| Axel22 a întrebat:

Saptaman viitoare vreau sa ma spovedesc din nou, azi am marturisit preotului ca am facut nelegiuiri sexuale dar daca ma intreaba asta si saptamana viitoare e in regula sa ii spun ca nu am facut?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Spovedania şi Impartăşania sunt două lucrari care actioneaza diferite. Spovedania îşi împlineşte scopul (harul divin al iertarii) prin sinceritate, cainta (regret) si hatarârea îndreptarii şi fără Sf. Împărtăşanie (primirea si unirea tainica cu Dumnezeu), DAR, bineînţeles că Sf. Împărtăşanie este cununa tuturor tainelor, este o confirmare deosebita a unei vieţi creştine autentice.

Sf. Impărtăşanie este însă şi remediu, terapie necesară pentru continua progresare pe calea eliminarii viciilor si a obţinerii virtutilor… happy

12 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Se spune : Fapte necurate! happy pai daca azi ti-a dat dezlegare si te-ai impartasit atunci acele pacate au fost iertate iar daca nu le mai faci atunci NU trebuie sa zici din nou aceleasi pacate, dar daca nu ti-a dat dezlegare si nu te-ai impartasit atunci acea spovada NU a fost valabila trebuie sa zici din nou totul! Bafta!

| Axel22 explică (pentru lpavel):

Ce impartasire? Adica m-am spovedit la preot si gata, asa am crezut eu, ca dupa ce m-am spovedit m-am dus m-am rugat apoi m-am inchinat la cruce si am plecat. E in regula asa? Mai trebuia si impartasania? Mie preotul nu mi-a spus ca trebuie sa ma si impartasesc.

| lpavel a răspuns (pentru Axel22):

Fara impartasanie spovada nu e intreaga sau nu e valabila! Daca inca nu ai facut un pacat mare te poti impartasi oricând! Nu te poti impartasi doar daca ai facut un pacat mare dupa spovada, cum ar fi : fapte necurate, injuraturi de lucruri sfinte etc! Preotul nu stia ca tu nu sti asta... happy Deci daca te-ai rugat ce a zis preotul atunci e bine adica pana aici e bine acum trebuie sa te impartasesti iar când te spovedesti din nou nu mai trebuie sa zici din nou acele pacate daca nu le-ai facut! Bafta!

| lpavel a răspuns (pentru milan9):

Ce palavragesti tu acolo? laughing) Din punct de vedere religios spovada fara impartasanie NU e valabila! Mare credincios mai esti daca atata nu sti... Intreaba un preot la spovada si-ti va spune! happy

| milan9 a răspuns (pentru lpavel):

Daca voi intreba un preot catolic s-ar putea sa-mi spuna asta, dar in Biserica Ortodoxa nu este asa. Se administreaza apropiate una de cealalta, conditia pentru primirea Sf. Împartasanii fiind eliberarea sufletului de pacat prin spovedanie si cainta dar sunt totusi diferite.

| milan9 a răspuns (pentru lpavel):

Dar repet, Sf. Împărtăşanie este cununa tuturor tainelor, este o confirmare deosebita a unei vieţi creştine autentice.

Sf. Impărtăşanie este însă şi remediu, terapie necesară pentru continua progresare pe calea eliminarii viciilor si a obţinerii virtutilor… happy

| Axel22 explică (pentru lpavel):

Il cred pe milan9 deoarece pentru ca am cautat spusele tale pe internet si nu am gasit ca spovada fara impartasanie nu exista, plus ca daca era preotul imi spunea!

| lpavel a răspuns (pentru Axel22):

Mai copile, nu te lua dupa internet sau stiu eu dupa cine... NU te lua dupa nimeni, când te mai spovedesti intreaba preotul, trebuie sa te impartasesti dupa spovada? Nu-ti va da in cap! Milan9 are dreptate intr-un fel când a zis de catolici... da eu sunt catolic si 1000 la suta la catolici asa e dar eu stiam ca la toate religiile asa este, nu numai la catolici, deci ca sa nu faci inca un pacat mai mare intreaba preotul! Bafta!

| celmaibun1 a răspuns (pentru milan9):

Mai lasa naibii mandria asta de mare invatator la o parte. mai mananci si cozonac cu rahat si nuca. nu vezi ca scoti decat baliverne? il bagi pe ala direct in iad si apoi mergi si tu dupa el. nu te mai da asa destept ca nu esti.

| milan9 a răspuns (pentru celmaibun1):

"Mai lasa mandria asta de mare invatator la o parte. mai mananci si cozonac cu rahat si nuca. nu vezi ca scoti decat baliverne? il bagi pe ala direct in iad si apoi mergi si tu dupa el. nu te mai da asa destept ca nu esti." happy

Nu spun ca nu ai dreptate. În spiritul adevărului corectează-mă dacă greşesc, frate ortodox...
Sf. Împărtăşanie este absolut necesară pentru mântuire, BINEÎNŢELES. Cele două taine sunt legate prin pregătirea creştinului pentru administrarea lor, printr-o consecutivitate în cadrul postului, dar au evident şi diferenţe.

Chiar şi în cazul unei spovedanii în urma căreia nu ţi se dă voie să te împărtăşeşti (dar ţi se dă acel "memento", acea "terapie" spirituală- canonul), ştii care e formula preotului? Ceva de genul: "Cu harul şi cu puterea ce-mi este dată te "dezleg" pe tine, fiule, etc..." Chiar şi atunci...

| celmaibun1 a răspuns (pentru milan9):

Vezi raspuns anterior
Ps invata l intai sa se spovedeasca si apoi lasa l pe preot sa si faca treaba mai departe

| milan9 a răspuns (pentru lpavel):

Spovedania şi Impartăşania sunt două lucrari care actioneaza diferite. Spovedania îşi împlineşte scopul (harul divin al iertarii) prin sinceritate, cainta (regret) si hatarârea îndreptarii şi fără Sf. Împărtăşanie (primirea si unirea tainica cu Dumnezeu), DAR, bineînţeles că Sf. Împărtăşanie este cununa tuturor tainelor, este o confirmare deosebita a unei vieţi creştine autentice.

Sf. Impărtăşanie este însă şi remediu, terapie necesară pentru continua progresare pe calea eliminarii viciilor si a obţinerii virtutilor… happy

| profilul a răspuns:

In primul rand Spovedania nu se face din saptamana in saptamana se face la interval de 1 luna si trebuie sa tii post macar miercurea si vinerea de carne.
In al doilea rand pai daca te-ai spoveit si ai zis parintelui ce ai facut nu ar trebui sa mai faci, dar daca ai facut vreun pacat trebuie sa marturisesti.