| RAY a întrebat:

Ai sta intr-o relatie de lunga durata cu o persoana care are HIV?

25 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred desi nu ar fi din cauza bolii.

Mai nou HIV-ul nu mai e ce era pe vremuri exista pastile anti retrovirale pe care daca le iei nu contactezi boala. In plus medicatia pe care o iau ei fac virusul aproape indetectabil. Deci sexul nu-i o problema.

In plincipiu ma enerveaza chestiile care complica relatiile, si treaba asta ar face treaba mai complicata chiar daca nu e vina persoanei.

| Drimmero a răspuns:

Nici intr-un caz, nici macar de-o noapte, mi-ar fi scarba.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Scarba? esti cam dur man, daca un copil se naste dintr o femeie cu hiv inseamna ca trebuie sa ne fie scarba sau un baiat care sa contaminat fara sa stie

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Ți ar fi scârbă? De ce, drimmero? Persoanele cu HIV au bube pe fata? Nu sunt oameni ca si tine? Unii sunt poate chiar mai frumosi, mai curați, mai inteligenti decât tine. De unde scârba asta? Vai de gandirea noastră, de aia suntem unde suntem.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Prietene, tin la sanatatea mea si nu vreau sa am niciun contact cu astfel de oameni, nu vreau sa-mi distrug viata total aiurea.

Cel mai urat e ca sunt multi contaminati care se infiltreaza fara sa stii, atat aici cat si in cazul hepatitelor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Scârbă?
De ce? E HIV, nu lepră.Ce motive ai avea sa-ți fie scârbă?

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

E strict optiunea mea, spalati-va cu ei pe cap daca va incanta, eu vreau sa nu am de-a face si atat,, prefer pe cineva care nu are astfel de afectiuni, stiu ca ceea ce zic e mai radical, dar cum nu sunt ipocrit zic fix ceea ce gandesc.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Si fanatismul tau pentru arsenal poate fi considerat o afecțiune, dar nu spune nimeni ca ii e scârba de tine.
Hai sa nu intram in polemici aiurea. E clar ca nu știi foarte multe despre boala asta. F bine că ai o părere, dar ca sa citez pe cineva "daca e părerea ta, nu înseamnă că e si corecta". Si ca să știi, poti fi mai diplomat. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

"nu spune nimeni ca ii e scârba de tine"
Eh...

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Fabulos argument...compari o pasiune cu un virus care afecteaza la nivel global, m-ai dat pe spate cu asta.

Sa inteleg ca trebuie sa fii ipocrit si sa spui ceea ce vrea sa auda lumea? Ai gresit persoana!

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, dragul meu. Poți fi diplomat. Eu nu comparam pasiunea cu virusul, comparam reacțiile. Unora le e scârba de microbiști, dar nu se exprimă așa cum ai făcut tu.Ție nu îți convine de fapt de oamenii care ascund că au HIV și îl transmit conștient. Pt câțiva indivizi nu trebuie băgați în aceeași oala toți oamenii care au boala asta. Când spui ceva, vorbește până la capăt. Poți spune ceva ce nu îți place și într-un mod mai drăguț. Că de aia suntem oameni cu capacități intelectuale deosebite. Cei cu HIV nu sunt o paria a societății și nu merita sa li se spună că ne e scârba de ei. De un boschetar murdar, care înjură și fura ce îți mai e?

| Drimmero a răspuns (pentru GoldenZenith):

Efectiv prin simplu gand mi se induce repulsie, nu pot sa ascund. Stiu ca toti voiau sa auda ' da, nu e nicio problema' dar cati in realitate ar zice acel da banal? Ma lasi...

Repet, stiu ca a sunat mai radical si ca am deranjat, dar asta a fost primul gand care mi-a venit cand am citit intrebarea, e dreptul oricaruia sa nu ma placa pentru ceea ce sunt, cum e si dreptul meu sa simt repulsie,, e ceva firesc.

| GoldenZenith a răspuns (pentru Drimmero):

Tu nu ai înțeles ce am zis eu, draga? Că poți să spui ceva urat și într-un mod mai cenzurat. Deja e a treia oară când mă repet și m-am plictisit. Nu a zis nimeni sa spui ceva ce nu gândești. In fine.

| Andreeush a răspuns:

Nu știu, dacă aș iubi acea persoană nu m-aș despărți.
Însă nu mi-ar conveni să îmi ascundă așa ceva, oricât de rău ar fi, prefer să aflu adevărul.

| sofisis a răspuns:

Nu.

| Plato a răspuns:

Dificila situatie, dar nu, n-as sta.
Cu toata parerea de rau, dar vreau sa am copii si sa apuc sa ii si vad. laughing

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

" Nu, n-as sta".

Dupa aceasta afirmatie, draga Plato, permite-mi sa te intreb: unde este acea iubire absoluta (fata de sufletul pereche) pe care tu o sustii atat de puternic?
Inainte sa-mi raspunzi, ar trebui sa stii ca orice persoana este supusa acestei boli.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Unde este iubirea aia absoluta? Este la idealul meu. Iarta-ma, dar idealul meu poate avea copii.
Mereu am sustinut urmarirea idealului. Nu vad viata fara a avea copii, deci practic implinirea mi-ar fi stirbita, deci nu este idealul meu.
Exista cineva si pentru persoana aia cu HIV, doar ca nu sunt eu.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Frumos raspunsul tau, dar vorba ta: "puteai mai mult decat atat".

Ce am vrut sa spun mai sus (ori nu te-ai prins sau te-ai facut ca nu) este ca (chiar) si idealul tau poate contacta boala. Sigur ca probabilitatea este foarte minima, dar exista.
Ce ai face atunci? Te-ai desparti de acea persoana invocand conceptul de ideal? Si daca da, asta n-ar insemna sa te debarasezi de ideal?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as avea neaparat o problema, Depinde despre ce durata vorbim.
Nu ma deranjeaza bolile fizice, alea sunt mai usor de suportat.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Intr-o relatie de lunga durata

| OrdanKarris a răspuns:

Nu.

| JustStitch a răspuns:

Nu as vrea, dar am comis-o, fara sa vreau, mi-a zis dupa ce a plecat...

| Esla a răspuns:

Da