| Anonima985 a întrebat:

Ajutor, TPU! Am o mare problema si nu stiu cum sa o abordez sad

Ma cunosc cu un baiat de 2 saptamani. 1 saptamana am vb pe fb, si pe urma am iesit in oras de 2 ori. am facut si poze, am avut si primul sarut, tot tacamul. Si acel baiat imi tot spune ca ma place, ca ma adora, si din comportament, deduc ca are intentii serioase.

Si in seara asta, din necunoscute motive, am hotarat sa imi fac un cont fals pe fb (cu poze false, evident) si sa il abordez. Am vb vreo 15 minute, si la final i-am propus sa ne intalnim si zicea lucruri de genul "pacat ca am prietena, ca as fi acceptat cu cea mai mare placere, ma simt tentat" Dupa mai multe insistari, in final, a acceptat.

Ce parere aveti? Cum sa procedez? Sa ignor tot incidentul si sa imi vad de relatia cu el? Sa imi bat joc, propunandu-i un loc de intalnire (dar imi cere nr de telefon si nu prea merge). Sa ii refuz de acum inainte orice invitatie? Adica totusi, nu pot sa trec asa cu vederea. Pentru orice tipa necunoscuta, doar vorbit pe fb, sa renunti la ceva ce putea fi serios. Chiar ma deprima sad.

Orice propunere aveti, ma ajuta!

Multumesc anticipat, o seara buna! happy

Răspuns Câştigător
| Shun12 a răspuns:

Salut! Tot raspunsul tau sta in :"Pacat ca am prietena!"happy Intelegi?
Orice tentatie se poate refuza daca ai sentimente reale si restul derivatelor emotionale!
Desi in 2 saptamani ce sa fie? eu nu cred in asa ceva.Astea sunt jocuri-focuri!
Fii mai selectiva! Nu crede in orice si oricine! Da-ti timp si da timp!
Nu degeaba l-ai incercat! Nu vezi ca exista macar o farama de neincredere? Stiai tu ceva! Asculta-ti instinctul! Asta te-a facut sa cercetezi!
Tu deja stii raspunsul!happy
Pe viitor analizeaza, cerceteaza, intreaba, afla! Nu sarut si vorbe goale! Iubirea are nevoie de timp sa se dezvolte!
Depinde si ce cauti de fapt, nu?happy
Pana nu ai conexiuni sigure cu cineva nu oferi nimic din ce ai!
Din cauza asta vezi pe aici numai tinere dezamagite.Mai rau stau cele care se lasa seduse si duse in dormitor fara sa aiba nicio siguranta si stabilitate.
Probabil crezi ca nu e cazul tau, dar aici se ajunge cand te aventurezi in necunoscut.
Iti doresc intelepciune sa alegi cum deja o stii! Ai grija de tine!

| Anonima985 explică (pentru Shun12):

Ce frumos mi-ai raspuns! Acum multe lucruri imi sunt mai clare... Multumesc enorm! Si ca un update, m-a sunat dimineata si mi-a spus ca i s-a intamplat ceva amuzant in seara de dinainte si a inceput sa imi povesteasca toata conversatia pe care a avut-o cu acea fata falsa (care eram tot eu ) E de bine, nu?

| Shun12 a răspuns (pentru Anonima985):

Nu stiu de ce a marturisit. poate o fi un semn bun happy
Daca ai inteles cateva principii care sa te tina in alerta, dar totusi vrei sa dai o sansa acestui inceput este ok.E la alegerea ta! happy Totul cu chibzuinta si va fi bine.
Sa ne tii la curent cu ce se mai intampla! happy Pe mine ma intereseaza si voi mai trece pe aici in caz ca ai noutati.Bafta!

| Anonima985 explică (pentru Shun12):

Da, am inteles! Si, recunosc, ca m-a pus pe ganduri... laughing

E ceea ce caut la un baiat (la caracter). In urma unei deceptii in dragoste, unde am pus accentul pe aspectul fizic, m-am decis sa pun accentul exclusiv pe caracter si pe gandire.

E destul de afectuos, atent, si pare ca tine la mine, intr-adevar. Dar recunosc ca, uneori,, imi da senzatia (mai ales cand m-a luat de mana in timp ce ne plimbam in public) ca e cu mine doar pentru a se da mare in fata prietenilor/lumii...si chiar imi zice mereu "ce bine ma simt in momentul de fata, cu tine de mana" etc. Sa fie doar o impresie falsa, sa mi se pare?

Ceva asemanator am simtit si la relatia precedenta, si s-a terminat mai urat, insa baiatul se comporta mult mai neatent cu mine...

Multumesc inca o data pentru sustinere! Si sper sa nu te plictisesc, dar, totodata, cand imi astern gandurile la tine, ma ajuta sa imi fac si ordine in gandire. Orice sfat imi e util!

O zi buna! >big grin

| Shun12 a răspuns (pentru Anonima985):

Cu un pic de farmec si un pic de intelepciune poti face orice baiat sa isi piarda macar un strop din mandria excesiva si din orice l-ar face nepotrivit unei relatii.
Ii poti modela un pic caracterul ca sa se muleze cu al tau.
Eu as vrea ca adolescentele sa isi pastreze acea puritate specifica tineretii naturale( fie ea spirituala sau trupeasca) pana in punctul in care increderea e deplina si cladita pe baze reale.Nu as vrea sa ajungi ca multe alte pustoaice care in vraja seductiei se pierd si nu se mai regasesc niciodata cum au fost.De aceea ma axez mereu pe ideea chibzuintei si doresc tuturor sa le fie ca semnal de alerta.
Iti doresc de asemenea sa ai parte de multi fluturasi in stomachappy atata timp cat lasi timpul sa iti dezvaluie cine este baiatul, sa il cunosti indeajuns incat sa nu mai fie nevoie sa pui intrebari de indoiala.happy
Se vede ca alegerea ai facut-o.I-ai dat o sansahappy
Nu pot decat sa it urez bafta!
Poti reveni oricand cu vesti bunehappySunt aici cu orice sfat marunt.Salutari!

| Anonima985 explică (pentru Shun12):

Multumesc din suflet!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima985):

Raspunsurile tale imi sunt de mare ajutor si ma determina sa am o viziune mai clara asupra relatiilor. happy

Insa as avea o alte intrebare, curiozitate, dar pe caz general. big grin E ok daca vorbim (eu si prietenul meu) zilnic, insa doar dimineata (prin mesaje/fb) si seara (convorbire telefonica)? Iar in timpul zilei, fiecare are spatiul sau personal? Reprezinta oare lipsa de comunicare sau e ok asa? Ma gandesc ca daca vorbim si mult, non-stop, intervine monotonia...par si obsedata, stresanta etc. Si parca daca vorbim asa, mi-e teama sa nu ramanem mereu la nivelul de straini, nedevenind apropiati, deoarece inainte de iubita, trebuie sa ii fiu cea mai buna prietena. E doar parerea mea, tu ce spui? happy

Orice sfat ma ajuta, multumesc mult! happy

| Anonima985 explică (pentru Shun12):

Raspunsurile tale imi sunt de mare ajutor si ma determina sa am o viziune mai clara asupra relatiilor. happy

Insa as avea o alte intrebare, curiozitate, dar pe caz general. big grin E ok daca vorbim (eu si prietenul meu) zilnic, insa doar dimineata (prin mesaje/fb) si seara (convorbire telefonica)? Iar in timpul zilei, fiecare are spatiul sau personal? Reprezinta oare lipsa de comunicare sau e ok asa? Ma gandesc ca daca vorbim si mult, non-stop, intervine monotonia...par si obsedata, stresanta etc. Si parca daca vorbim asa, mi-e teama sa nu ramanem mereu la nivelul de straini, nedevenind apropiati, deoarece inainte de iubita, trebuie sa ii fiu cea mai buna prietena. E doar parerea mea, tu ce spui? happy

Orice sfat ma ajuta, multumesc mult!

| Shun12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun regasit! Din cate vad ti-ai dat singura raspunsurile! happy
Daca va este bine asa deocamdata e ok.Cred ca e o mica retinere in amandoi cu ideea de a nu deranja.
Depinde ce discutati in acest timp happy Daca lasi apmprente sufletesti bine definite nu va fi nicio problema pana unul din voi va mai pune o treapta la casuta iubirii tongue happy si veti depasi acel prag amical pana la ceva mai intim.
Cu timpul situatia se va schimba si de-abia vei astepta sa apara indiferent de ora.Asa eram si eu..tot cu dimineata si seara big grin Dar totul se va schimba si vei vrea mai mult si se va intampla fara sa realizezi.Chiar daca rutina asta pare plictisitoare si fara urmari, dragostea vine cu obisnuinta omului drag si se mentine frumos daca stii sa o intretii.
Nu-ti fa grija, ci traieste clipa cum vine si pe parcurs mai schimbi cate ceva.
Salutari la amandoi cu urari de bine! happy

| Anonima985 explică (pentru Shun12):

Cata dreptate ai! Multumesc enorm! Ai o gandire extraordinara! Pot sti ce varsta ai, te rog frumos? :3

| Shun12 a răspuns (pentru Anonima985):

Multam'!happy Dar mi-e jena sa-i e(numar) ca-s prea multibig grin
Dar eu ma simt de 18happy Regret, dar o sa ii tin pentru mine.

| Anonima985 explică (pentru Shun12):

Cum doresti, iti respect decizia! Si ai dreptate, nu varsta conteaza, in interior mereu vom fi tineri :3 Multumesc inca o data pentru tot! :*

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca se simte tentat pentru sex.Cam asta inteleg majoritatea baietilor cand o fata le propune o intalnire. Daca are prietena eu zic sa il lasi in pace.

| RAY a răspuns:

O saptamana de vorbit pe fb si una de intarniri nu vad la ce te puteai astepta altceva sincer? ce ai fi vrut sa spuna ca te iubeste? sa fim seriosi, si tu ca fata ai fi facut la fel, trebuie sa fi bolovan sa nu faci asa ceva, invita-l in oras sa vedem ce se va intampla, ceva serios? dupa 2 saptamani? uni nu parte de fidelitate dupa anii intregi de relatie, pe ce planeta traiesti? eu am fost cu o fata 3 luni imi jura ca ma iubeste tot ca tineam facut fake fb si nu doar ca vrea sa se vada ba imi ignora si existenta in viata ei,cum poti vb despre relatie,cunoastetiva daca va placeti formati o relatie,voi asa porniti ca trenul in gara tot inainte fara sa ganditi ce e o relatie, omul la varsta lui vrea sex, ce dumnezeu ar putea vrea insuratoare, copii? pe bune abia traieste pentru el dar sa mai aiba si pentru alte persoane, multa bafta mai gandeste si nu fi visatoare, credula

| Klandestin a răspuns:

DA nici tu nu ai procedat ok! Si a spus ca are prietena si ca nu poate, daca nu avea, poate vroia! mai cresteti copii

| Iyulia3712 a răspuns:

Esti una dintre putinele fete cu ceva minte in cap si care nu se lasa prostite asa usor. Bravo! Desi poate totusi nu a fost potrivit sa faci acest lucru chiar acum. Baiatul are constiinta si pare o persoana destul de serioasa, dar iti dai seama ca in 2 saptamani abia incepeti sa va cunoasteti. A cedat si el la insistente pentru ca, nah poate ar gasi ceva mai bun. Dupa parerea mea ar trebui sa continui relatia ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si sa repeti testul alta data, dupa cateva luni bune de relatie. Intr-adevar a fost cam prea devreme pentru asa ceva. Succes!

| PrESeUS a răspuns:

Baietii cauta mereu ceva nouhee hee eu spun sa ii zici un loc si o ora unde sa va intalniti.el crezand ca tu esti fata respectiva. daca iti cere numarul... cerei tu nr lui si spune-i ca il vei suna tu ...la o cafenea cevawinking cand o sa te vada discuta cu el si vezi ce faciwinking ori se potoleste ori..vezi tuwinking sper ca te-am ajutatwinking o seara frumoasawinking

| Anonima985 explică (pentru PrESeUS):

Deci, sa inteleg, ca nici tie nu ti se pare ok ce a facut...
Si merci pentru raspuns! :*

| PrESeUS a răspuns (pentru Anonima985):

Daca stai sa te gandesti....ar trebui sa fie fidebatting eyelashes nu e normal..incearca sa faci ce ti-am spuswinkingsigur ii vei face o surpriza

| Anonima985 explică (pentru PrESeUS):

M-a sunat a doua zi, dimineata si mi-a spus ca aseara i s-a intamplat ceva amuzant si mi-a povestit toata conversatia. e de bine, nu?

| Betrix a răspuns:

Nu pot am prietena & Nu vreau am prietena, vezi diferenta? Asa ma gandeam si eu.