| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Recent mi-am început viața sexuală, iar în perioada cu fertilitate ridicată am avut mai multe contacte sexuale protejate cu prietenul meu o dată la câteva zile. În timpul actului am verificat constant prezervativul pentru a vedea dacă stă bine sau dacă s-a rupt. Acest lucru nu s-a întâmplat însă acum îmi întârzie menstruația. Am ușoare dureri însă, de obicei, înainte de a-mi veni menstruația acele dureri erau insuportabile. Menționez că sunt o persoană care se stresează foarte mult din lucruri mărunte, iar de când am avut acele contacte sexuale sunt destul de speriată. Nu mi-a întârziat niciodată menstruația și am un ciclu destul de regulat. Poate fi pe bază de stres sau există posibilitatea unei sarcini?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este din cauza stresului si a modificarilor hormonale datorită inceperii vietii sexuale, erai virgină cand ai facut sex? Ce varsta ai?( Dereglarile hormonale duc la întîrzîierea ciclului)

| Violleta2022 a răspuns:

La aceasta intrebare iti poate raspunde numai un medic ginecolog, in urma unei consultatii ginecologice!
Un ciclu APROAPE regulat nu este un ciclu regulat, iar asta ar putea fi una din cauzele intarzierilor fiindca este usor dereglat, deci neregulat.

Stresul NU provoaca intarzieri de ciclu menstrual!
Menstruatia venind strict legata de hormonii tai, nu de stresul psihic.

Partidele de sex neprotejate, chiar si la joaca de cateva secunde, cand penisul este introdous pentru cateva secunde, pot sa te lase gravida, daca a existat o partida anterioara de masturbare sau sex, unde a ramas sperma pe uretra baiatului, care sa- scurs involunatr in vagin, in primele 2-3 secunde cand a fost reintrodus.

Iti dau un singur sfat, daca esti atat de stresata: NU mai fa sex deloc si cu siguranta va dispare acest stres masiv ca ai fii gravida!

| Anonim5695 a răspuns:

Ciclul neregulat poate sa aiba mai multe motive, si in cele mai multe cazuri e destul de normal. Ce nu e normal sunt durerile menstruale severe pe care le ai. Desi multe fete se confrunta cu ele si cred ca e ceva normal, nu e. Daca doar ce ti ai inceput viata sexuala, ar fi mai mult decat indicat sa mergi la un control de rutina. Sex cu prezervativ in orice perioada= nu ramai gravida. E foarte bine ca te protejezi si te sfatuiesc sa nu te mai tot opresti in timpul actului sa il verifici, pierzi timp aiurea si se poate degrada. Prezervativul se verifica la sfarsitul actului. Sanatate