| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua zile am intretinut relatii sexuale cu prietena mea. Niciunul dintre noi doi nu a intretinut relatii sexuale cu alte persoane. Mi-au aparut pe penis niste pete care ustura putin. Acum trei saptamani facuseram sex si nu s-a intamplat nimic. Despre ce poate fi vorva? Cateodata am tot felul de probleme, Cateodata nu am nimic. Daca ar avea ea vreo infectie, as avea probleme dupa fiecare contact.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Anumite infectii vulvo-genitale sau vaginale pot sa apara fara ca fata/femeia sa intretina raporturi sexuale, ca de exemplu infectiile micotice sau vaginita bacteriana. Responsabila pentru vaginoza bacteriana este, de cele mai multe ori o bacterie care face parte din flora vaginala normala dar atunci cand flora este dezechilibrata si se inmulteste excesiv, provoaca infectia. Orice femeie se poate confrunta cel putin o data in viata, alteori periodic, cu vaginita bacteriana. Barbatii pot contracta aceasta infectie de la partenerele lor si o pot transmite mai departe. De cele mai multe ori vaginita bacteriana poate afecta semnificativ confortul resimtit la nivelul zonei vaginale, foarte multe femei nu au uneori nici un simptom, iar barbatii sunt de obicei sunt asimptomatici. Ei pot contracta infectia fara sa resimta apoi nici un disconfort sau in unele cazuri simt un anumit disconfort. Ar fi indicat ca prietena ta sa efectuexe faca testul Veneris pentru Gardnerella Vaginalis care o va ajuta sa obtina un diagnostic rapid si sigur. Are o precizie in jur de 98-99% si poate fi folosit cu usurinta la domiciliu, pentru ca ea sa depaseasca acest moment delicat cu discretie. Multa sanatate.