| anonimaanonima29 a întrebat:

Acum 11 zile am avut contact sexual neprotejat fara ejaculare interioara.Am luat pastila de a2a zi escapelle la 10 min dupa.Ma dor sanii de 4 zile si am dureri de ovare dar nu mi-a apărut acea sangerare dupa escapelle si pana acum cand am mai luat am avut-o.E posibil sa nu isi fi facut efectul ca am luat-o prea repede sau de ce nu am acea sangerare?

Răspuns Apreciat de Editori
| candyboxdanutttzaa a răspuns:

Nu ai de ce sa iti faci griji dacă ai luat pastila după actul sexual si la maxim 48 de ore. Simptomele acelea pot lipsi, nu sunt obligatorii. Asa ca nu ai de ce sa te panichezi daca nu apar. In una din dati am avut toate simptomele plus o întârziere de 2 luni, iar in alta nu am avut nimic, din contra mi-a venit si cu o zi mai devreme.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de efect, nu are cum sa nu isi faca efectul. Insa nu este recomandat sa iei asa multe, maxim 2 pe an.

Legat de simptome, asa este, acestea ar trebui sa fie semne ca isi face efectul.

Ai grija de tine, numai bine! ^_^

| Sofer a răspuns:

Pai dacă nu a terminat în tine. De ce ai mai luat pastila aia?

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| anonimaanonima29 explică:

Am uitat sa mentionez ca după calendarul meu de menstruatie eram in perioada infertila, însă am ciclu neregulat

| piuletea a răspuns (pentru anonimaanonima29):

Nu mai bine o faceai in fund/Acum nu mai aveai astfel de probleme!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonimaanonima29):

Acum 13 ore | anonimaanonima29 explică:
'' Am uitat sa mentionez ca după calendarul meu de menstruatie eram in perioada infertila, însă am ciclu neregulat ''
Poate vei reusi sa intelegi macar de acum inainte ca aplicatie de pe telefon ''Calendar menstrual'' poate fi folosit NUMAI si NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este de tipul REGULAT.
Daca ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT, in acel caz datele oferite de aplicatie uneori (probabil in 5-10% din cazuri) pot fi 100% CORECTE dar in proportie de 90-95% din cazuri sunt FALSE, ERONATE, complet gresite, incorecte.
Fiindca NU detii informatiile medicale si nici cele ginecologice minim necesare sa fie cunoscute de orice fata/femeie, ai procedat in modul cel mai PROSTESC posibil.
In niciun caz pastila contraceptiva (de a 2-a zi) niciodata NU ar trebui sa fie foloseste dupa ''cum il duce capul prost'' pe fiecare si anume inainte de a fi fost efectuat testul de fertilitate si ovulatie :
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
al carui rezultat va indica cu o acuratete/precizie de peste 97-98% daca fix/exact in acel moment femeia ESTE sau NU ESTE in una din zilele PERIOADEI FERTILE a ciclului menstrual.
-- Daca rezultatul testului de fertilitate este NEGATIV, in acel caz in mod absolut sigur femeia NU este in perioada fertila si ca atare NU se poate forma sarcina nedorita chiar si in cazul in care sperma a ajuns in vagin.
-- Daca rezultatul obtinut este POZITIV, numai atunci si doar in acel caz trebuie sa fie folosita pastila de a 2-a zi pentru a se evita orice posibilitate de formare sarcina, chiar si daca exista numai suspiciuni in privinta posibilitatii ca sperma sa fi ajuns in vagin.
Multa sanatate!