| nuintelegnimic a întrebat:

Acum 1 luna am facut`o cu prietenu meu cu el am inceput totul (relatia sexuala) iar acum vreau sa ma spovedesc cum sa-i spun preotului ca am facut`o. cu prietenul meu. si cum sa-i spun ca m`am masturbat. nu vreau sa vb cu asemenea cuvinte in bisica poate ma pot exprima altfel

Răspuns Câştigător
| cheloo74 a răspuns:

Eu cand am fost prima (si singura) data am spus doar ca am pacatuit trupeste. Acuma cum ar fi daca popa te intreaba detalii de genul: in ce pozitii, cate orgasme ai avut etc?
Sau poti pati ca in bancul asta:
O fată se duce la popă ca să se spovedească:
- Părinte! Am peăcătuit!
- Păi ce-ai făcut fata tatii?
- Am văzut o pu*ă!
- Păi nu-i nimic.
Scoate popa calculatorul... calculează şi zice:
- Faci trei ture de biserică şi te iartă Dumnezeu.
Vine alta:
- Părinte am peăcătuit! Ce ai făcut fata tatii?
- Ai văzut şi tu vreo pu*ă? Nuuu! Eu am pus mâna!
Scoate popa calculatorul:
- Fata tatii: zece ture de biserică şi te iartă Dumnezeu!
Vine a treia:
- Părinte am peăcătuit!
- Oi fi pus şi tu mâna pe vreo pu*ă?
- Eehhh! Părinte asta-i jucărie eu am luat-o în gură!
Calculează popa, calculează şi zice:
- AUZI FATA TATII? DU-TE ŞI MAI IA-O O DATĂ CĂ ÎMI DĂ CU ZECIMALE!

24 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stai cuminte si linistita, si traieste-ti viata! Maturbarea e ceva firesc, care inseamna autocunoasterea corpului, si raspunsurile erotico/fiziologice, compensarea sau substituirea sexului cand acesta lipseste sau e deficitar! Cat despre preot, fi sigura ca nu ai sa-i spui nimic nou!, ci eventual doar ai sa-l exciti cu povestile tale!

| psiholoaga a răspuns:

Spovedania e pentru persoane religioase, care au anumite norme. Incalcarea lor nu le lasa constiinta impacata. Si merg, spun ce au de spus (oricum la preot e ca la ginecolog-sigur au vazut si mai si) si traiesc cu constiinta impacata ca au fost iertati, pana data viitoare. Spovedania in sine, adica discutia cu preotul si fraza magica: iertate sa-ti fie pacatele, nu are nicio valoare, nici macar pentru crestini. Daca te mustra constiinta, te spovedesti, apoi incerci sa nu mai pacatuiesti, oricat ar fi de greu. Lupta asta e importanta, de infranare, nu discutia cu popa. Cel putin asa am inteles de la amici religiosi care se chinuie sa respecte abstinenta sexuala si altele de prin biblie si sunt intr-un permanent razboi cu nevoile lor firesti. Oamenii care nu au nevoile de baza implinite, nu pot aspira la divinitate, functionarea noastra spune ca intai nevoile de baza: mancare, apa, sex, apoi confortul, siguranta, spiritualitatea (vezi piramida lui maslow). Asa ca incearca sa filtrezi putin religia si nu mai lua de bune toate ritualurile.

| CevaNormal a răspuns:

La sigur ca iti va da sa indeplinesti un canon happy, dar pur si simplu te duci si iai spui: parinte am gresit cu fapta, cu gandul si cu lucru, asta e totwinking

lolita
| lolita a răspuns:

Lasa draguto ca sa faci sex si sa te masturbezi nu este pacat, si daca ii spui preotului oricum nu_ti va ierta pacatele ci sa va intreba in ce pozitie tiar dao(nu e gluma ca lka ora asta nu am chef). daca stiai ca este pacat da ce ai facut-o? sfat:ori o lasi mai moale cu sexul ori cu biserica, astea doua nu sunt compatibile.

| fabiola a răspuns:

Si daca te spovedesti, nu mai faci de-acum incolo?

| Linda a răspuns:

Ii poti spune ca ai pacatuit trupeste si ti-ai produs tu insati placere. E foarte bine ca vrei sa marturisesti, sa primesti canoane si bineinteles asta inseamna si sa te lasi. Sexul nu este doar pentru procreere, este si pentru placere, dar in cadrul casatoriei. (Proverbe 5, 18 Bucura-te de nevasta tineretii). Dumnezeu te iarta sigur. In cazul meu noaptea nuntii a fost de neuitat pentru ca atunci s-a intamplat prima data. Daca as fi din nou la varsta aceea, tot asa as proceda. Am avut o tinerete foarte fericita, fara stresuri de genul sarcina, constiinta aiurea, relatii care sa-mi sece inima. In Biblie se spune ca El face orice lucru frumos la vremea lui.

| Linda a răspuns:

Parintele o face cu preoteasa ca sunt casatoriti. Deci nu e nici o problema. Intimitatea sexuala nu este ceva pacatos, e unul din cele mai grozave lucruri care ne-au fost date sa le experimentam pe pamant, doar ca in cadrul casatoriei.

| cioko19 a răspuns:

Buna!
De ce vrei sa te spovedesti? Crezi ca este un lucru rau daca faci dragoste cu iubitul tau? Nu, deloc. Daca va iubiti.nu vad care este problema. E un lucru normal sa faci sex.Deci tu stai linistita.
Bafta

| xibalba a răspuns:

@scufitzaneagra, a face sex = a pacatui trupeste? Si atunci de ce avem ma hormoni in sange, de ce avem organe sexuale? Sa ne abtinem?laughing hai ca sunteti amuzanti. Nu, a face sex nu e pacat, e ceva personal care nu trebuie impartit cu preotii, cred eu. Si de ce ar trebui sa te spovedesti pentru asta? Te simti cu constiinta incarcata sau ce? La spovedit spui pacatele, alea care nu te lasa sa dormi noaptea, ori asta nu cred ca face parte din materialul de spovedit.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Vai da ce are spoveditul cu asta....ca doar daca te spovedesti nu o sa fii din nou virgina....asa ca mai bine lasa si nu te spovedi ca oricum cred ca o auzit Dumnezeu destule povesti laughingnu inteleg ce'i cu spoveditul asta da in fine daca crezi ca te ajuta cu ceva :-s

Janina
| Janina a răspuns:

Odata la preot o prietena se spovedea si o vad ca se ridica brusc...se suparase, ea isi spunea ofurile acolo la care popa happy las ca eu am facut si mai rau, crede-ma de atunci nu prea ma mai trage inima sa am incredere in preoti

| emi a răspuns:

Ei... s-au ii poti spune ca ai pacatuit impotriva poruncii numarul 6, cu gandul si fapte.(porunca este referitoare chiar la sex-fapte necurate)trebuie sa inteleaga...insa nu-ti fa atatea griji, crede-ma este om ca si noi, iar iertarea vine de 'sus', nu de la el...
Insa ceea ce te-as intreba eu este:iti pare rau? vei repeta? pentru ca daca raspunsul este da, atunci duci la capat un pacat mult mai mare, se numeste sacrilegiu, si anume confesezi un pacat pe care sti di-nainte ca-l vei repeta si de care nu-ti pare rau...
De exemplu, eu sunt catolica, deci avem alte legi, insa din clipa ihn care eu m-am culcat cu prietenul meu, m-am spovedit de multe ori, insa niciodata nu m-am mai impartasit pentru ca m-am spovedit de alte pacate, insa preotul stie perfect ca eu traiesc in concubinaj sau in 'pacat', asa ca imi da iertarea pentru anumite pacate, iar pentru acesta nu-mi da dreptul de a ma imparatsi, desigur pentru ca as fi o ipocrita zicand ca nu voi mai face, cand eu locuiesc cu el, cel putin voi fi ihn aceasta situatie pana cand ma voi marita...Alegerea este a ta insa depinde daca vrei sa o faci de ochii lumii, sau pentru tine.-.

| emi a răspuns:

Dar chiar credeti ca sexul nu are de a face cu religia? Cand in Biblie exista violuri, prostituate, si chiar regi care se autodistrug pentru o femeie si dorinte carnale...
Sexul este prezent in religie tot timpul, tot ce iti cere religia este sa astepti pana la casatorie, cum deja traim in alte timpuri, nici macar nu se mai priveste ca si un pacat enorm de mare, ca si inainte, cand ramaneai fara onoarea tasad...insa religia nu te indeparteaza pentru asta, nici Dumnezeu, nu cred ca ra fi lasat asta pe pamant fara rost?happyAre de a face, si nu trebuie sa renunti la nici una, important este sa fi dreapta cu tine insuti, si sa-ti alegi tu credintele, sa stii sa faci diferenta intr-o spovedanie si intre o confesiune care sa te linisteasca pe tine, iar daca tu nu crezi ca iti pare rau, sau ca ai facut ceva rau, pur si simplu nu te spovedii pentru acel lucru.
De ce in ziua de azi vedem atat de neagra religia? Eu nu cred in popi, si chiar, din pacate nici macar fiecare cuvant din Biblie, insa, admir pe cine poate sa creada.Eu cred in D-zeu, in spiritele noastre(adica nu cred ca suntem doar os si carne), dar cred ca alegerea binelui si al raului, sau diferenta dintre ele, trebuie sa alegem, sa recunoastem noi insasi, pentru ca darul cel mai mare de la natura care ne este dat este libera gandire si inteligenta, insa, cred ca si religia, inca din copilarie, ne insufla la fiecare un spirit de dreptate de bine, ne 'educa' chiar, si de multe ori fara sa vrem ramanem cu anumite conceptii atribuite si pe mai tarziu, intr-atata, ca ne simtim vinovati, pentru lucruri poate care societatea le ved perfect normale...Insa ce-i rau in a avea o constiinta sensibila? poate am avea nevoie mai multi dintre noi de una...
@nuintelegnimichappyeu te sustin, daca crezi intr-adevar, si te simti vinovata pentru acel lucru...nu mi se pare ciusdat...vei vedea ca cu timpul vei vedea lucrurile mai normale, si vei invata sa nu te simti vinovata pentru asta...adica esti incepatoare, iar acum este normal sa te asalte intrebari din toate punctele de vederehappy

| want2bMajestic a răspuns:

AUZI: SUNTEM OAMENI,,, si oamenii intre oameni... se inteleg.nu esti singurawinking

| thehope a răspuns:

Vad ca multi spuneti ca sexul si religia nu au nici o treaba, ca nu e sexul un pacat... ei bine pe de o parte aveti si voi dreptatea voastra...insa din punct de vedere religios se considera un pacat actul sexual dinaintea casatoriei, pentru ca sexul in biblie nu e privit ca o placere ci pentru procreere, de aceea se si considera un pacat(mai ales daca e practicat in post). Nici eu nu sunt o fire prea religioasa, si la fel ca lumti altii dupa cate am mai vazut si auzit prin biserici mi se cam face lehamite de preoti si tot felul de chestii legate de asa ceva...insa daca vrei sa te spovedesti, asa cum ti-au mai spus si ceilalti, pentru a evita sa ii spui direct ce ai de spus ii spui ca ai pacatuit cu trupul cu prietenul tau...iti vei primi un canon, poate nu ti se va da impartasania ci vei lua aghiasma mare si cu asta te vei intoarce de unde ai plecat, pentru ca mai mult ca sigur vei mai face sex cu prietenul tau.

| daniDeeDee a răspuns:

Si parintele are o preoteasa laughing asa ca...

| scufitzaneagra a răspuns:

Pai te duci sa te spovedesti linistita ca oricum preotul te intreaba chiar daca nu. i zici tu... daca ti. e rusine. te intreaba el daca ai prieten, daca ai pacatuit trupeste cu el si dupa poti sa. i zici si mai multe...bye

| scufitzaneagra a răspuns:

@xibalba a face sex inseamna a pacatui trupeste... daca sexul este facut inainte de casatorie. daca tot nu ai treaba cu religia si esti prost informat nu mai raspunde...mai bine citeste cele 10 porunci sau o carte religioasa... da sunt convinsa ca nu ti se lipeste de mana cartea cum ti se lipeste altceva...bye:*

| daniela_1443 a răspuns:

Poti merge la preot sa te spovedesti, el te va intreba si tu ii vei raspunde, du-te cu sufletul deschis.

| sTeFaN. a răspuns:

Fii serioasa... ce legatura are biserica cu sexul?laughingce daca te duci si te spovedesti nu vei mai face sex?

| criss86 a răspuns:

A face sex nu e pacat doar in cazul in care esti casatorit/a daca o faci in afara casatoriei este PACAT! chestia asta ar trebui sa o stie toate pustoaicelewinking

| kjbh13 a răspuns:

Am curviiiit spui si gata... of Doamne

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A face sex inainte de casatorie este un pacat foarte mare. Chiar si in poruncile Domnului este scris SA NU FI DESFRANAT.Eu voi deveni preoteasac, daca imi ajuta Dumnezeu si vreau ca noapte nuntii mele sa fie de neuitat pentru ca va fi pentru prima data, ma pastrez doar pentru sotul meu si pentru dupa casatorie... Daca tu iti doresti sa te spovedesti si iti pare rau cu adevarat, atunci spovedeste-te dar trebuie sa stii ca daca te spovedesti trebuie sa spui protului ca iti pare rau si nu o vei mai face.Succes

| andreyoutza a răspuns:

Nu cred ca a face sex e un pacat... e ceva normal.Stai linistita si preotii au pacatele lor, si nu trebuie neaparat sa-i spui lui... faci ce crezi tu ca e mai bine pentru tine...doar stii vorba aia "sa nu faci ce face popa sa faci ce zice popa":*