a lasat de scoala etc etc... pentru ca sunt cazuri in scumpa noastra tara, atunci, dar doar atunci sunt de acord cu avortul. In rest, nu-i vad rostul!
Daca esti incapabil sa cresti un copil, sunt de acord!
Acum vin aia bisericosi si credinciosi dar realitatea asta cere! Nu avem nevoie de paraziti sociali, si-asa tara asta e plina de asa ceva!

| anonim_4396 explică (pentru RB26DETT):

Daca statul ar avea grija de cetateni, s-ar interesa de cresterea minorilor si la nevoie, l-ar putea confisca.
Este adevarat ca din 2 puscariasi, copilul va fi tot puscarias, si daca ar creste intr-o casa cu parinti adoptivi normali. Pentru ca violenta si toate "calitatiile" parintilor le are in ADN, dar exista posibilitatea daca cineva se ocupa activ de el, de la 1 an la 18, s-ar putea remedia predispozitiile lui spre fapte ilegale. Pana cand face copii. Daca asemenea nu se ocupa de ei cineva tot ca puscariasii aia 2 ajung.

| RB26DETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vorbit cu niste copii de la orfelinate si crede-ma ca sunt foarte foarte demoralizati 'pe mine nu ma iubeste nimeni', asta auzi de la toti! Decat sa distrugi o viata mai bine o opresti chiar de la inceput inceput, copilul cat timp este in burta mamei nu stie nimic, nu are constiinta, nu simte nimic pe parte psihica, nu inteleg.
Acum fiecare este liber sa faca ce vrea dar eu mai bine n-as avea copii deloc daca as sti ca nu ma pot ocupa de ei sa ajunga cineva, sa le ofer educatia de care au nevoie, pana la urma nu este usor sa fii parinte, este vorba de mult efort depus in cresterea copiilor si nu toti au chef si asa ajung vai de ei.
Ar trebui niste examene psihologice si nu numai inainte sa faci copii, astfel sa ti se spuna daca ai sau nu voie sa faci copii, astfel sa fii testat daca esti in masura sa oferi educatia de care ai nevoie, pana la urma e plina tara de pleava, ar trebui un filtru sa nu mai iasa copii pe banda rulanta de la cei ce nu-s in stare sa le asigure o educatie corespunzatoare!

| anonim_4396 explică (pentru RB26DETT):

"nu simte psihic". asta nu inseamna ca la avort nu ii caseaza medicul cu un patent si ii extrage cu penseta, pe viu si fara anestezie.
Pe vremea lui Hitler existau centre unde se fabricau aryeni. Unde fetele nasteau copii imaculati genetic si psihic si crescuti de stat pentru a fi viitorii comandanti SS.
Am vrut sa fiu obiectiv respectiv avocatul conservatorismului, dar aprob dupa propriile idei, ca ar trebui sa fie o igiena genetica la nivel national si ca unii oameni nu ar trebui sa aiba acordul statului pentru a se procrea, pentru binele lor si al societatii.
Eu daca as scrie propriile pareri pe net legat de cum ar trebui sa fie organizat statul si societatea, as fi in puscarie condamnat pentru incitare la ura fata de minoritati, incitare la discriminare si violenta dar si promovarea unor ideologii politice totalitare.

| RAY a răspuns:

Nu isi sterge intrebarea, TPU nu genul ala de site, sunt de acord cu avortul, dar vad ca porci de barbati sunt impotriva de parca aia a facut copilul singura, ipocrizie masculina

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca o femeie omoara un om inca nedezvoltat, doar pentru ca este in interiorul ei, de ce statul n-ar putea sa dea lege ca cine o omoara pe ea, nu e responsabil? Parerea mea de fascist.
Eu daca as fi femeie as naste si l-as da statului daca nu-l vreau (proasta as fi sa nu-l vreau). Sunt 9 luni. 9. Mori sa ai grija de tine 9 luni in loc sa sfarsesti o viata si sa opresti o inima ce bate? Cred ca nu stii ce inseamna avortul. Pe scurt: Fetustul se omoara la propriu cum se caseaza o masina. FARA ANESTEZIA LUI.
Urmareste documentarul "Strigat mut".

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Daca as fi zis ca daca as fi bogat si as auzii ca o femeie a avortat si as fi trimis un asasin sa o rezolve, mi-ar fi sters-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca, fiecare are dreptul sa decida ceea ce doreste sa faca cu corpul lui/ei, atata vreme cat este major si normal la cap.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

"Cu corpul ei", dar nu cu un fetus. Dupa fecundare i-as da viitorului om CNP si buletin laughing. Sa se bucure de dreptul la viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca esti in vreo secta care interzice avortul, ceea ce nu mi se pare corect, odata ce este corpul femeii si decizia ei, nu a ta!

| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite situatii avortul poate fi acel ''rau necesar'' care reprezinta unicul mod de a rezolva o anumita situatie mai mult sau mai putin ''imposibila''. Nimeni si niciodata nu ar trebui sa aiba nici macar dreptul de a se exprima sau sa decida in numele altuia. Foarte multa lume este absurda, ne toleranta si isi aroga dreptul de a interzice. Oare cu ce drept? din moment ce orice OM RATIONAL ar trebui sa inteleaga ca : ''ESTE INTERZIS SA INTERZICI.''

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte multe cazuri de viol sau fete cu vreun handicap fara discernamant sau copile tinere ce nu au invatat de la nimeni cum sta treaba cu sexul si care raman insarcinate si nu vor putea tine, ingriji sau creste un copil cel putin in momentul acela.
Nu este foarte bine sa faci un avor pentru ca nu ai dreptu sa iei viata nimanui dar cred ca mai nasol e sa faci un copil cand nu este timpul si nu ai posibilitatea si decat sa il chinui mai bine nu il faci.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Copilul se poate naste si statul poate avea grija de el, poate fi dat spre adoptie.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca este ok ca un copil proaspat sanatos si cu posibilitatea de a fi cineva in viata daca are parinti buni sa stea prin centrele de plasament? Sa il plimbe de colo colo printre copii cu handicap, batut, saracacios si sa nimereasca la o famile ce poate il abuzeaza si il tine numai pentru bani.Crezi ca este mai ok sa umplem casele de copii cu ei si sa se simta mereu respinsi si sufeinzi ca nu stiu cine e mama si de ce la abanfonat? Ca de la 18 ani sa fie de capul lor pe strazi hai sa fim seriosi si sinceri ca stim foarte bine ca foarte multi ce au fost la casa de copii nu prea au avut sanse in viata si ori erau alcoolisti, ori se drogau, ori ajungeau pe strazi sau de bajozora si nu realizau mai nimic.Sunt foarte putine cazuri in care niste persoane de la casa de copii au ajuns cat de cat bine.
Eu cred ca daca nu poti, nu esti capabil si nu ai posibilitatea sa faci un copil pur si simplu nu il faci ca atunci cand renunti la el din cate stiu este un embrion ce trebuie sa se dezvolte nu e dezvoltat si etc. Daca nu simti sa fi parinte nu face copilul ala sa se chinuie ca nu are vina.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu. Mai bine să nu se nască și să-l casese medicul la propriu cum se casează mașinile. (sarcastic)
Tu ai zis de ce ar fi mai bine avortul daca parinții nu-l doresc, eu am argumentat de ce copilul ar fi mai bine sa se nască pentru ca daca parinții nu-l doresc, există statul. Acum că statul romîn este iresponsabil, asta-i viața. Dar femeile nu avortează doar in Romania.

Nu știu cum crezi tu că se realizează avortul dar fetusul se casează ca mașinile, de viu si fără anestezie cu un patent, apoi se extrage pe piese cu o pensetă.

Eu nu am empatie față de oameni. Am fost diagnosticat cu personalitatea pe numele ei psihopatie. Dar asta nu inseamna că nu sunt constient de diferența unei fapte drepte și a unei fapte greșite, realizată din prostie sau din disperare.

[ Nu sunt de acord că oamenii sa aibă dreptul la propria decizie asupra faptelor lor sau asupra trupurilor lor și de asemenea cred că oamenii ar trebui sa apartină statului si sa se supună majoritatii. Să se supună unui stat responsabil si totalitar cum era statul condus de Benito Mussolini, nu unui stat condus de oltenii din Videle ]

offtopic:
În 1 decembrie 1918 Transilvania a devenit oficial pamÎnt romÎnesc și a scapat de unguri. A scapat de unguri ca acum să ajungă la conducerea oltenilor și a unui lacatus mecanic ajuns conducător de partid. Faină este democrația. Faină!

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ce ar trebui sa se faca daca parintii nu il vor am spus ce nu ar trebui facut daca tu ca om nu esti in stare.
Statul nu e obligat sa creasca copii pe banda rulanta pentru ca tu nu sti sa iti pui un prezervativ si iti dau si ei de inteles asta prin faptul ca ii lasa acolo cum a da domnu.Ai vazut leaganele de copii de pe vremuri aia erau copii pe care i-au facut pentru ca nu ia putut avorta, ai vazut in ce hal au fost si sunt crezi ca le este mai bine asa handicapati, infometati, batuti, chinuiti ca doar nu crezi ca acum le este cu mult mai bine.
Sunt cei de etnie rroma ce fac copii pe banda rulanta si nu numai si nu au ce manca si aia ies in strada si iti dau tie in cap pentru ca asa au fost "educati" de parintii aia ce i-a facut doar pentru bani.Sunt multi au nevoie si devin salbatici fura, se drogheaza, se omoara pentru ca au fost facuti de niste oameni ce nu trebuia sa aiba copii sau ce nu sunt in stare sa faca copii.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Simplu:
Lege:
_realizarea de copii sa fie doar cu aprobarea statului; cine face copii fara aprobare sa fie trimis in Arabia Saudita sau intr-un stat neeuropean si salbatic, respectiv omorat; pedepse extreme pentru a preintampina probleme grave in societate; doar cine se simte vinovat va fi impotriva acestei legi;

In comunism s-a putut da o lege anti avort. Acum de ce nu s-ar putea da?! Au murit femeile in comunism facand avort acasa? Asta-i viata. Decat un stat cu 20 de milioane de oameni ce nu stiu sa scrie 1 miliard, mai bine un stat cu 10 milioane de oameni inteligenti rezultati prin selectie naturala.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare este cu parerea si conceptia lui.
Mai sunt care gandesc ca si tine si de aceia suntem unde suntem.Hai sa facem toti copii pe banda rulanta sa ii trimitem pe strazi la cersit si sa umplem casele de copii cu ei pentru ca noi suntem prea handicapati sa constientizam ca un copil nu e o jucarie.Nu poti sa il faci si sa zici eh asta e sa intampat s-a intamplat are si ala suflet si merita sa fie cineva in viata si nu stiu daca ai auzit vreodata copii si oameni ce se plang ca mai bine nu s-ar fi nesacut decat sa se chinuie in halu ala.
De pe vremuri pentru ca sa interzis avortul au murit femei incercand sa nu aduca pe lume un copil in perioada aia de rahat in care muream de foame si nu aveam o sansa la un trai mai bun, s-au facut copii ce au fost dati in leagane si acum sunt cruci pe care sunt trecuti sute de copii mortii in ele si multi au ramas handicapati sau au fost vanduti in strainatate cine sti pe unde, foarte multi apar pe la tv sau se plang ca traiesc in mizerie boschetari sau sunt prin puscari pentru ca nu a avut pe nimeni sa ii ingrijasca sau educe doar i-au facut si i-au trimis in lume, fete ce stau cu alcolisti sau se prostituiaza pentru ca dupa centru de plasament au fost trimise sa se descurce fara sa aiba o mama sau un tata ce sa ii intinda o mana de ajutor si stau batute si chinuite pentru ca mama nu a fost acolo sa o invete ca nu trebuie sa accepte si sa rebde asta.Tocmai pentru ca nu avem grija si nu gandim suntem o tara asa cum suntem si ne arata straini cu degetul.

| SG1995 a răspuns:

Pai e cam o crima, si ca orice crima nu vad chestia asta prea morala, totusi uneori e genul alade rau necesar, de exemplu daca mama e minora si sansele de deces la nastere sunt 70-80% atunci da avortul devine un rau necesar.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu prea sunt de acord, mi se pare prea mult, fosta iubita a avortat de 2 ori fara sa imi suna si cum am aflat i-am dat papucii, as fi putut avea deja 2 copii dar a refuzat ea.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

De ce nu îi respectai dorinţa de a nu avea copii şi nu foloseai prezervative?

| anamariarot a răspuns:

Daca am fi si noi o natie mai civilizata, am introduce naibii ore de educatie sexuala in scoli si am inceta sa ne mai dam cu parerile despre vietile altora, nici n-ar mai fi atatea avorturi. Cu riscul de a supara pe cine, cu putine exceptii(raportat la numarul de locuitori) chiar suntem o tara de imbecili.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Eu sunt un rău ce nu spun despre multe fete ca sunt frumoase. Daca merg in centrul orasului foarte rar ma uit la fete pentru ca nu exceleaza la aspect. Toate arata asemenea. Dar trebuie sa zic ca pe tine daca ar fi, te-as cumpara. Arati ca o fata din centrul lui Heinrich Himmler pentru nasterea de copii imaculati genetic si psihic unde erau doar fete sanatoase si selectate pentru a fi modelul de "cum ar trebui sa arate o femeie germana". Doar ca esti romanca.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e deloc definitoriu pentru cineva felul în care arată; sper că ești conștient de asta.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Te rog scrie-mi mesajul in privat. Imi apare notificare dar nu mi-l arata.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu pot spune ca sunt de acord cu asa ceva. Sunt mai sensibila de felul meu si as avea mustrari de constiinta toata viata daca as face asa ceva chiar daca nu sunt o persoana religioasa. Asta nu inseamna ca le judec aspru pe cele care recurg la asa ceva. E dreptul fiecareia sa faca ce vrea cu viata si trupul ei.

| Pool77 a răspuns:

Sunt total de acord.

De ce?

Pentru ca un om e constient daca e capabil sa intretina un copil sau nu.
Lasa dumele cu "e un suflet, e crima, te bate barbosu'" etc.
Copilul ala trebuie hranit, crescut, intretinut, dat la scoala etc.
Trebuie sa ai o situatie financiar buna ca sa-ti permiti un copil, desigur poti sa fii inconstient si poti sa faci un copil fara o situtatie financiar buna, dar asa doar te chinui si nu prea te bucuri de el.

Momentan, daca apare o sarcina nedorita prietenei mele primul pas va fi avortul.

| anonim_4396 explică (pentru Pool77):

Copilul il poate creste statul dupa nastere. Dupa ce naste il poate da spre adoptie. Sunt milioane de parinti inferitili in lumea asta.

| Pool77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-mi pasa, n-am sa nenorocesc un copil.

Mai bine sa moara decat sa treasca in lumea asta, si fara parinti potenti.

E strict parerea mea.

| Lostlyric a răspuns:

Unul dintre subiectele acelea controversate in care nuantele de negru si alb abia se disting. Totul este gri.
Pe langa faptul ca am dubii daca aceasta intrebare deschisa, cu raspunsurile ei, va ajuta in vreun fel persoana care a postat-o.
Avortul este o decizie care e dependenta de nenumarati factori. La fel ca si conceptia unui copil.
Mi-as dori ca cei care discuta despre problema avortului in cele mai detaliate prelegeri, sa discute in aceeasi masura si despre problema conceptiei.
Mi-as dori ca oamenii, inainte sa ia decizia conceptiei sau avortului, sa se elibereze de toate instinctele primare si de tot egoismul rezultat din faptul ca isi doresc sau nu copii. Un copil va fi o urmatoare fiinta cu constiinta proprie si suflet propriu. Nu un instrument pe care sa-l tii lipit de tine la batranete. Nu un viitor adult care sa-ti aline singuratatea. Nu un cont bancar care sa-ti asigure transmiterea averii mai departe. Si nici un buletin care sa ateste faptul ca numele tau va dainui vesnic.
Si, nu in ultimul rand, viitorul om nu ar trebui sa-si puna pe umeri greutatea faptului ca tu vrei ca genele tale sa dainuie. Si nici nu ar trebui sa reprezinte o frica a varstei tale. In majoritatea cazurilor, motivele de a concepe apar, in era noastra, datorita egoismului pe care l-am precizat.
Gri-ul meu spune ca avortul ar trebui sa fie ultima solutie dintr-o lista mare de solutii (pentru simplul fapt ca ne e data ca o alternativa, nu ne opreste nimeni sa n-o folosim). Si, cea mai la indemana solutie este protectia.
Tot gri-ul meu spune ca urmatoarea fiinta trebuie sa fie absolvita de orice fel de egoism matern sau patern. daca se intrunesc toti factorii, de ce ai fi 100% impotriva avortului? De ce ai considera-o crima? Despre alte piese de puzzle, ofer dreptul celorlati de a-si impartasi parerile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Personal nu sunt de acord, dar intr-o tarã atât de saracã daca este interzis cum a si fost, acei copii care sunt da-ti la orfelinate, strazi etc daca stii de copii de pe vremea comunismului iti faci cruce. Atunci trebuia sã fie, dar in ziua de azi nu ar trebui sa fie legalizat, responsabilitatea este 100% a femeii, parerea mea sincerã este ca acel copil nu ar trebui avortat, daca moare copilul ar trebui omorâtã si ea o datã cu el.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De acord cu glontul. In capul copilului, nu?

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Că femeia aia face copilul singur, că e reîncarnată vreuna în Fecioara Maria. Sexul masculin n-are nicio legătură, să fii convins.

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Dacă femeia ar fi fost inteligentă, nu ar fi interesa-o de idiotul de tata al eventualului copil.

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asta în cazul în care e o femeie independentă, măcar din punct de vedere financiar să se poată întrețină și să poată oferi condiții propice dezvoltării unui copil. Ce ne facem cu mamele adolescente, că suntem primii din UE la mame minore?

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Tu fată!
Nu-mi arată raspunsurile la intrebări, nu știu, poate este o eroare.
Dacă chiar doresti a-ți vedea eu raspunsurile, scrie-mi-le-n privat.
Am trimis email la TPU să se ocupe de problemă.
Eu cred ca mi-au citit staff-ul TPU părerile si mi-au pus gînd rău!

| anonim_4396 explică (pentru anamariarot):

Barbatul este responsabil pânã iese pe usã.
Cam atât. Daca barbatul e atât de tâmpit, ea ce scuzã ar avea?

| anamariarot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce gândire...

| Negoiu a răspuns:

Dacă e făcut voluntar şi nu din considerente medicale e o crimă ca oricare alta, părerea mea. Că fetusul încă nu a fost născut, pentru mine nu are nici o importanţă, genetic el e „programat" deja până în cel mai mic amănunt. Numai un bărbat imbecil nu poate sau nu vrea să „ferească" o femeie dacă nu a convenit cu ea procrearea. În viaţă am avut copii doar când ne-am dorit având şi „sabia lui Damocles" deasupra (soţia având RH-ul negativ). Dar totul a fost bine...

| Marbella188 a răspuns:

Sa te gandesti asa, omori un suflet
Unii sunt fixi pe ideea asta si nu si-o schimba, altii nu cred in Dumnezeu si nu au nicio treaba, dar ii mustra putin constiinta.
In unele cazuri, chiar ar trebui sa ne deschidem ochii mai bine, pentru ca se poate intampla foarte usor. fara sa vrei, fara sa nu ai conditiile necesare sa il cresti, sa n-ai vârstă si sa nu fi pregătita pentru o asemenea schimbare.
Eu nu sunt nici pro nici contra, cred ca depinde de caz

| DroIja a răspuns:

Poți avorta pe cineva mai mare de 18 ani?
Că dacă da, aș avorta eu câțiva big grin

| Defalucy a răspuns:

Asa cum ai zis, opinie libera.

Mi se pare o tampenie, e un OM acel copil! Este o crima. Plus ca are atatea riscuri.Din punctul meu de vedere, numai ateii ar face asta.

| anonim_4396 explică (pentru Defalucy):

Eu nu cred in D-zeu si nu sunt de acord cu avortul. Nici Adolf Hitler nu era, Stalin, Mussolini, Ceausescu, Lenin, Mao.

| anonim_4396 explică (pentru Defalucy):

Eu sunt de acord si cu nasterea unui copil cu sindromul Down.
Avand in vedere ca traim in 2018 si exista bani pentru statii spatiale, nu stiu de ce n-ar exista bani pentru asistenta unui bolnav down sau a unui copil fara maini sau picioare.
P.S.
Sunt simpatizant Adolf Hitler dar pentru omorarea germanilor cu probleme medicale fizice, l-as condamna. Nu la moarte, expresia aceea a condamna. Adica m-as uita urat la el. laughing