| An89 a întrebat:

Acum 7 săptămâni am avut un contact sexual neprotejat cu o zi înainte de menstruație până aici totul bine și frumos. Menstruația a fost diferită, a durat mai puțin decât de obicei 4 zile, nu 6... urmatoarea menstruație mi-a venit pe 15 aprilie și a fost asemănătoare cu celelalte, mi-am urmărit ovulația totul a fost ok. De Paște am avut contacte sexuale cu iubitul meu protejate știind că sunt în preajma ovulației. Noi am răcit și nu am putut să mai cumpărăm prezervative așa că am refolosit unul, l-am spălat bine, prezervativul nu s-a rupt s-au ceva. În urma cu câteva zile am urinat cu sânge, mă ustura, iar acum am văzut că secretia mea e maro, ca și cum ar fi sânge în ea. Nu am putut să îmi sau seama când a avut loc de fapt ovulația. E normal să se întâmple asta? Aș putea rămâne însărcinată? Mentionez că sânii au început să se întărească puțin.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai mentionat faptul ca : ""Eu având ciclul NEREGULAT ar putea să vină mai repede? Sau poate fi de la ovulație? Ori poate fi o sângerare de implantare sau ceva de genul.""
Fiindca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT conform afirmatiei tale, in acest caz este cu totul IMPOSIBIL sa se poata stabili data OVULATIEI cat si a PERIOADEI FERTILE, astfel ca aplicatie folosita de tine, iti da date FALSE, GRESITE, ERONATE.
Fiindca este IMPOSIBIL de stabilit data cand are loc ovulatia si astfel este IMPOSIBIL de stabilit si PERIOADA FERTILA rezulta ca NU ai nici cum si nici de unde sa stii daca in momentul actului sexual amintit ai fost sau NU in perioada fertila a ciclului
Fiindca ati REfolosit acel prezervativ, se poate aprecia ca NU i-a scazut gradul de eficienta in cazul in care a ramas si dupa a 2-a folosire intreg pana dupa ce s-a terminat actul sexual.
Din nefericire pentru tine, in situatia/cazul tau este IMPOSIBIL de stabilit cand poti sa ramai insarcinata si cand NU, astfel ca aceasta secretie sangerie de care amintesti este posibil sa fie un semn de incepere a unei sangerarii menstruatiei insa cu ceva timp mai devreme din moment ce ciclul tau este NEREGULAT si din acest motiv poate sa aiba orice lungime de peste cele MINIM 21 de zile in cazul unui ciclu OVULATORIU.
Fiindca astazi ciclul tau actual a ajuns in ce-a de a 21 zi, exista posibilitatea ca in cazul ciclului tau NEREGULAT sangerarea menstruala sa poate sa inceapa incepand din acest moment... ORICAND. Multa sanatate!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Noi am răcit și nu am putut să mai cumpărăm prezervative"
Al naibii raceala...