| Marianamanole123 a întrebat:

Acum o ora iubitul meu a folosit prezervativ, dar acesta s-a rupt și și-a dat drumul in mine. Am fost la farmacie sa îmi iau anticoncepționale, îmi poate explica cineva cum se folosesc? Țin sa menționez ca poimâine trebuia sa-mi vina și menstruația.

13 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual a fost intretinut cu 3 zile inainte de data la care urmeaza sa porneasca menstruatia, reiese ca sexul a avut loc in perioada INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual si din acest motiv este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Folosirea pastilei contraceptive, Escapelle, Postinor2 sau a pastilei avortive ellaOne, in acest caz, este ABSOLUT INUTILA si in acelasi timp folosirea unei astfel de pastile reprezinta o grava si crasa IRESPONSABILITATE, fiindca iti vei bate joc si iti ''otravesti'' organismul INUTIL si cu buna stiinta.
IMPOSIBILITATEA FORMARII SARCINII IN ULTIMELE 10 ZILE
Este determinat stiintific si medical, in mod concret faptul ca OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent care este tipul sau lungimea ciclului menstrual, INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care va incepe menstruatia in cazul in care NU este fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in ziua producerii sale, adica in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE totala si... SE DESTRAMA. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa ce trec 3 maxim 4 zile de la eliberarea din ovar, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Folosirea pastilei contraceptive intr-un astfel de caz si in acest moment ar reprezenta o crasa IRESPONSABILITATE. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc cu trei zile inainte de a-ti veni menstruatia nu este niciun risc de sarcina.

| Andreeush a răspuns:

În cazul tău trebuia să iei de la farmacie pastila de a doua zi.
Anticoncepționalele trebuie prescrise de medic, nu ai cum să le iei de la farmacie la întâmplare cum cumperi aspirină.

| Goete a răspuns:

Citeste modul de intrebuintare.
Anticonceptipnalele nu te vor ajuta pentru acest caz (doar pentru viitor), dar daca ai ciclu regulat nu esti in perioada fertila, deci va trebui sa iti vina.

| Marianamanole123 explică (pentru Goete):

Și are ceva dacă le iau și acum in caz de prevenire?

| Goete a răspuns (pentru Marianamanole123):

Nu are nimic, sunt pentru prevenire -pe viitor - si trebuie sa le iei regulat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marianamanole123):

Acum 4 ore | Marianamanole123 explică (pentru Goete):
Și are ceva dacă le iau și acum in caz de prevenire?
Folosirea INUTILA a pastilelor contraceptive, cunoscute ca pastile de a 2-a zi (si NU pastile anticonceptionale) reprezinta o maxima IRESPONSABILITATE, fiindca femeia isi ''otraveste'' cu buna stiinta organismul FARA ROST si accepta ca ciclul ei menstrual sa i se DEREGLEZE si sa devina NEREGULATA in urmatoarele minim 4-5 luni sau uneori chiar o perioada de 9-12 luni. Sa vezi tu ce ''dureri de cap'' groaznice si greu de suportat, iti va provoca intarzierea menstruatiei uneori si cate 1-2 luni, sau producerea menstruatiilor din 2 in 2 saptamani.

| Marianamanole123 explică (pentru corbulalbrosu):

Buna! Faza e ca nici acum nu mi-a venit menstruația, poate fi cumva de la anticoncepționale?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marianamanole123):

NU se poate formula si oferi un raspuns obiectiv si corect fara sa fie specificat ce fel de pastila ai folosit. Pastila anticonceptionala are un anumit scop de a fi folosit si bineinteles si efect, iar pastila contraceptiva este cu totul altceva.

| Goete a răspuns:

Prezervativul se rupe daca nu e pus bine

| ywar a răspuns:

Da-i un cap in gura si paraseste-l. Nu e in stare sa-si puna nici macar un amarat de prezervativ.

Răspuns utilizator avertizat