| Izaura90 a întrebat:

Ajutați-mă vă rog..Sunt însărcinată și nu îmi mai doresc deloc copilul, chiar dacă el nu are nicio vină dar trec printr-o perioadă grea din viața mea și l-aș chinui dacă l-aș naște. Într-o clipă am făcut greșeala vieții mele și acum am făcut să sufere o persoană care m-a iubit enorm și căreia i-am greșit mult și nu aș vrea să aduc pe lume un suflet pe care să îl chinui, să nu am ce să-i ofer...Cum aș putea face avort fără să merg la vreun spital? Există pe piața neagră medicamente sau prafuri chimice care m-ar ajuta să fac avortez? Rog să veniți cu sfaturi utile, nu am nevoie de oameni care să mă judece sau să creadă că fac mișto. Mulțumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Probabil ca exista, dar risti sa mori si tu odata cu copilul. Sau, intr-un caz mai fericit, sa ramai sterila. Sau doar sa ajungi la spital cu probleme mai mari decat ai acum.
Ai facut o greseala, nu e cazul sa faci una si mai mare. Daca tot esti 100% sigura ca nu vrei sa il nasti, macar du-te si fa avort la un spital serios, la un medic bun.
Dar gandeste-te bine daca asta iti doresti si daca o sa ai constinta impacata dupa.

| ania a răspuns:

Mai bine să-l spre adopție, nu-l omorî.

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa te sinucizi sau sa nasti vreun copil mutilat, din cauza prostiilor de pe piata neagra?
Mergi la spital sau la un cabinet ginecologic privat si fa avort, ca-i mai sanatos pentru tine.

| Izaura90 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru sfat, așa voi face...Dar poți să-mi spui dacă vrei, tu ai făcut avort vreodată? Dacă da, cum este această experiență?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Izaura90):

Din pacate, eu nu mi-am permis sa fac sex fara sa ma gandesc la consecinte, asa ca, intai m-am maritat si apoi am facut 2 copii.
Stiind cum sta treaba cu sexul, ovulatia si perioada fertila, am evitat foarte usor sa mai raman insarcinata.

Si tu ai fii putut evita o sarcina, daca macar nu acceptai sex fara prezervativ. Dar asa este cand faci lucruri fara judecata, ca nu-i caz de viol, nu?
Totusi, te-as sfatuii daca tii la viata ta, sa nu iei prostii care ti-ar putea mutila copilasul, sau ti-ar putea da peste cap toata sanatatea, fa un avort normal, la spital sau la un cabinet privat, asa cum face toata lumea.
In primul rand, spune-i baiatului situatia si apoi vorbeste cu parintii tai.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioanafreeyourmind1995 a răspuns:

In primul rand incearca sa te linistesti si sa incerci sa chibzuiesti foarte bine situatia asta. Eu nu vreau sa te judec aici.dar la ce te referi cand zici ca treci printr o perioada grea si nu poti pastra copilul? La lipsa banilor?

| Mada606 a răspuns:

Eu te rog să nu faci o astfel de prostie, gândește-te la câte persoane vor un copil cu disperare și nu-l au, devino mama surogat așa o să poți face o familie fericită, o să oferi condiții copilului și asta fără să-ți faci rău sau să te răzbuni pe el

| Mada606 a răspuns:

Cum să încurajezi cu așa ceva? adică ok...să susții avortul, la spital, etc, dar tu realizezi că-și face și ea rău și ar putea ajunge într-o stare gravă dacă încearcă ce sugerezi?

Răspuns utilizator avertizat
| AlexLK a răspuns:

Te admir pentru gandirea ta.Greseli facem cu totii.Dar ca sa recunoastem mai greu si sa realizam ca am face mai mult rau continuand.Ca si sfat...as zice totusi sa te duci la un medic specialist. Daca faci vreo tampenie de capul tau poti avea mult mai mult de suferit, pot aparea complicatii.Gen sa nu mai poti face copii vreodata sau chiar sa poti muri.Asa ca ai grija!